Tr:Visual Tour: Installing Sabayon Linux Gnome

From Sabayon Wiki
Jump to: navigation, search
i18n: en it de tr


GÖRSEL TUR: Sabayon Linux Gnome Kurma

Sabayon Linux Gnome kurma görsel turuna hoş geldiniz.

Snapshot7.png

Masaüstünde Kurucu için bir simge var - o halde onun üzerine tıklayın

Snapshot10.5.png

Kurucunun ilk ekranı geldiğinde - Yapılması gereken en önemli şey "Update Installer (Kurucuyu Güncelle)" düğmesine tıklamaktır, bu ilk çıkıştan sonra yapılan düzeltmeleri ve değişiklikleri size getirecek. Bunu ilk adımda yapmanız çok önemli, sonra bütün kurulum boyunca ilerleyin. Bu işlem yapıldıktan sonra, dilinizi seçin.

Snapshot10.png

Sihirbaz son derece anlaşılır, takip edin, burada karşılaştığımız sorunların çoğu şundan kaynaklanıyor, insanlar neye tıkladığına dikkat etmiyor veya doldurulması gereken metin kutularını doldurmayı unutuyorlar, bu nedenle lütfen, ilerlemeden önce ekranı iki kere kontrol edin. O halde şimdi klavye düzeninizi seçin.

Snapshot12.png

İstediğiniz masaüstünü seçin. Daha fazla detay için tanımları okuyun.

Snapshot12.5.png

Burada kurulum yapmayı (Install Sabayon Linux) veya önceki bir kurulumu kurtarmayı (Rescue an existing Sabayon Linux installation) seçebilirsiniz.

Snapshot13.png

Bu ekranda bir kaç bölümü kurmamayı seçebiliriz. Detaylara tıklamak o bölümün içerdiği paketleri gösterecektir.

Snapshot15.png

Burada boot sırasında otomatik çalışan hizmetleri seçebiliriz. Eğer başlangıçta SHH'nin çalışmasını istiyorsanız, Secure Shell'in başlatılacağından emin olun. Sizin de göreceğiniz gibi ben bütün hizmetlerin başlatılmasını istedim.

Snapshot16.png

Pek çok yeni kişinin saçını başını yolduğu Bölümlendirmeye geçiyoruz. İki seçeneğiniz var, otomatik (automatic) ve el ile (manual). Eğer otomatiği seçtiyseniz, LVM Mantıksal Bölüm Yönetimi'ni kullanacaksınız. Eğer bunu seçtiyseniz LVM'yi öğrenmeniz gerekecek ve buraya tıklayarak daha fazla bilgi okuyabilirsiniz. Ben kendim bölümler zaten kurulu olduğundan, daima el ile kurulum yaparım. Eğer el ile kurulum yapıyorsanız, gerçekte yapmanız gereken tek şey / ve swap kurulumu. Geri kalan her şey sizin isteğinize bağlı, ama sadece 2 bölüm olan / ve swap ihtiyacınız olan herşey. Bu kurulumda, ben Sanal Makine Ortamında yaptığımdan otomatik yolu göstereceğim.

Snapshot18.png

Burada istendiği gibi seçim yapmak zorundasınız, ben boş bir diske kurulumu yaptığımdan yapmam gereken bir şey yok. Bu nedenle "bütün Linux bölümlerini kaldır (remove all Linux partitions)" seçeneğinin üzerinde bıraktım. Eğer daha önceden kurulmuş bölümleriniz varsa, ona uygun seçeneği seçin.

Snapshot19.png

Uygulamadan önce küçük hoş bir uyarı kutusu, elbette Evet(Yes)'i seçtim

Snapshot20.png

Şimdi bölümlerimin nasıl kurulduğunu görebiliyorum. Burada istediğiniz değişikliği yapın. Sizinde gördüğünüz gibi benim LVM (Mantıksal Bölüm) 10GB, swap 1GB ve geri kalan kısmını / 'na bırakıyorum. En az 20GB'lık bir bölüm öneriyorum.

Snapshot21.png

Boot Loader seçenekleri - Grub setup (Grub kurulumu)

Snapshot24.png

Şimdi bilgisayar adı geliyor - lütfen bunu benzersiz bir ada çevirin veya olduğu gibi bırakın, ama orada bir isim yazdığından emin olun.

Snapshot25.png

Zaman diliminizi ayarlayın, son derece basit, haritaya tıklayın

Snapshot26.png

Muhtemelen bu kurucudaki en büyük değişiklik. Onaylama şifresini yazdığınızda, Adminisrator (root) hesabınızın otomatik olarak doldurulduğunu göreceksiniz. Olduğu gibi bırakıp, aynı şifreye sahip olabilirsiniz veya daha iyi güvenlik için değiştirebilirsiniz. Kullanıcı (User) ve yöneticinin (root) aynı şifreye sahip olmasını tavsiye etmiyorum.

Snapshot27.png

Şimdi kuruluma başlamaya hazırız

Snapshot29.png

Ve işte çalışıyor. Değişiklikleri Hard diske uyguluyoruz.

Snapshot31.png

Şimdi kuruyor, basitçe geriye yaslanın ve bekleyin.

Snapshot33.png

Tebrikler! Yeni kurulumunuza bilgisayarınızı yeniden başlatın

~wolfden~