Tr:Introduction

From Sabayon Wiki
Revision as of 09:29, 3 December 2012 by Hatalar205 (talk | contribs) (Finish DVD Installation)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
i18n: ca en es fr it pl tr zh_tw

Sabayon Linux'a Hoşgeldiniz

SabayonLinux'a hoşgeldiniz: tamamen kurulabilir, canlı cd/dvd dağıtım - http://www.sabayonlinux.org

Sabayon Linux'a Görsel bir Tur Atın Görsel Tur: Sabayon Linux Gnome Boot Etme ve Görsel Tur: Sabayon Linux KDE4 Boot Etme


Bu kısa giriş size tam olarak ne indirdiğiniz ve nasıl kullanacağınız ve daha fazla bilgiye nasıl ulaşacağınızla ilgili biraz bilgi verecektir.


Sürüm Bilgisi

Geçmiş ve günümüz tüm sürümler hakkındaki bilgiyi forumda bulabilirsiniz

Press Releases. Güncel sürümün ne olduğunu görmek için gerçekten bakmalısınız.

Nereden İndirilir

Bu adreste yansıları bulabilirsiniz Yansı Sayfası.

Ne İndirdim??

Herşeyden önce, indirdiğiniz dvd veya cd kalıbını bir diske yazdırmalısınız. Bu canlı bir dağıtımdır, yani dvd veya cd'den başlattığınızda, parmaklarınızın ucunda tamamen işlevsel bir işletim sistemi olur.

SabayonLinux kaynak-tabanlı Gentoo - http://gentoo.org adlı bir dağıtımı temel alır. Temel olarak kullandığımız Gentoo yüksek seviyede uyarlanabilir bir dağıtımdır ve onların mükemmel geliştirme tekniklerini kullanarak öntanımlı Performans, Verimlilik ve Kararlılık ilkelerine bağlı olarak bir dağıtım yarattık. Eğer Gentoo'nun ne olduğu ve felsefesi hakkında daha çok sorunuz varsa, lütfen websitelerini ziyaret ediniz. Özelde, Sabayon Linux Gentoo'nun test ayağına dayanır. Gentoo'nun test ayağı aşağı yukarı Debian Sid (kararsız ayak) sürümlerine denk gelir. Sabayon Linux'u keskin bir noktaya dayanmasına rağmen, oldukça kararlı bulacaksınız.

  • Performans: Daha yeni ve yarı eski donanımlarda dağıtımımızın en hızlı şekilde çalışmasını sağlamak için make.conf dosyasını düzenledik. Bu tamamen akla uygun olmasına rağmen Pentium Pro'larda çalışacak anlamına gelmez.
  • Verimlilik: Gene bütün bilgisayarlara daha geniş özellikler vermek için make.conf dosyasını düzenledik. Ayrıca performans ve daima istediğiniz gibi değişiklik yapmanız için yeterince alan bırakırken, mimarilerin çoğunda iyi çalışabilmesi için çekirdeği derledik.
  • Kararlılık: Pek çoğu dağıtımı aşırı deneysel olarak adlandırsa da, seçenekler sunuyoruz. You can boot up with xgl to have xgl autoset up and installed, or you can boot with gentoo legacy and have a very conservative system. Also, being built upon the strengths of Gentoo, you know you're getting a rock solid distribution worthy to slam with processor and ram intensive works while having the OS run smoothly.
  • Canlı CDler için şifreler:
Eski sürümler için, yönetici kullanıcı şifresi "root" (tırnaksız). Yeni sürümler için, şifre gerekmiyor: Sadece Enter tuşuna basın.

Eski sürümler için, sabayonuser kullanıcı şifresi "sabayonuser" (tırnaksız). Yeni sürümler için, şifre gerekmiyor: sadece Enter tuşuna basın.

Kurucu

Kurucumuz için, Fedora Core ekibinin muhteşem Anaconda kurucusunu taşıdık ve ayarladık. Kurucu aslında bir DVD'yi özellikleriyle birlikte hard diske kopyalar. İstediğiniz paketleri toplayabilir ve seçebilirsiniz, veya tümünü kurabilirsiniz. Sisteminizi veya sadece önyükleyiciyi kurtarmayı deneyebilirsiniz. Anaconda kurucu ayrıca muhteşem bir şekilde hard disk bölümlerinin ayarlanmasını veya isterseniz şifrelenmesini kolaylaştırır.

Paket Yönetimi

Aşağıdakilerden "sadece" birini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Aralarında geçişler yapmak size sorun çıkarabilir. Entropy daha az tecrübeli veya daha az uğraşmak isteyen kullanıcılara tavsiye ediliyor. Portage sistemini daha fazla ayarlamak isteyen daha tecrübeli kullanıcılara tavsiye edilir.

Sabayon Gentoo'nun test ayağına dayanır. Bu nedenle Portage paketleri Gentoo'nun test depolarından çeker ve sisteminizi senkronize eder. Entropy Gentoo test deposundan alır, ön derlemeleri yapılmıştır ve size binary paket biçiminde sunulur. Bu paketleri Sabayon'un Entropy için derlemesiyle sizin almanız arasında zaman gecikmesi vardır. Zaman gecikmesi nedeniyle muhtemel çakışmaları önlemek için paket yöneticilerinden yalnız birini kullanmanız tavsiye edilir. Genellikle, Entropy paketleri az biraz daha kararlıdır çünkü paketler Entropy'de yayınlanmadan önce Gentoo test depolarında bir süre (gerçek zamanı değişken olmak üzere) zaten yayınlanmıştır.


