Tr:Visual Tour: Installing Sabayon Linux KDE4

From Sabayon Wiki
Jump to: navigation, search
i18n: en it pl tr

GÖRSEL TUR: Sabayon Linux KDE4 Kurma

Sabayon Linux KDE4 sürümü kurulumunun resimli anlatımına hoş geldiniz.

Installk1.png

Masaüstünde kurulum için bir simge vardır, ona tıklayınız.

Installk2.5.png

Karşınıza kurulum programının ilk sayfası gelir.Burada yapmanız gereken en önemli şey Update Installer tuşuna tıklamaktır,bu işlem ilk sürümden sonra ortaya çıkan düzeltme ve değişiklikleri güncellemenizi sağlar.Bu önemli adımla kurum programını güncelleyin. Güncelleme işlemi bitince, dil seçiminizi yapın.

Installk3.png

Sihirbaz son derece basittir,dikkatli takip edin, burada karşılaştığımız sorunların çoğu insanların neye tıkladığına dikkat etmiyor veya doldurulması gereken metin kutularını doldurmayı unutuyor olmasından kaynaklanıyor, bu nedenle lütfen, ilerlemeden önce ekranı iki kere kontrol edin. Bu bölümde klavye düzeninizi seçin.

Installk3.5.png

Eski bir kurulum olup olmadığını kontrol ediyor.

Installk3.55.png

Burada kurulum yapmayı (to do an install) veya önceki bir kurulumu kurtarmayı (rescue of a previous install) seçebilirsiniz.

Installk4.png

İstediğiniz masaüstü ortamını seçin. Daha fazla bilgi için tanımları okuyun.

Installk5.png

Bu ekranda bir kaç bölümü kurmamayı seçebiliriz.

Installk6.png

Detaylara tıklamak o bölümün içerdiği paketleri gösterecektir.

Installk7.png

Burada boot sırasında otomatik çalışan hizmetleri seçebiliriz. Eğer başlangıçta SHH'nin çalışmasını istiyorsanız, Secure Shell'in başlatılacağından emin olun.

Installk8.png

Pek çok yeni kişinin saçını başını yolduğu Bölümlendirmeye geçiyoruz. İki seçeneğiniz var, otomatik (automatic) ve el ile (manual). Eğer otomatiği seçerseniz, LVM Mantıksal Bölüm Yönetimi'ni kullanacaksınız. Eğer bunu seçtiyseniz LVM'yi öğrenmeniz gerekecek ve buraya tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. Ben bölümler zaten kurulu olduğundan, daima el ile kurulum yaparım. Eğer el ile kurulum yapıyorsanız, gerçekte yapmanız gereken tek şey / ve swap kurulumu. Geri kalan her şey sizin isteğinize bağlı, ama sadece 2 bölüm olan / ve swap ihtiyacınız olan her şey. Bu kurulumda, el ile kurulumu göstereceğim. Otomatik kurulumu görmek için Gnome kurulumu bağlantısına bakabilirsiniz.

Installk10.png

Gördüğünüz gibi 10GB'tan biraz fazla alanım var. Burada iki bölüm oluşturmak istiyorum, biri / için diğeri swap alanı için.

Installk11.png

Yeni (New) tuşuna basıp yaklaşık gördüğünüz gibi 10 gb lık bir alan oluşturuyorum, siz de ihtiyacınıza göre ayarlayın.

Installk12.png

Şimdi swap alanı için ne kadar alan kaldığını görüyorsunuz. Bu alanı seçip yeniye tıklıyorum. Siz de ihtiyacınıza göre swap alanını ayarlayın.

Installk13.png

Yapacaklarınız bu kadar, şimdi sistemimizin nelerden oluşacağını görüyorsunuz.

Installk15.png

Boot Loader seçenekleri - Grub setup (Grub kurulumu)

Installk16.png

Şimdi bilgisayar adı geliyor - lütfen bunu benzersiz bir ada çevirin veya olduğu gibi bırakın, ama orada bir isim yazdığından emin olun.

Installk17.png

Zaman diliminizi ayarlayın, son derece basit, haritaya tıklayın.

Installk18.png

Muhtemelen bu kurucudaki en büyük değişiklik. Onaylama şifresini yazdığınızda, Adminisrator (root) hesabınızın otomatik olarak doldurulduğunu göreceksiniz. Olduğu gibi bırakıp, aynı şifreye sahip olabilirsiniz veya daha iyi güvenlik için değiştirebilirsiniz. Kullanıcı (User) ve yöneticinin (root) aynı şifreye sahip olmasını tavsiye etmiyorum.

Installk19.png

Şimdi kuruluma başlamaya hazırız.

Installk20.png

Değişiklikleri Hard diske uyguluyoruz.

Installk21.png

Şimdi kuruyor, basitçe geriye yaslanın ve bekleyin.Kurulum bittiğinde bitiş penceresi önünüze gelecek. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda kurduğunuz Sabayon Linux'u kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tebrikler!

~wolfden~