Tr:Introduction

From Sabayon Wiki
Revision as of 09:27, 3 December 2012 by Hatalar205 (talk | contribs) (Paket Yönetimi)

Jump to: navigation, search
i18n: ca en es fr it pl tr zh_tw

Sabayon Linux'a Hoşgeldiniz

SabayonLinux'a hoşgeldiniz: tamamen kurulabilir, canlı cd/dvd dağıtım - http://www.sabayonlinux.org

Sabayon Linux'a Görsel bir Tur Atın Görsel Tur: Sabayon Linux Gnome Boot Etme ve Görsel Tur: Sabayon Linux KDE4 Boot Etme


Bu kısa giriş size tam olarak ne indirdiğiniz ve nasıl kullanacağınız ve daha fazla bilgiye nasıl ulaşacağınızla ilgili biraz bilgi verecektir.


Sürüm Bilgisi

Geçmiş ve günümüz tüm sürümler hakkındaki bilgiyi forumda bulabilirsiniz

Press Releases. Güncel sürümün ne olduğunu görmek için gerçekten bakmalısınız.

Nereden İndirilir

Bu adreste yansıları bulabilirsiniz Yansı Sayfası.

Ne İndirdim??

Herşeyden önce, indirdiğiniz dvd veya cd kalıbını bir diske yazdırmalısınız. Bu canlı bir dağıtımdır, yani dvd veya cd'den başlattığınızda, parmaklarınızın ucunda tamamen işlevsel bir işletim sistemi olur.

SabayonLinux kaynak-tabanlı Gentoo - http://gentoo.org adlı bir dağıtımı temel alır. Temel olarak kullandığımız Gentoo yüksek seviyede uyarlanabilir bir dağıtımdır ve onların mükemmel geliştirme tekniklerini kullanarak öntanımlı Performans, Verimlilik ve Kararlılık ilkelerine bağlı olarak bir dağıtım yarattık. Eğer Gentoo'nun ne olduğu ve felsefesi hakkında daha çok sorunuz varsa, lütfen websitelerini ziyaret ediniz. Özelde, Sabayon Linux Gentoo'nun test ayağına dayanır. Gentoo'nun test ayağı aşağı yukarı Debian Sid (kararsız ayak) sürümlerine denk gelir. Sabayon Linux'u keskin bir noktaya dayanmasına rağmen, oldukça kararlı bulacaksınız.

  • Performans: Daha yeni ve yarı eski donanımlarda dağıtımımızın en hızlı şekilde çalışmasını sağlamak için make.conf dosyasını düzenledik. Bu tamamen akla uygun olmasına rağmen Pentium Pro'larda çalışacak anlamına gelmez.
  • Verimlilik: Gene bütün bilgisayarlara daha geniş özellikler vermek için make.conf dosyasını düzenledik. Ayrıca performans ve daima istediğiniz gibi değişiklik yapmanız için yeterince alan bırakırken, mimarilerin çoğunda iyi çalışabilmesi için çekirdeği derledik.
  • Kararlılık: Pek çoğu dağıtımı aşırı deneysel olarak adlandırsa da, seçenekler sunuyoruz. You can boot up with xgl to have xgl autoset up and installed, or you can boot with gentoo legacy and have a very conservative system. Also, being built upon the strengths of Gentoo, you know you're getting a rock solid distribution worthy to slam with processor and ram intensive works while having the OS run smoothly.
  • Canlı CDler için şifreler:
Eski sürümler için, yönetici kullanıcı şifresi "root" (tırnaksız). Yeni sürümler için, şifre gerekmiyor: Sadece Enter tuşuna basın.

Eski sürümler için, sabayonuser kullanıcı şifresi "sabayonuser" (tırnaksız). Yeni sürümler için, şifre gerekmiyor: sadece Enter tuşuna basın.

Kurucu

Kurucumuz için, Fedora Core ekibinin muhteşem Anaconda kurucusunu taşıdık ve ayarladık. Kurucu aslında bir DVD'yi özellikleriyle birlikte hard diske kopyalar. İstediğiniz paketleri toplayabilir ve seçebilirsiniz, veya tümünü kurabilirsiniz. Sisteminizi veya sadece önyükleyiciyi kurtarmayı deneyebilirsiniz. Anaconda kurucu ayrıca muhteşem bir şekilde hard disk bölümlerinin ayarlanmasını veya isterseniz şifrelenmesini kolaylaştırır.

Paket Yönetimi

Aşağıdakilerden "sadece" birini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Aralarında geçişler yapmak size sorun çıkarabilir. Entropy daha az tecrübeli veya daha az uğraşmak isteyen kullanıcılara tavsiye ediliyor. Portage sistemini daha fazla ayarlamak isteyen daha tecrübeli kullanıcılara tavsiye edilir.

Sabayon Gentoo'nun test ayağına dayanır. Bu nedenle Portage paketleri Gentoo'nun test depolarından çeker ve sisteminizi senkronize eder. Entropy Gentoo test deposundan alır, ön derlemeleri yapılmıştır ve size binary paket biçiminde sunulur. Bu paketleri Sabayon'un Entropy için derlemesiyle sizin almanız arasında zaman gecikmesi vardır. Zaman gecikmesi nedeniyle muhtemel çakışmaları önlemek için paket yöneticilerinden yalnız birini kullanmanız tavsiye edilir. Genellikle, Entropy paketleri az biraz daha kararlıdır çünkü paketler Entropy'de yayınlanmadan önce Gentoo test depolarında bir süre (gerçek zamanı değişken olmak üzere) zaten yayınlanmıştır.