Entropy için: Lütfen Entropy bölümüne bakınız. Entropy binary paket yöneticisidir. Bütün paketler portage'dan yapılmıştır ve kurmayı/güncellemeyi sizin için daha kolay ve hızlı yapar. Not: Use flags'in daha önceden USE flags'lerden yapıldığı için Entropy sistemi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Entropy, Grafiksel arayüz Rigo ve komut satırı uygulaması Equo ile Sabayon Linux'un kendi paket yöneticisidir. Paketler güncellemeler, sürücüler ve siteminize eklemek istediğiniz herhangi bir ek yazılımlardan oluşur.

Entropy komutları genellikle şu komutla başlar: equo

Portage İçin: Portage Gentoo'nun paket yöneticisinin adıdır. Sabayon Linux Gentoo temelli olduğu için, Sabayon Linux'da da Portage paket yöneticisi kullabılabilir, ama Entropy ile bir takım uyuşmazlıklar olabileceği için sadece ileri kullanıcıların kullanması tavsiye edilir. Portage ile ilgili daha geniş bilgi için http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Portage ve En:HOWTO: The Complete Portage Guide adreslerine bakınız.

Portage is Gentoo's package manager. As Sabayon is based on Gentoo, you can also use the Portage package manager in Sabayon Linux, but it is only recommended for advanced users as it may result in incompatibilities with packages built for, and installed via, Entropy. For more information on Portage, see http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Portage and NASIL: Bütün Portage Rehberi.

Portage komutları genellikle şu komutla başlar: emerge

Kaynaklar

Bu kısa giriş sadece ayaklarınız suya değmesini sağlamak ve anlamaya başlayasınız diye bazı genel bilgiler vermek içindir. Linux sizi yardımcı olamsı için topluluğun gücünü hazır tutar. Aşağıda yardım alabileceğiniz bir kaç adresi bulacaksınız:

Websiteleri:

FAQ:

Wiki:

IRC: #Sabayon @ irc.freenode.net
Forum:

Kurulum Rehberi: Adım Adım

Bu rehber Sabayon 5.4 KDE 64 bit canlı DVD kurulumu esas alınarak hazırlanmıştır. İhyiyacınıza göre farklı ayarlamalar yapmaya ihtiyaç duyabilecğinizi unutmayın.

Son kez 21 Ocak 2011'de düzenlenmiştir

Kurulum Öncesi Hazırlık

Mevcut donanımızın bir listesini not edin

%100 gerekli olmamasına rağmen, bilgisayarınızın özelliklerini bilmek oldukça iyi bir şeydir. Bu size şimdi planlamada, sonra kurulum sırasında bazı kararlar vermenize yardım edecektir. Eğer şu an MS Windows kuruluysa bazı temel detayları kontrol edebilirsiniz. MS Windows'ta sisteminizi bir kaç yolla kontrol edebilirsiniz:

go to start button / all programs / accessories / system tools / system information

go to start button / control panel / system

go to start button / control panel / Hardware (tab on top) / device manager

go to start button / my computer

Şimdi aşağıdaki soruların cevaplarını bulmak için bu yerleri araştırın:

Ne kadar hard disk alanına sahibim?
Ne kadar belleğim var? (fiziksel olarak ve ram olarak)

Bu swap bölümünüzü seçmenizde size yardımcı olacaktır.

Hangi CPU'ya sahibim?

Bu 64bit veya 32bit işletim sistemi seçerken karar vermenizde yardımcı olacaktır. Mimarinizi kontrol etmek için Intel veya AMD websitelerini ziyaret edebilirsiniz. Veya en çok kullandığınız arama motorunu kullanarak bulmaya çalışabilirsiniz.

Diğer Kurulum Öncesi Gözden Geçirmeler

Bir bilgisayarda 2 işletim sistemi (Sabayon Linux ve Windows gibi) kullanmayı istiyormuyum?

Eğer istiyorsanız aşağıdaki bağlantıları ziyaret etmek isteyebilirsiniz:

How to dual boot Sabayon and Windows

Dual booting with hard disk encryption

Mevcut kurulu Windows'u korumak istiyorum, ama Sabyon Linux kurulumu için hard diskte bölüm oluşturmaya ihtiyacım var.

Shrink an existing partition

Hard diskimi tamamen temizlemek zorundamıyım?

Hard diskinizi yeni bir işletim sistemiyle üzerine yazsanız ve silseniz bile, eski ve potansiyel olarak değerli bilgi geri getirme programlarıyla geri getirebilir. Eğer gerçekten temiz bir başlangıç yapmak istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıyı okuyabilir ve hard diskinizi doğru bir şekilde temizleyebilirsiniz:

How to wipe and shred data

Güvenlik ve hard diskin şifrelenmesi benim için önemli mi? ?

