Tr:HOWTO: Mount Encrypted Partition

From Sabayon Wiki
Revision as of 22:42, 2 November 2012 by Hatalar205 (talk | contribs) (Bağlama/Şifreyi çözme)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
i18n: en tr

NASIL: Şifreli Bölümleri Bağlama

Stop.png
Eğer oluşturduğunuz şifreyi kaybettiyseniz veya hatırlamıyorsanız, veriniz gitti ve bu konuda yapılabilecek hiç bir şey yok. Sormayın bile.


Şifreli Bölümleri Bağlama

  • NOT: Sabayon iso diskine Anaconda kurucusu eklendiğinden beri, bölüm şifreleme kurulum süresince bir kontrol kutusunu etkinleştirme ve şifre eklemedir. Yeni kullanıcılar için bile oldukça kolay. Ayrıca isterseniz aşağıdaki bağlantıyı okuyabilirsiniz:
  • Hard Disk Şifreleme & boot seçenekleri

Bunu komut satırından yapmak isteyen veya ihtiyacı olanlar aşağıdakini okumaya devam etsinler:

LVM (Mantıksal Bölüm Yönetimi) Kullanma

Eğer ayrıca LVM kullanıyorsanız, o NASIL'daki bütün adımlar bağlama komutu konusu HARİÇ ilk önce yapılmalıdır. LVM şifre çözülmeden önce hazırlanmalıdır. A change should also be noted that with LVM instead of decrypting something like /dev/sda3 you instead will find the volume to decrypt in /dev/mapper.

LVM NASIL'daki betik LVM bölümlerini otomatik olarak bağlarken, bunu el ile yapmak zorunda kalacaksınız. Eğer o betiği kullansanız ve bazı şeyler çalışmazsa, uyarılmadığınızı söylemeyin.

Bağlama/Şifreyi çözme

CanlıCD'den yönetici olmak zorundasınız, CanlıCD'de yönetici şifresi "root"'dur.

$ su 
Password: <type root here if on livecd>

Sonrasında biraz bilgiye ihtiyacımız var, söylemek gerekiyorsa bölümün hangi şifreli disk bölümünde (volume) olduğunu bulmaktır. Eğer şifrelemeyi ve LVM'yi beraber kullandıysanız, başka bir yerde belgelendirildiği gibi ilk önce LVM bağlanmalıdır. Şimdi, hangi bölüme kurduğunuzu bilmiyor veya hatırlamıyorsanız, bulmamız gerekiyor.

# fdisk -lu 

Şifreli bölümün hangisi olduğunu görmenin gerçekte bir yolu yoktur. Burada yaptığımız şey Linux türündeki en büyük bölümü görmek için bakmaktır. Eğer sadece tek bir Linux kuruluysa, bu tabloda listelenen Linux türündeki en büyük bölüm olacaktır. Başka bir deyişle her birinin kaç block'a sahip olduğuna bakın.

Şimdi bunu bulduğumuzdan, bölümü bağlama için hazırlayabiliriz.

# cd /mnt
# mkdir enc 

Bu anlık olarak kullanabileceğimiz bağlama noktası oluşturdu. Sonra, gerçek olarak sistemin tanımasını ve bölümün kullanılabilir olmasını sağlayacağız.

# cryptsetup luksOpen /dev/<aygıtınızherneise> encrypted
# <şifreherneise>  
  • Not: Bu semboller, <> , gerçek komutta kullanılmaz. Örnek vermek gerekirse /dev/sda2 yazabilirsiniz. Ayrıca anlık olarak faydalı olacak bir isimde belirledik.*

Son olarak bölümü bununla bağlayacağız:

# mount /dev/mapper/encrypted /mnt/enc

Devam ediyoruz, bölümünüz bağlandı. Şimdi veriye erişebilir, değişiklik yapabilir, chroot in yapabilir, veya dışarıdan bölüme ulaşmak için nedeniniz her ise onu yapabilirsiniz. İşinizi bitirdikten sonra aşağıdakiyle temiz bir şekilde bölümü ayırma (unmount) yapın :

# umount /mnt/enc
# cryptsetup luksClose /dev/mapper/encrypted

Harika ~Az