Entropy için: Lütfen Entropy bölümüne bakınız. Entropy binary paket yöneticisidir. Bütün paketler portage'dan yapılmıştır ve kurmayı/güncellemeyi sizin için daha kolay ve hızlı yapar. Not: Use flags'in daha önceden USE flags'lerden yapıldığı için Entropy sistemi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Entropy, Grafiksel arayüz Rigo ve komut satırı uygulaması Equo ile Sabayon Linux'un kendi paket yöneticisidir. Paketler güncellemeler, sürücüler ve siteminize eklemek istediğiniz herhangi bir ek yazılımlardan oluşur.

Entropy komutları genellikle şu komutla başlar: equo

Portage İçin: Portage Gentoo'nun paket yöneticisinin adıdır. Sabayon Linux Gentoo temelli olduğu için, Sabayon Linux'da da Portage paket yöneticisi kullabılabilir, ama Entropy ile bir takım uyuşmazlıklar olabileceği için sadece ileri kullanıcıların kullanması tavsiye edilir. Portage ile ilgili daha geniş bilgi için http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Portage ve En:HOWTO: The Complete Portage Guide adreslerine bakınız.

Portage is Gentoo's package manager. As Sabayon is based on Gentoo, you can also use the Portage package manager in Sabayon Linux, but it is only recommended for advanced users as it may result in incompatibilities with packages built for, and installed via, Entropy. For more information on Portage, see http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Portage and NASIL: Bütün Portage Rehberi.

Portage komutları genellikle şu komutla başlar: emerge

Kaynaklar

Bu kısa giriş sadece ayaklarınız suya değmesini sağlamak ve anlamaya başlayasınız diye bazı genel bilgiler vermek içindir. Linux sizi yardımcı olamsı için topluluğun gücünü hazır tutar. Aşağıda yardım alabileceğiniz bir kaç adresi bulacaksınız:

Websiteleri:

FAQ:

Wiki:

IRC: #Sabayon @ irc.freenode.net
Forum:

Kurulum Rehberi: Adım Adım

Bu rehber Sabayon 5.4 KDE 64 bit canlı DVD kurulumu esas alınarak hazırlanmıştır. İhyiyacınıza göre farklı ayarlamalar yapmaya ihtiyaç duyabilecğinizi unutmayın.

Son kez 21 Ocak 2011'de düzenlenmiştir

Kurulum Öncesi Hazırlık

Mevcut donanımızın bir listesini not edin

%100 gerekli olmamasına rağmen, bilgisayarınızın özelliklerini bilmek oldukça iyi bir şeydir. Bu size şimdi planlamada, sonra kurulum sırasında bazı kararlar vermenize yardım edecektir. Eğer şu an MS Windows kuruluysa bazı temel detayları kontrol edebilirsiniz. MS Windows'ta sisteminizi bir kaç yolla kontrol edebilirsiniz:

go to start button / all programs / accessories / system tools / system information

go to start button / control panel / system

go to start button / control panel / Hardware (tab on top) / device manager

go to start button / my computer

Şimdi aşağıdaki soruların cevaplarını bulmak için bu yerleri araştırın:

Ne kadar hard disk alanına sahibim?
Ne kadar belleğim var? (fiziksel olarak ve ram olarak)

Bu swap bölümünüzü seçmenizde size yardımcı olacaktır.

Hangi CPU'ya sahibim?

Bu 64bit veya 32bit işletim sistemi seçerken karar vermenizde yardımcı olacaktır. Mimarinizi kontrol etmek için Intel veya AMD websitelerini ziyaret edebilirsiniz. Veya en çok kullandığınız arama motorunu kullanarak bulmaya çalışabilirsiniz.

Diğer Kurulum Öncesi Gözden Geçirmeler

Bir bilgisayarda 2 işletim sistemi (Sabayon Linux ve Windows gibi) kullanmayı istiyormuyum?

Eğer istiyorsanız aşağıdaki bağlantıları ziyaret etmek isteyebilirsiniz:

How to dual boot Sabayon and Windows

Dual booting with hard disk encryption

Mevcut kurulu Windows'u korumak istiyorum, ama Sabyon Linux kurulumu için hard diskte bölüm oluşturmaya ihtiyacım var.

Shrink an existing partition

Hard diskimi tamamen temizlemek zorundamıyım?

Hard diskinizi yeni bir işletim sistemiyle üzerine yazsanız ve silseniz bile, eski ve potansiyel olarak değerli bilgi geri getirme programlarıyla geri getirebilir. Eğer gerçekten temiz bir başlangıç yapmak istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıyı okuyabilir ve hard diskinizi doğru bir şekilde temizleyebilirsiniz:

How to wipe and shred data

Güvenlik ve hard diskin şifrelenmesi benim için önemli mi? ?

Kıskanç bir sevgilinin sizi uykunuzda öldürmeye karar verene veya bazı hükümet yetkilerinin evinize gelip sizi ve bilgisayarınızı alana kadar bilemezsiniz :). Eğer güvenlik ve mahremiyetin sizin için önemli olduğunu düşünüyorsanız aşağıdakini okuyun:

Hard Disk Encryption

Ne tip bir masaüstü istiyorum ?

KDE, GNOME, Fluxbox, LXDE, Openbox, Xfce, ve Enlightenment Linux için masaüstü yöneticileridir. Farklı işlevleri ve görünüşleri vardır. Hepsi iyi bir şekilde çalışabilir ve belirli avantajları vardır. Günümüzde KDE ve GNOME'un yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Sanırım Windows'tan göç eden yeni Linux kullanıcıları KDE'yi ve kickoff menü (başlangıç düğmesi ve program listesi)'yü daha tanıdık bulacaklardır.