Kıskanç bir sevgilinin sizi uykunuzda öldürmeye karar verene veya bazı hükümet yetkilerinin evinize gelip sizi ve bilgisayarınızı alana kadar bilemezsiniz :). Eğer güvenlik ve mahremiyetin sizin için önemli olduğunu düşünüyorsanız aşağıdakini okuyun:

Hard Disk Encryption

Ne tip bir masaüstü istiyorum ?

KDE, GNOME, Fluxbox, LXDE, Openbox, Xfce, ve Enlightenment Linux için masaüstü yöneticileridir. Farklı işlevleri ve görünüşleri vardır. Hepsi iyi bir şekilde çalışabilir ve belirli avantajları vardır. Günümüzde KDE ve GNOME'un yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Sanırım Windows'tan göç eden yeni Linux kullanıcıları KDE'yi ve kickoff menü (başlangıç düğmesi ve program listesi)'yü daha tanıdık bulacaklardır.

Kurulum için son hazırlık

Bir indirme yansısı seçin

Sabayon Linux'u bulabileceğiniz çeşitli ülkelerde ve bölgelerde farklı serverler var. Genellikle en yakın ülke veya bölge daha hızlı indirecektir, ama her zaman değil.

İndirme yansıları


Listeden iso/ 'ya tıklayın

Çok kolay

İstediğiniz doğru iso'yu seçmek

Liste oldukça uzun olduğu için daha yanıltıcıdır. Dosya isimlerine dikkatlice bakın. Dosya isimleri şunları içerecektir: Sabayon Linux sürüm numarası (bu yazıyı yazarken, 5.4); işlemci tipi (hem Intel hem de amd 64 bit işlemciler için amd64; veya 32bit işlemciler için x86); ve masaüstü türü (enlightment için E17; GNOME için G; KDE için K; LXDE); ve dosya türü (biz .iso istiyoruz)

Eğer Eğer emin değilseniz 32bit için x86'yı kullanın. 32bit işletim sistemleri 64bit işlemcilerde çalışabilir, ama tersi MÜMKÜN DEĞİLdir.

Not: .iso.md5, .iso.pkglist veya .iso.torrent ile dosyalar iso dosyası DEĞİLdir. Diske yakmanız gereken dosya görüntüsü .iso ile bitmelidir.

Örnek: Sabayon_Linux_5.4_amd64_K.iso

Eğer kurulum sırasında hatalar ortaya çıkarsa geri dönemli ve iso dosyanızın bir ortağı olan .iso.md5 dosyasını indirmelisiniz. .iso.md5 dosyası indirdiğiniz iso dosyasıyla asıl iso dosyasının uyumunu kontrol eden küçük bir dosyadır.

Örnek doğrulama dosyası: Sabayon_Linux_5.4_amd64_K.iso.md5

md5 kontrol işlemiyle ilgili yönergeleri okumak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıyı takip edin:

NASIL: CanlıCD/DVd'nin doğruluğunu kontrol etme

ISO dosyasını DVD'ye yakma

Yapılan işlemin sadece bir veri dosyasını DVD'ye yakmak OLMADIĞINI bilmeniz çok önemlidir. CD/DVD kopyalama yazılımınızdaki seçin "image olarak yaz" demeli. Bu özellik genellikle kontrol panelinin hemen önünde değildir, ama yakma başlığı altında bir yerde olması olasıdır. Diske iso yazdırmakla ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıya bakın:

It is very important to know that you do NOT simply burn the iso file as a data file to the dvd. There are many drink coasters out there from those that have. The selection on your dvd/cd coping software needs to say “burn as image”. This selection is not usually on the front of the control panel, but more likely buried under a tab somewhere. For more information on burning an iso to disk try the following links:

From About.com PC Support

.iso kalıbı yakma

Sabayon Canlı DVD görüntüsünü bir USB Aygıttan Başlatma

Eğer bir DVD yerine USB veya Flash Bellek kullanmayı tercih ediyorsanız, aşağıdaki bağlantılara bakın:

Boot dvd iso from usb

Boot CoreCD image from usb

Syslinux kurmak daha kolaydır. flash belleğinizi FAT32 veya ext2/ext3 (daha sonra CanlıDVD görüntüleri için gerekecektir) biçiminde biçimlendirin ve iso görüntülerinde Grafiksel Arayüz olan Unetbootin kullanın.

Bios'tan yükleme sırasını değiştirme

Bilgisayarınızın ilk defa güç düğmesine bastığınızda veya yeniden başlattığınızda hoş, siyah ekran üzerinde gördüğünüz beyaz yazılar olan şeydir. Normalde hard diskiniz ilk önce yükleme yapmak üzere ayarlanmıştır. ISO DVD'nizden başlatma yapabilmek için, bilgisayarınız ilk önce CD/DVD veya USB'den başlayabilsin diye yükleme sırasını değiştirmelisiniz. Yükleme sırasını değiştirmek için BIOS'a girmeniz gerekiyor. BIOS'a girmek için hangi BIOS veya anakarta sahip olduğunuza bağlı olarak, bilgisayarınız ilk başladığında DEL, F1 veya ESC tuşlarına basın. BIOS'a girdikten sonra, gezinmek ve yükleme önceliği ayarlarını bulmak için klavye oklarını kullanın. Değişiklikler yaptıktan sonra muhtemelen kayıt edip çıkmak için F10 tuşuna basmanız gerekecek.

