Tr:HOWTO: Safely mix Entropy and Portage

From Sabayon Wiki
Jump to: navigation, search
i18n: en tr

Portage ve Entropy'i Güvenle Karıştırma

Kurallar ve Bilgi

Stop.png
Portage (emerge) Sabayon Linux için birincil paket yönetici değildir; bu makale ileri kullanıcılar içindir. Başka bir deyişle, eğer başarısızlık olursa, bu sizin hatanız. Uyarılmıştınız.

Portage ve Entropy'i karıştırmak her iki paket yöneticisinde geniş bir bilgi olmadan tavsiye edilmez. Sisteminizi devam ettirmek için birini veya diğerini kullanmanız tavsiye edilir. Her paket Gentoo proper veya Sabayon overlay'den geldiği için, Portage kullanmak genellikle gereksiz olarak düşünülür, ama elbette olağanüstü durumlar vardır.

İki paket yöneticisini karıştırmanın ilk ve önemli kuralı şudur: /etc/make.conf dosyasını ASLA düzenleMEYİN veya değiştirMEYİN. Bu küresel değişiklikler yapar. Entropy binary dağıtım metodu olduğu için, bayrak KULLANIMI sabittir ve client tarafında değiştirelemez. make.conf dosyasının değiştirilmesi çabuk bir şekilde iki paket yöneticisi arasında uyumsuzluklara yol açar. Karasızlığa veya ölümcül bir biçimde kırık bir sisteme yol açar.

İkinci kural ise, Portage ve Entropy'i karıştırırken, Portage'ı güncellemek için asla Portage'ı kullanmayın'. Sabayon Portage'da sert bir şekilde maskelenmiş bir Portage sürümünü kullanır. Bu şu demektir; siz gerçekte Portage'ı yükseltmiyorsunuz, gerçekte ALÇALTIYORSUNUZ. Sistem seviyesindeki bağımlılık farklılaşmalarından dolayı bu basit hata kurulumunuzu tamamen kırabilir. Eğer karıştırma ve eşleştirme yapacaksanız, Portage'ı güncellemek için DAİMA Entropy'i kullanın.

Stop.png
'emerge portage' komutu paket yöneticilerini karıştırırken ve eşleştirirken asla kullanılmamalıdır

Son Not

Son not, eğer tam olarak sisteminizi kırdıysanız, yeniden kurulumdan önce bir adımı göz önünde bulundurabilirsiniz. package.mask ve package.use'a yaptığınız bütün değişiklikleri kaldırın ve şu komutu verin: equo update && equo world --replay. Bu online veritabanında güncel düzeye yeniden kurulum yapacaktır, Entropy'de karşılığı olan ... her bir paket için sisteminizdeki her bir pakete. Bu nedenle zaman alıcıdır ve yoğun İnternet kaynağı kullanımı gerektirir.

Sonuç

Bütün söylenenlere ek olarak, iki paket yöneticisini karıştırmadan önce lütfen niçin ve ne yaptığınızı gözden geçirin IRC'taki destek kanalında, göz ardı etmeyi hoş görebiliriz ve gennelikle sorunun düzeltilmesi için çalışırız, ama anneannemin dediği gibi "Aptallığın tedavisi yoktur" ve buna göre davranılmalıdır.

İyi Şanslar ~Az

Örnek

tk desteğiyle Python'u yeniden inşa etme

İlk önce Portage ve overlay'ları güncelleyin, "sabayon"'un ovarlay'leriniz arasında olduğundan emin olun:

# equo update && equo install eix
# layman -l
* sabayon          [Git    ] (git://sabayon.org/projects/overlay.git      )
# layman -S && eix-sync


eix ile python'u arayın:

# eix -C dev-lang python
[U] dev-lang/python
   Available versions: 
    (2.4)  2.4.6
    (2.5)  2.5.4-r4
    (2.6)  2.6.4-r1 (~)2.6.4-r1[1] 2.6.5-r2 2.6.5-r3 (~)2.6.6-r1
    (2.7)  [M](~)2.7
    (3.1)  [m]3.1.2-r3 [m]3.1.2-r4
    {-berkdb bootstrap build +cxx doc elibc_uclibc examples gdbm ipv6 +ncurses +readline sqlite +ssl +threads tk +wide-unicode wininst +xml}        
   Installed versions: 2.6.5-r2(2.6)(16:21:53 04.05.2010)(berkdb gdbm ipv6 ncurses readline sqlite ssl threads wide-unicode xml -build -doc -elibc_uclibc -examples -tk -wininst)                              
   Homepage:      http://www.python.org/
   Description:     Python is an interpreted, interactive, object-oriented programming language.

