Tr:HOWTO: Make The Function Keys Work On An Apple Keyboard

From Sabayon Wiki
Jump to: navigation, search
i18n: en tr

NASIL: Apple Klavyelerde Fonksiyon Tuşlarını Çalıştırma

Apple Klavyelerde fn Tuşları

Apple Klavyeler en üstte iki amaca hizmet eden tuş takımı bulunur. Bunlar çoklu ortam tuşlarıdır (Ses, Oynat/Duraklat, vb) ve aynı zamanda normal F1-F12 işlevli tuşlardır. Eğer tanımlayıcı olarak "fn" tuşuna basmadan bu tuşlardan herhangi birine basarsanız çoklu ortam tuşları olarak davranış gösterecektir. Sabayon Linux'taki gerçek F1 tuşunu çalıştırmak için fn-F1 tuşlarına basmalısınız. Bu MAC İşletim sistemi için muhtemelen iyiyken, Linux altında bu biraz kullanılması zor bir durumdur. Örneğin: İlk sanal uçbirimi açmak için fn-Control-Seçenek(alt)-F1 tuşlarına basmalısınız, bu neredeyse 3 el gerektirir.

fn tuşlarının çalışma yolunu tersine çevirme

İyi ki, Sabayon Linux'daki Apple klavye sürücüleri bu tuşların işlevlerini tersine çevirebiliyor. Sürücünün davranışını yönetici olarak basit bir komutla değiştirebilirsiniz:

echo "2" > /sys/module/hid_apple/parameters/fnmode


Bu sürücüye klavyedeki tuşların en üstündeki tuşların ön tanımlı olarak (F1-F12) olduğunu ve çoklu ortam tuşlarını çalıştırmak için fn tuşuna ihtiyaç duyulduğunu söyler. Etki hemen gerçekleşir. Maalesef, bunu ön tanımlı yapmak ve her bilgisayarı yeniden başlattığınızda bu komutu yeniden çalıştırmak istemiyorsanız, biraz daha gayret göstermelisiniz.

Değişikliği kalıcı hale getirmek

Yukarıdaki komutu bilgisayarı her başlattığınızda yeniden çalıştırmak zorundasınız. Bunu kalıcı hale getirmenin en kolay yolu /etc/conf.d/local betiğine eklemektir. Bu betik başlangıçta çalışır ve başlangıç ve kapanma zamanlarında basit komutlar eklemenizi sağlar. Bunu local_start() fonksiyonuna, "return 0" satırından önce eklemelisiniz:

File: /etc/conf.d/local
local_start() {
	# This is a good place to load any misc programs
	# on startup (use &>/dev/null to hide output)

	echo "2" > /sys/module/hid_apple/parameters/fnmode

	# We should always return 0
	return 0
}


Bu kadar. Fonksiyon tuşlarınız şu an normal çalışıyor olmalı, çoklu ortam işlevleri için fn tuşunu kullanın.