Stop.png
Saklamak istediğiniz her şeyi kaydedin veya yedeğini alın

Kuruluma başlayın

Hiç şüphesiz saatlerdir veya günlerdir okumaktan gözlerin şişti ve başınız çatlıyor. Şimdi dans etmeye hazırız.

Sürücünüze yerleştirdiğiniz Sabayon Linux Canlı DVD'yle bilgisayarınızın güç düğmesine basın / yeniden başlatın.

Bilgisayara güç gelecek ve DVD'yi yüklemeye başlayacak. Karşınıza bir yükleme seçeneği ekranı gelecek. 3-5 seçenek olacak. Eğer geri sayımı bir tuşa basarak durdurmazsanız, seçim için 45-60 saniyeniz olacak. En üstteki seçenek ana yükleme seçeneğidir. Bunu seçtiğinizde ne kurulum yapar ne de hard diskinize zarar verir. Sizi basit bir şekilde masaüstü ortamına yükler. Masaüstünü yüklemek 3-5 dakika alabilir. Yükledikten sonra interneti kontrol edebilir ve sistemle bir parça oynayabilirsiniz. Bir parça yavaş ve hantal bulabilirsiniz, ama unutmayın sadece DVD'den test sürüşü yapıyorsunuz. Kurulumdan sonra görünüş ve his daha iyi olacak. İşinizi bitirdiğinizde daha ciddi bir aşamaya geçebilirsiniz:

Stop.png
Hard diskinizde korumak istediğiniz her şeyi kaydedin veya yedekleyin


Sol üst köşede bulunan "Install Sabayon (Sabayon'u Kur)" simgesine tıklayın

İlk bir iki kurulum ekranı acemi bilgisayar kullanıcıları için bile son derece basit.

Yönetici Şifresi (Root Password) Seçin

Sabayon'da, pek çok GNU/Linux sistemlerinde olduğu gibi, yönetici (root) MS Windows Sistemlerindeki "admin"'in eş değeridir. Şifre önemlidir ve kullanıcı şifresinden veya herhangi bir başka bir şifreden farklı olmalıdır. Linux temelinde daha güvenlidir çünkü önemli dosyalarda değişiklik yapmak için yönetici şifresine ihtiyaç vardır. Virüsler otomatik çalışamaz ve sisteminizde delirirler, çünkü yönetici olarak giriş yapmalı ve virüsü bizzat kendinizin çalıştırması gerekir, ama biz bunu yapmayacak kadar akıllıyız, değil mi? Daima herhangi bir Linux sisteme veya Sabayon'a kullanıcı olarak giriş yapın, asla yönetici olarak değil.

Rigo (Entropy'nin Grafiksel Arayüzü) uygulmasını ve uçbirimde belirli komutları çalıştırmak için yönetici şifresine ihtiyacınız olacak.

Kullanıcı adı, tam ad ve kullanıcı şifresi seçin

Kulllanıcı adı her bilgisayarı başlattığınızda giriş ekranında ihtiyacınız olan addır. (boşluk veya komik semboller yok)

Kullanıcı şifresi her bilgisayarı başlattığınızda giriş ekranında ihtiyaç olan şifredir.

Tam ad kullanıcı adını da içermek üzere istediğiniz herhangi bir şey olabilir. Boşluklar, vb. içerebilir.

Bölümleme şeması oluşturun

Pek çok seçenek var. . . .nereden başlanacak ????

GUID (gpt) mac'da ve son yeni MS Windows sürümlerinde daha çok kabul kazanmaya başlasa da, günümüzde mbr tarzı bölümlendirme en yaygın ve hemen hemen bütün işletim sistemleri için en kolay olanıdır. Mbr bölümlendirme Linux ve bsd sistemler için şu an en az problemli olan ve tavsiye edilendir. Mbr bölümlendirme ile, hard diskler 4 birincil bölüme, ama pek çok mantıksal ve uzatılmış bölüme sahip olabilirler. Mantıksal/uzatılmış bölümler birincil bölümlerin hayali ayakları gibidir. Her LVM grup veya uzatılmış bölüm 4 birincil bölümünüzün 1'ini kullanır.

Hangi şemayı seçerseniz seçin, en az bir bölüme ihtiyaç duyacaksınız. Bir bölüm (root) bölümünü içermeli. Diğer bölümler isteğe bağlıdır, ama /swap tavsiye edilir (/home eğer ek bir bölümleme yapmazsanız root'un içinde olacaktır). Hem /home hemde /swap eğer ihtiyaç duyulursa /(root) birincil bölümünün mantıksal bölümleri olarak kurulabilir.

En basit ve etkili yol bütün bir sistemi 1 birincil bölüme kurmaktır. Swap (Takas alanı)'nın kurulmadığına dair bir uyarı alacaksınız, ama takas alanı klasörü eğer isterseniz kurulumdan sonra eklenebilir.

