Tr:HOWTO: NM7 Create a STATIC IP

From Sabayon Wiki
Revision as of 11:31, 16 November 2012 by Hatalar205 (talk | contribs) (NASIL: Bağlantı Yöneticisi 7 Sabit IP Oluşturma)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
i18n: en tr

NASIL: Bağlantı Yöneticisi 7 Sabit IP Oluşturma

1. Bağlantı yöneticisi 7 ile beraber sabit IP oluşturma değişti. Yapmak istediğimiz şey aşağıdaki gibi bir sabit IP oluşturmak. Sistem çekmecenizde bağlantı yöneticisi simgesini görüyor olmalısınız, iki bilgisayar gibi görünen simge. Eğer üzerine sağa tıklar ve ağ ayarlarını düzenle seçeneğini seçerseniz bir pencere açılacak. Sizin pencereniz otomatik olarak bazı düzenlemeler yapıldığı için benimkinden farklı görünecektir. Sabit IP'nizi oluşturabilirsiniz ama sorun öntanımlı olarak otomatik olarak başladığında ortaya çıkıyor ve aşağıdaki resimdeki gibi sabit IP'nin öntanımlı olmasını istiyoruz:

Nm1.png


2. O halde tıklayalım ve IPv4 Ayarları sekmesine tıklayalım ve Yöntem kutusunu kullanarak gerekli bilgiyi girelim. Açılır seçeneklerden "Elle" seçeneğini seçtiğinizden emin olun. Ekle seçeneğine tıklayın, sonra her başlık altına giderek gerekli bilgileri girin. Adres, Ağ Maskesi, Ağ Geçidi ve son olarak seçiminize bağlı olarak DNS sunucusu. Şimdi "kaydet" düğmesine basın ve şimdi bağlantınız görülmeli. Kutunun en üstünde benzersiz bir isim vermeyi unutmayın.

Nm3.png

3. Şimdi basitçe Sabit IP'yi ön tanımlı olarak düzenlemeye ihtiyacımız var, o halde kwrite uygulamasını yönetici olarak çalıştıralım. Ben KDE'de Alt F2 tuşlarına basıp, kdesu kwrite yazıyorum.

Nm4.png


4. Yönetici şifrenizi girin

Nm5.png


5. Şimdi kwrite açılmalı ve biz /etc/NetworkManager/nm-system-settings.conf dosyasını bulmalı, ve dosya seçeneğinden açmalı ve görüntülemeliyizi. Bir diğer yöntem de basitçe bir uçbirim açmalı, "su" ile yönetici olmalı ve sonra nano /etc/NetworkManager/nm-system-settings.conf komutunu girmeliyiz

Nm6.png


6. Dosyayı aşağıdakine benzer bir hale getirin:

Nm7.png


7. Şimdi bilgisayarı yeniden başlattığınızda, sizin bağlantı ayar kutunuz benim ilk resimimdeki gibi olmalı.

KDE ile bilinen sorun

KDE ile ilgili bir şey dikkatimi çekti, bilgisayar adı (hostname) hala doğru olarak çalışmıyor. Gnome'da sorun yok. KDE'de hostname localhost oluyor, ama Gnome'da düzgün çalışıyor. Hala bunu ayarlamaya çalışıyorum. Pek de KDE kullanıcısı sayılmam, bu nedenle eğer bir düzeltme yolu biliyorsanız lütfen güncelleyin.