[1] "sabayon" /var/lib/layman/sabayon


"Installed versions"'lara bakın, burada "2.6.5-r2". Belki birden fazla sürüm kuruludur, sorun değil.

"/etc/portage/package.use" dosyasını düzenleyin , "dev-lang/python sqlite" 'e "tk"'yı ekleyin -> "dev-lang/python sqlite tk". Dosyanın en üstüne bir işaretleyici koyun: "# 22. okt 2010 add tk to python" veya benzeri.


pythonversion'ı emerge yapın ve tk'nın eklenip eklenmediğini kontrol edin:

# emerge -av =python-2.6.5-r2
[...]
Calculating dependencies... done!
[ebuild  R  ] dev-lang/python-2.6.5-r2 USE="berkdb gdbm ipv6 ncurses readline sqlite ssl threads tk* (wide-unicode) xml -build -doc -examples -wininst" 10,903 kB
[...]


"/etc/entropy/packages/package.mask" dosyasını düzenleyin, en sona "=dev-lang/python-2.6.5-r2" ekleyin. Belki bir işaretleyici koyun.


"entropy"'nin yeni python sürümünü bilmesine izin verin:

# equo rescue spmsync --ask

Bitti.

Ek bilgi : https://forum.sabayon.org/viewtopic.php?f=59&t=26776

Şimdi, make.conf dosyasını düzenleyemeyeceğimizi biliyoruz. O halde paketlerin iztediğimiz gibi kurulmasını nasıl sağlayacağız? Bu oldukça kolaydır ve iki adımlık bir süreçtir. Kurmak istediğiniz her bir paket için:

# nano /etc/portage/package.use

make.conf dosyası tarafından eklenebilecek eklenmesini istemediğiniz bayraklar için -USE flags 'de içeren olmasını istediğiniz USE flag'lerle birlikte her bir paketi ekleyin. Bu o belirli bir paket için make.conf dosyasının üzerine yazar. Eğer paketiniz veya USE flag'ler özel ayarlarla yeni bağımlılıklar isterse, onları da buraya eklemeniz gerekecek. Burada bir ikaz var, ne pahasına olursa olsun sistem paketlerinden uzak durun. Gerçek paketi emerge yapmaktansa, herhangi bir paket için bütün bağımlılıkları karşılamada Entropy kullanmak en iyisidir. Eğer sisteme temel teşkil ediyorsa ya bununla yaşayın yada bütün sisteminizi Portage ile çevirin, ve bu konuda bol şanslar.

Question.png
package.use'nin bir klasör olması durumunda, /etc/portage/package.use/00-sabayon.package.use/00-sabayon.package.use dosyasını düzenleyebilirsiniz, veya o klasör içine 01-mypackages.use gibi bir dosya oluşturabilirsiniz.

Sonra Entropy'nin bizim yeni paketlerimizi kasrıştırmaktan uzak tutmalıyız. Bu nedenle Entropy'e bu paketleri göz ardı etmesini söylememiz gerekiyor. Bu şu şununla yapılır:

# nano /etc/entropy/packages/package.mask

Her düzenlediğinizde bu dosyaların yedeklemesinin yapıldığından emin olun. Entropy, yaptığınız bütün değişikleri yok edecek bu dosyaların yeni sürümlerini zaman zaman eklemesiyle bilinir. Bu karkman karışık olabilir.

Bu kuralları takip etmek Entropy ve Portage arasındaki karıştırmayı ve eşleştirmeyi daha güvenli yapar, güvenli yapmaz, sadece daha güvenli yapar. Bu yolla, sadece yaptığınız şeylerin tarihçesine sahip olmazsınız, aynı zamanda sisteminiz kararsız veya kullanılamaz hale gelirse hangi değişikliklerin geri alınması gerektiğini de görürsünüz. Yaptığınız bütün değişiklikler, yukarıdaki iki ayar dosyasından birine belgelendirilir.

Gerçekte, forumda veya http://bugs.sabayonlinux.org bağlantısında paket istekleri yapmanız tavsiye edilir. İsteklerinizi sürüm numaralarını ve gerektiğini/gerekmediğini düşündüğünüz herhangi bir belirli USE flags'leri de içerdiğinden emin olun.