Eğer bazı nedenlerden dolayı çoklu bağlama noktası veya bölümler kullanarak kurmak istiyorsanız, aşağıdakini tavsiye ederim: Bölümlere istenenden az fazla takviye yapmak eğilimindeyim. Eğer hard diskinizde çok fazla alan yoksa daha az alan ayarlamaları yapabilirsiniz, ama aşağıdakini tavsiye ediyorum:

/boot 100mb ext4(32mb-100 iyidir)

/ (root) 30,000mb ext4(yaklaşık 30 gb) 18gb-30gb iyidir, ama /var /root'un içinde olacak, bu nedenle biraz daha ekledim.

/swap 1028mb – 4096mb swap(1gb-4gb) bu fiziksel belleğinizle aynı büyüklükte olmalı.

/home 40,000mb -200,000mb+ ext4(40gb-200gb+) Fotoğraflarınız, filmleriniz, oyunlarınız, müziğiniz, vb bütün kişisel şeylerinizi koyacağınız için genellikle bu en büyük bölüm olmalı.

Eğer eğitim almak istiyorsanız bu bağlantılara bakın:

Gentoo partition guide

Arch Linux partition guide

Sabayon manual partitioning

Kurulum sırasında "what kind of installation do you want ?" (Ne tür bir kurulum istiyorsunuz?) sorusunu soran bir sayfaya ulaşacaksınız. Bu konuda kendi kararınızı verebilirsiniz, ama ben Create Custom Partition Scheme'ı tavsiye ediyorum. Bu yolla ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde bölümleri ve bölüm boyutlarını ayarlayabilirsiniz. Custom partion setup'ı seçtiğinizde yeni bir sayfaya ulaşacaksınız. Seçilsin diye değiştirmek veya kurmak istediğiniz boş alana veya bölüme tıklayın. Bölüm veya boş alan seçildikten sonra, seçtiğiniz boş alan/bölümde Create (Oluştur), edit (Düzenle) veya delete (Sil) düğmelerinden birine tıklayabilirsiniz.

Disk şifreleme için en az 2 birincil bölüme ihtiyacınız var. /boot ve / (/root). Bu yolla /home ve /var gibi diğer bütün dizinler /(/root) içine kurulacak. /(root)'u şifrelediğinizde /boot şifrelenmemeli. Gerekli olmamasına rağmen, ek güvenlik için USB belleğe 100mb bir bölüm kurun ve /boot'u onun içine kurun.

LVM grubu kullanırken LVM kullanarak kurulumdan sonra swap'ı göremediğimi farkettim. Swap'ın LVM grupla çalışıp çalışmadığı konusunda emin değilim. Swap'ın kendi birincil bölümünde çalıştığını biliyorum. Ayrıca uzatılmış bölümlerde çalıştığın dair bildirimler alıyorum. Eğer ram'iniz azsa bunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

İkili Boot Etme

Sabayon Linux ve MS Windows'u ikili boot etmek için aşağıdaki 2 bağlantıya bakın:

Boot Yükleyici Seçenek Sayfası

Hard disk bölümünüzü seçtikten ve OK(Tamam)'a bastıktan sonra, biçimlendirmeye ve diskinize yazmaya başlayacak. Bir kaç dakika içinde boot yükleyici seçenek sayfasına ulaşacaksınız. Bootloader için etkinleştirme kontrol kutusunu olduğu gibi bırakabilirsiniz. Pek çok durumda sadece "ileri" düğmesine tıklamanız yeterlidir. Eğer ikili boot ediyorsanız, kontrol kutusunu HALA etkinleştirilmiş bırakabilirsiniz, ama "Değiştir" düğmesine de tıklayabilirsiniz. İkili boot edenler aşağıdaki bağlantıyı okumamlılar.

Sadece 1 işletim sistemi, Sabayon Linux boot edenler, (ve bazı ikili boot edenler) hiçbir şey değiştirmeden ileri düğmesine basabilirler.

Finish DVD Installation

After the boot loader menu you will arrive at the final installer screen. Kiss your lover. Hug the kids. Say a small prayer. Cross your fingers and . . .

Click "Reboot" !

Remove the DVD when the BIOS begins.


Son Aşama: Kurulum sonrası güncellemeler ve ayarlar

Biraz da şansın yardımıyla grub menüsünü geçmiş ve şuan kendinizi kullanıcı giriş ekranında bulmuş olmanız gerekiyor.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

Masaüstü yüklendikten sonra sistemin güncellemeleri kontrol etmesi için bir kaç dakika bekleyin (Yeni kurulmuş sistemlerde bu biraz daha uzun sürebilir). Bu işlem bitince saatin yanındaki sistem çekmecesinde sarı renkli bir kalkan simgesi görünecektir.

Sakın sandalyenizden düşmeyin!

Yeni kurulmuş bir sistemin 300- 1000 arası güncellemeyle karşılaşması az rastlanan bir olay değildir. Unutmayın ki Sabayon "rolling release" bir dağıtımdır, sürekli yeni şeyler olur. İlk kurulumdan ve güncellemeden sonra güncellemelerin boyutu daha az olacaktır. Hemen güncelleme yapmanıza gerek yok, sistemle oynayıp etrafa bir göz atabilirsiniz.

