Tr:Visual Tour: Part 2 Editing the xorg.conf

From Sabayon Wiki
Jump to: navigation, search
i18n: en es it pl tr

GÖRSEL TUR: xorg.conf Dosyasının Düzenlenmesi

/etc/X11/xorg.conf dosyasını düzenleme görsel turuna hoş geldiniz. xorg.conf dosyamı düzenlemek için komut satırı önyüzünü ve nano uygulamasını kullanacağım. Komut satırını duyunca çıldırmadan önce, bunun nasıl yapılacağını bilmek bir gerekliliktir. Kendinizi sisteminizin açılmadığı ve xorg.conf dosyasını düzenlemenin tek yolunun komut satırı önyüzü olduğu bir durumda bulabilirsiniz.

Editxorg.png

Alt F2 yaparak başlıyorum, bir çalıştırma kutusu gelecek, çalıştırma kutusuna "konsole" yazıyorum ve konsole otururum başlıyor. xorg.conf dosyasını düzenlemek için yönetici olmam gerekiyor. Bu dosyaya girmeli ve ekranıma tam olarak uysun diye çözünürlüğümü ayarlamam gerekiyor. "su" komutunu giriyorum ve bana şifre soracak. Şimdi, şifremi girerken, ekranda hiç bir karakter gösterilmeyecek, bu nedenle devam edin, şifrenizi yazın ve enter tuşuna basın. Canlı DVD'de olduğumuzdan, yönetici şifresi (root password) "root" kelimesidir, bu nedenle "root" yazıyorum. Nano'yu çalıştırma vakti geldi, "nano /etc/X11/xorg.conf" komutunu girin ve evet büyük harf duyarlı. Dosya yolunu yazmalısınız, heceleme ve büyük küçük harf tam olarak doğru olmalı. Gerçek boyutlu görmek için resimlere tıklayın.

Editxorg1.png

Şimdi xorg.conf açıldı ve düzenlemek için hazır. Çözünürlüğümü bulana kadar farenin tekerini aşağıya çeviyorum. Dosyanın sadece "1280x1024" kısmını değiştirmem gerekiyor.

Editxorg2.png

Bunun nasıl kolay yapıldığını göremiyor musunuz? Grafiksel Arayüze kim ihtiyaç duyar? Bu bölümde sadece bunu değiştirmem gerekiyor çünkü ön tanımlı olarak 24 Derinlik kullanıyorum. Eğer isterseniz bütün "1280x1024" kısmını değiştirebilirsiniz. Değişiklikleri kaydetme zamanı. Nano komutları pencerenin altında. (^) işareti basitçe Ctrl tuşu demek, bu nedenle yapmam gereken tek şey Ctrl X tuşuna basmak ve bu değişiklikleri kaydedip kaydetmek istemediğimi sorduğunda, evet için basit Y tuşuna basmak, dosya ismini sorduğunda sadece enter tuşuna basmaktır - bu xorg.conf dosyasının orijinal adını değiştirmeyecek. Eğer AMD ATI fglrx ekran kartı kullanıyorsanız, aşağıdaki komutu girin:

/opt/bin/aticonfig --input=/etc/X11/xorg.conf --tls=1

Bu gereklidir çünkü fglrx /etc/ati/amdpcsdb dosyasında saklanır, ve aticonfig xorg.conf dosyasına yaptığınız değişiklikleri okur ve amdpcsdb'yi buna göre günceller.

Editxorg3.png

Şimdi başladığımız yere geri döndük, ama yeni çözünürlüğe ulaşmak için X'i yeniden başlatmalıyız. Pek çok kişi bunun Ctrl ALt Backspace tuşuyla yapıldığını söyleyecektir. Ben onlarla aynı fikirde değilim, bunu sadece başka bir çare yoksa yaparım. Bu şekilde yapmak oturumunuzu kaydetmez. Bu yapılacak iyi bir şey değil. X'i yaniden başlatmak için yapılacak en iyi yol /etc/init.d/xdm restart komutunu girmektir. Bu nedenle devam edin ve komutu girin.

Now you are back where you started, but you need to restart X to get your new resolution. Many will tell you to just do Ctrl Alt Backspace to restart X. I disagree and only do that when I absolutely have no other choice. Doing that does not save any of your session. It's just not a good thing to do. All you need to do to restart X in a nice and pleasant manner is to enter in /etc/init.d/xdm restart. So go ahead and enter that command.

Restartxdm.png

OMG karanlık! Kaygılanmayın, son derece normal.

Restartxdm1.png

Doğru yoldayız, sadece bekleyin.

Restartxdm2.png

Gördünüz mü, size söylediğim gibi. Oturum açma kutusuna geri döndük, o halde basitçe oka tıklayın veya şifrenizi girerek enter tuşuna basın.

Restartxdm3.png

Şimdi daha iyi gözükmüyor mu? Bütün ekranım doğru olarak görüntülendi.


~wolfden~