Tr:HOWTO: Recording videos of your screen (screen video capture)

From Sabayon Wiki
Revision as of 19:41, 18 November 2012 by Hatalar205 (talk | contribs) (Convert output file to other formats)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
i18n: en tr

NASIL: Ekran Videonuzu Kaydetme (Ekran Videosu Yakalama)

Giriş

Bu makale ekranınızın videolarını nasıl kaydedeceğinizi açıklıyor (örneğin, YouTube'da bir video yayınlamak isteyebilirsiniz). İki uygulama kullandım: XVidCap (http://xvidcap.sourceforge.net/) ve recordMyDesktop (http://recordmydesktop.sourceforge.net/about.php). Her iki uygulama da görsel rehberleri ve örnekleri oluşturmak için kullanabileceğiniz ses ve görüntü kaydını destekliyor. Her iki uygulama da Entropy'de var. Ayrıca bilgi için uçbirim penceresinde "xvidcap --help" ve "recordmydesktop --help" komutlarını girebilirsiniz.

XVidCap

Kendini açıklayan (fare işaretleyicisini ipuçlarını görmek için düğmelerin üzerinde tutun) arayüzü çalıştırmak için bir uçbirim penceresinde "xvidcap" girin. XVidCap ile oldukça başarılı oldum ama Stop (Durdur) düğmesi sıklıkla çalışmıyor ve kaydı durdurmak için Arayüzün Kapat Düğmesi'ne tıklamam gerekiyor. Bir dosya, örneğin test-000.mpeg adında, ev dizinimde oluşturulur: MPlayer gibi bir çoklu ortam uygulaması ile görüntüleyebilir veya ffmpeg kullanarak başka bir dosya biçimine çevirebilirim.

recordMyDesktop

recordMyDesktop uygulaması benim için daha iyi çalışıyor. Kurmak için Portage veya Entropy kullanma tercihinize bağlı olarak aşağıdakilerden birini seçebilirsiniz:

Portage:

    # USE="encode" emerge -1v libtheora
    # emerge -1v recordmydesktop
    # emerge -1v gtk-recordmydesktop

Entropy:

    # equo install recordmydesktop gtk-recordmydesktop


recordMyDesktop uygulamasını bir arayüze ihtiyaç duymadan bir uçbirim penceresinden (sadece "recordmydesktop" girin ve kaydı durdurmak için Ctrl-C tuşlarını kullanın) çalıştırabilirsiniz. Ama eğer bir arayüz istiyorsanız, iki alternatif var: gtk-recordmydesktop ve qt-recordmydesktop. Sizinde görebildiğiniz gibi, gtk-recordmydesktop olanı seçtim ve kısayol otomatik olarak K menü > Multimedia altında oluştu (alternatif olarak bir uçbirim penceresinden "gtk-recordMyDesktop" komutu girerek çalıştırabilirsiniz). Çevirim içi recordMyDesktop uygulaması belgeleri oldukça iyi. recordMyDesktop öntanımlı olarak out.ogv adında bir dosyayı ev dizinimde oluşturur (eğer isterseniz gtk-recordmydesktop ile farklı bir dosya adı da oluşturabilirsiniz). Bu dosya theora video kodeği ve vorbis ses kodeği kullanan bir ogg dosyasıdır. Bu dosyayı MPlayer gibi bir çokluortam oynatıcısı kullanarak izleyebilir veya ffmpeg kullanarak başka bir dosya türüne çevirebilirim.

Çıktıyı diğer dosya biçimlerine çevirme

xvidcap ve recordMyDesktop çıktılarını diğer dosya türlerine çevirmek için ffmpeg kullanıyorum. Örneğin, recordMyDesktop çıktı dosyasını bir Flash Video dosyasına çevirmek için şunu kullanacağım:

    $ ffmpeg -i ~/out.ogv ~/Desktop/SL_tutorial.flv

Mevcut bütün seçenekleri görmek için ffmpeg yardım sayfalarını okuyun.


[Makale son olarak darthlukan tarafından 22 Ağustos 2011 tarihinde düzenlenmiştir.] [Makale Fitzcarraldo tarafından 22 Eylül 2008 tarihinde oluşturulmuştur.]