Linux'a yeni geçmiş ve KDE masaüstü ortamını seçmiş kullanıcılara güncelleme yapmadan önce bir kaç değişiklik yapmalarını tavsiye ederim.

KDE Masaüstü kullanan yeni Linux kullanıcıları için uygun ayarlar

KDE Masaüstü ortamını seçen yeni Linux kullanıcıları için güncellemeden önce bir kaç küçük değişiklik tavsiye ediyorum. Değişiklikleri aşağıdaki sırada yapın.

Masaüstü içindeki küçük masaüstünü kapatın

Simgelerin ve widgetlerin kaybolmasına/ortaya çıkmasına neden olduğu için can sıkıcı olabilir. Ekranın üst sol köşesinde ayrı bir resmi vardır. Bundan kurtulmak için şunu yapın: Masaüstündeki açık alana sağ tıklayın. Küçük açılır pencerede "etkinlikler"' seçeneğine tıklayın. Ekranın altı boyunca yeni bir görev penceresi açılmış olması lazım. Görev penceresinde sola doğru 5 kare simge var.Karelerin sağ üst köşesinde kırmızı bir x vardır, buna tıklayınız. Görev penceresini kapatabilirsiniz.

Ev dizinini masaüstüne ekleyin.

Bir şeyler ararken veya diğer şeylerinizi koymak veya indirmek için bir yere ihtiyaç duyduğunuzda hayatınızı kolaylaştırır. Bunu yapmak için başlangıç düğmesine tıklayın. İmleci "bilgisayar" simgesinin üzerine getirin. "Ev" klasörünün üzerine sağ tıklayın. Açılır küçük penceredeki "masaüstüne ekle" seçeneğine tıklayın.Simgeler üst üste gelirse fareyle simgeleri taşıyın. Şimdi bu dizine tıklayıp ev dizininizi açabilirsiniz( kullanıcı adınızı taşır). Açtıktan sonra buraya sağ tıklayıp indirmeleriniz, fotoğraflarınız, ve benzeri şeyler için yeni dizinler ekleyebilirsiniz. Ev dizininin ofis belgeleri ve diğer indirme işlemleri için öntanımlı olduğunu fark edersiniz.

Başlangıç düğmesine de gidebilirsin > sistem > Dolphin (dosya yöneticisi). Dolphin'e sağ tıklayın ve hangisini tercih ederseniz masaüstüne veya panele ekleyin.

KickOff menüsünü(başlat tuşu) klasik menüye çevirin

Kickoff menü güzeldir, ama iş başa düştüğünde çok yavaş bir hale gelebilir.Klasik menü muhteşem, hızlı ve kolaydır. Değiştirmek için başlat tuşuna sağ tıklayıp "Klasik menü biçimine geç"e tıklayın.

Masaüstüne veya hızlı başlatıcı çubuğuna bir uçbirim (komut satırı uygulaması) ekleyin.

Evet, Sabayon'un bir Grafiksel arayüzü var, Rigo ve Sulfur. Ama yine de özellikle yeni kurulumdan sonra, zaman zaman komut satırı uygulmasını kullanmak isteyeceksiniz. Ayrıca Sabayon Linux'da komut satırı uygulaması kullanmak gözler için tedavi edicidir. Komut satırını kullanırken bütün metin rengarenktir, bu bakmayı ve okumayı çok eğlenceli yapar. Ayrıca siyah ve beyaz metne göre bütün metinde ayrıntıları bulmayı kolaylaştırır. Başlat tuşuna tıklayın, sistem bölümüne gelip açılan listede "Konsole (uçbirim)"u bulun. Konsole'a sağ tıklayıp "masaüstüne ekle" yada " panele ekle"'ye tıklayın.

Güncellemeye ve yükseltmeye başlayın

Yeni bir kurulum yaptığınızda büyük boyutlu bir güncellemeyi indirip kurmak 3-8 saat sürebilir. Ben böyle bir işlemi genelde yatmadan önce yapıyorum ki ben uyurken bu işlem kendi kendine olsun. Güncelleme esnasında internette dolaşabilir ve başka işlerinizle uğraşabilirsiniz ki bu iyi bir şeydir. Unutmayın ki Sabayon'da iki farklı paket yöneticisi vardır. Biri Sabayon'un kendi paket yöneticisi Entropy, (Rigo arayüzü de vardır) ki harika bir paket yöneticisidir. Bir de Gentoo'nun paket yöneticisi Portage vardır, ki o da harika bir paket yöneticisidir. Ancak ikisini aynı anda kullanmak yerine birini seçip ona bağlı kalmanız tavsiye edilir. Eğer ikisi arasında sürekli gidip gelirseniz bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.Bence yeni kullanıcılar önce Entropy ile başlamalıdır. Daha iyi kullanıcılar yada sistemi ile uğraşmayı seven kullanıcılar Portage kullanmayı isteyebilirler. Sistemi daha iyi tanıdığınızda Portage'a geçmek hiç de zor olmayacaktır. Burada işlemi basit ve anlaşılır tutmak için sadece Entropy komutlarını yazacağım, ama size, isterseniz Entropy'yi Portage kullanarak güncelleyebileceğiniz bir bağlantıyı da vereceğim:

Bir Terminal (konsol) açın

Terminalin en üstünde <adınız>@bilgisayarınızın adı> yazısının devamında $ işareti göreceksiniz. $ işareti sizin kullanıcı yetkisinde olduğunuzu gösterir. Kullanıcı olarak bazı şeylere bakabilirsiniz, ancak herhangi bir değişiklik yapamazsınız. Değişiklik yapmak için ki buna güncellemeler de dahildir, yetkili kullanıcı olmanız gerekir. Yetkili kullanıcı olmak için konsolda aşağıdaki komutu verip "enter" tuşuna basın (bu komutları buradan kopyalayıp terminale yapıştırabilirsiniz):

su

su (switch user/super user) yazdığınızda şifre soran yeni bir satır görürsünüz. Yetkili kullanıcı şifrenizi girin ( ekranda herhangibir harf yada rakan görmezsiniz) ve enter tuşuna basın. Şİfreyi başarılı bir şekilde girdiğinizde ismin değiştiğini göreceksiniz. Ayrıca adınızın yanında artık # işaretinin olduğunu da göreceksiniz. Bu işaret sizinyetkili kullanıcı olduğunuzu gösterir.Yetkili kullanıcı olarak artık aşağıdaki komutları uygulayabilirsiniz:

equo update

buişe yaramadıysa asağıdaki komutu deneyin:

equo update --force

Çok da zor değilmiş, değil mi ?

Bu işlem bitince tam sistem güncellemesi yapmadan önce Entropy'yi güncellemeniz gerekir:

equo install entropy rigo equo  --relaxed


Güncellemeler bittikten sonra her zaman "equo conf update" komutunu verin :

equo conf update

Devam etmeden önce "equo update" komutunu tekrar vereceğiz:

equo update


Sonra bu komutu vermek iyi bir fikirdir (Bu komut depolarınızı hızlıdan yavaşa doğru sıralar ve en hızlı depoyu kullanmanızı sağlar) :

equo repo mirrorsort sabayon-weekly

Sonra:

equo upgrade --ask

Bu komuttan sonra bir kaç defa "y" yada "n" (tabi ki y) dan birini seçmemiz gerekecek. Birkaç defa lisansları kabul etmek için 1, 2, yada 3 ten birini seçmeniz gerekecek.( kısaca hepsine 3 deyin). Bundan sonra güncellemelerin indirilmesi kurulması için geçecek 3 ila 8 saatiniz var.İster gidin yatın, ister internette dolaşın, isterseniz beklerken yeni oyuncağınızın ayarlarıyla oynayın. Kernel güncellemelerini kendiniz yapmanız gerekiyor, bu yüzden başınıza kötü bir şey gelmesinden korkmayın.( yakında kernel güncellemleri otomatik hale gelebilir eğer bundan tedirgin oluyorsanız forumda sorun yada kontrol edin.)

Nihayet bittiğinde güncellemeleri ayarlamanız gerekiyor:

equo conf update

Bilgisayarı yeniden başlatmadan birkaç şeyi kontrol edebilirsiniz:

Hangi kernelin seçili olduğuna bakın. Seçili kernelin yanında * işareti olur.Sabayon kerneli kendiliğinden güncellemez, eğer isterseniz bunu bizin bizzat yapmanız gerekir. Son kernelde değilde bir yada iki sürüm geriden gelmenizi tavsiye ederim bu daha sağlam bir sisteminiz olmasını sağlar. Kerneliniz güncel olmasa bile sistemini güncel olacak ve güzel bir şekilde çalışmaya devam edecektir.Kerneli nasıl güncelleyeceğinizi öğrenmek için wikiden nasıl bölümlerine bakabilirsiniz.

eselect kernel list

Ekran kartınızın sürücüsünün doğru olup olmadığına bakın, seçili olanın yanında * işareti olacaktır:

eselect opengl list

Ekran kartınız nvidia ise kullandığınız kernele uygun sürücüyü kullanıp kullanmadığınızı kolayca kontrol edebilirsiniz.(ATI kullanıyorsanız yaklaşık 255 sonuç göstereceği için bu komut pek işinize yaramaz) Aşağıdaki komut nvidia kullanıcıları içindir:

equo search nvidia

Yaklaşık 16 sonuç çıkar. Biraz dikkatli bakarsanız sadece bir sürücünün kurulu olduğunu görürsünüz. Kurulu sürücünün ayrıntılarına baktığınızda kernek sürüm numarasını da görürsünüz. Bu numaranın kurulu kernelinizle uyuyşup uyuşmadığına bakın. Bu komutla kernel numaranızı görürsünüz:: eselect kernel list

gcc sürüm numaranıza bakın:
gcc --version

En son gcc-config'in seçili olduğundan emin olun seçili olanın yanında * işareti vardır:

gcc-config -l

"binutils"in * işareti ile seçili olduğundan emin olun:

binutils-config -l

En son python sürümünün * işareti ile seçili olduğunu kontrol edin:

eselect python list


Geleneksel iyi şanslar toteminizi uygulayın...

YENİDEN BAŞLATIN

Artık sisteminiz güncel ve rock n' roll yapmaya hazırsınız!

Her şey güncellendi ! Şimdi ne olacak?

Sisteminizin bütünlüğünü kontrol etmek için bir terminal açarak aşağıdaki komutları verebilirsiniz:

Yetkili kullanıcı olun:

su

Paket bağımlılıklarınızı kontrol edin:

equo deptest

Kütüphane dosyalarınızı kontrol edin:

equo libtest


Bir güvenlik duvarı kurun

Bir güvenlik duvarı ve "iptables" kurup ayarlarını yapmak iyi bir fikirdir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıya göz atın:

Sevdiğiniz yada istediğiniz uygulama yada yazılımları bulmak

You can click and open Sulfur from the desktop. You will need to enter your root password. I like to click the "sulfur" menu in the top left corner and set to "advanced". When you click on the "Available" button you will find, as of this writing, about 10,000 different applications for you to choose from. Have a blast ! Simply click the check box toward the left side of the application you want, and select "install" from the small drop down box. Then click the "install" button near the top center of Sulfur. You can review your selections, then click the "commit actions" button on the bottom right to install all of your choice.

Kurulum yapmak için komut satırını kullanmak

Komut satırını kullanarak arama ve kurulum yapmayı tercih ediyorsanız:

Yetkili kullanıcı olun:

su

Aşağıdaki komutta yer alan <paket adı> yerine aramak istediğiniz paketin adını yada aramak istediğiniz ifadeyi yazın. "Enter" tuşuna bastığınızda o isimle ilgili listeyi görürsünüz. Bu listeyi gözden geçirip istediğiniz paketin adını tam olarak öğrenip Rigo paket yönetici üzerinden yada komut satırı üzerinden kurulum yapabilirsiniz.

equo search <paket adı>

Yine, aşağıdaki komutta yer alan <paket adı> yerine kurmak istediğiniz paketin adını yazın. "--ask" seçeneği size paketi kurmadan önce son bir kez daha görme olanağı sağlar. Paketi gördükten sonra "y(es)" yada "n(o)" yazarak paketi kurmaya yada kurmamaya karar verebilirsiniz.

equo install <paket adı> --ask

Diğer KDE Ayarları/İpuçları

KDE'yi keyfinize göre düzenlemek için o kadar çok seçenek vardır ki aklınızı başınızdan alır.Aşağıda işinize yarabilecek bir kaç öneri vardır. Öncelikle "Sistem Ayarları" bölümüne gidip buradaki simgelerin herbirine bakmanızı ve KDE'nin size neler sunduğuna dair bir fikir edinmenizi tavsiye ederim.


"Sistem Ayarları"nı bulmak için bu yolu takip edin:

Başlat tuşu / Ayarlar / Sistem Ayarları

Sistem ayarlarına girdiğimde, fareyi dosya ve dizinleri açarken "tek tık" olarak ayarlar ve klavyedeki numara bölümünü başlangıçta aç kısmını etkin hale getiririm:

"Sistem Ayarları"nda "Girdi  Aygıtlarını" tıklayın

"Masaüstü Efektleri" bölümünde "Tüm Efektler" sekmesine tıklayın. Farenizin orta tuşuyla sayfayı aşağı doğru kaydırıp Pencere Yönetimi bölümüne kadar gelin ve burada "Masaüstü Küpü " ve "Masaüstü Küp Animasyonu " bölümlerini etkin hale getirin. Artık masaüstünde boş bir yerde farenizin orta tuşunu hareket ettirdiğinizde sanal masaüstlerinizi daha hoş bir şekilde değiştirmiş olursunuz:

Başlat tuşu / Ayarlar / Sistem Ayarları / Masaüstü Efektleri

Penceleri ekran kenarına dokundurduğunuzda pencere boyutunu değiştirmeyi iptal etmek için:

Başlat tuşu / Ayarlar / Sistem Ayarları / Çalışma Alanı Davranışı / Ekran Kenarları

Burada "pencereleri ekranın üst kısmına srükleyerek büyüt" kısmındaki seçimi kaldırın.. Ayrıca Sistem Ayarlarında "Pencere Davranışı" bölümüne gidip yan taraftaki "Pencere Davranışı" simgesine tıklayın, burada "Başlık Çubuğu Eylemleri" sekmesine geçin. "Başlık Çubuğuna Çift Tıklama" seçeneğini hiçbiri olarak değiştirin.

Masaüstü arka plan resmini masaüstünde boş bir yere sağtıklayıp "Dizin görünümü ayarları" yada "Öntanımlı masaüstü ayarları"nı seçerek değiştirebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı düzenlemek için gimp'i deneyebilirsiniz. Kurmadan önce bir arama yapmanızı ve gimp'le bağlantılı diğer paketleri de görmenizi tavsiye ederim:

equo search gimp

sonra isterseniz tek bir paketi yada bütün paketleri kurabilirsiniz.

GNOME Ayarları/İpuçları

Bu bölüm GNOME kullanıcılarının ilgisini bekliyor...

Aklınıza takılabilecek diğer sorular için faydalı bağlantılar


Details for the installation guide compiled and built by Skull Fire on dec 21st,2010 from source learned from all over the open source and GNU/linux and open source BSD community. You guys rock !