Tr:HOWTO: Install Sabayon with GRUB2 and GPT on a New System

From Sabayon Wiki
Jump to: navigation, search
i18n: en tr

NASIL: Yeni bir sisteme GRUB2 ve GPT ile Sabayon kurma

A. Biraz Geri Plan Bilgisi:

Hard disk biçimlendirme ve boot etme terimlerinde, bilgisayar dünyası ilginç ama oldukça karmaşık bir dönemde. MBR'den GPT bölümlendirme şemasına geçiş ve eskilerle uyumlu olmayan yeni GRUB yükleyici uzun süredir ustaların sahip olamadığı bir öğrenme virajındalar.

Hedef:

 • Esnek ve uzatılabilir 64-bit Linux-temelli sistemlerle uyumluluk
 • Sabayon, 2 farklı dağıtım için bölümlerle birlikte birincil işletim sistemi olacak
 • Eğer istenirse bölümleri kolaylıkla silebilme ve yeniden konumlandırabilme
 • Swap, /data ve /boot ayrı bölümleri dağıtımlar arasında paylaşılacak


Kullanılan Donanım ve Yazılım:
 • Modern bileşenleriyle yeni toplanmış bir sistem
     o 2.8GHz Hex-Core AMD CPU
     o AM3 Socket MoBo with new BIOS that recognizes all hardware
     o 4GB DDR3 RAM
     o 1TB HDD
     o Samsung DVD/CD optical drive 


GPT ve MBR Karşılaştırması

MBR, veya diğer adıyla Master Boot Record, 30 yıldan fazla bir süredir kullanılan bir bölüm tablo biçimidir. Bize de oldukça hizmet etti ama hızla demode oluyor. Hala, bu yazı yazıldığı sırada, masaüstü bilgisayarlar için en çok konuçlandırılmış ve en uyumlu olanıdır. Eğer daha önce bölümlendirme yaptıysanız, sizin de bileceğiniz gibi can sıkıcı acayiplikleri vardır. En çok rastlanılan iki tanesi, en fazla 4 birincil bölüme izin verir ve kullanıldığı aygıt 2TB'ı geçemez.

GUID Partition Table, veya diğer adıyla GPT, hard diskler ve SSD'ler için yeni nesil bir çözümdür. GPT aygıt sınırlarını 9.44 Milyar TB'a çıkarır, bu sınırsız birincil bölümlere imkan tanır, ve çok kolay tanınabilsinler diye her birine kısa etiket vermeyi de mümkün kılar. Birincil-mantıksal bölüm ayrımını ortadan kaldırmak daha basit, daha esnek bölümlemeyi sağlar. Son olarak, GPT, eğer değerli sektör önce bozulursa sisteminizi kurtarmak daha kolay olsun diye bölümlendirme şemasını birden fazla yazdığı için daha güvenlidir.. Bu bugün ve sonraki bir kaç yıl daha istediğimiz bir şema.

GPT hala MBR kurulumları kadar geniş bir alanda uyumlu değil, özellikle eski donanım ve işletim sistemleri konusunda. Çalışması için 3 GPT-aware bileşenlerine ihtiyaçları var.

 • Bootloader
 • Bütün kurulabilir işletim sistemleri (En son Linux dağıtımları bu özelliğe sahip)
 • Bölümlendirme Araçları (GParted ve parted win tekrar)

GRUB2 ve GRUB1 (Legacy) Karşılaştırması

GRUB2 selefine göre daha etkili ve beceriklidir. Hala, değişen taşınma onayı konusunda forumlarda yardım çığlığı, mızmızlanma ve şikayet eksilmesi yok. Yapı farklı ve selefiyle uyumlu eskilerde uyumlu değil, bu şu demektir "GRUB2 sistemiyle uyumlu tüm dağıtımlar GRUB Legacy yerine GRUB2 kullanmak zorunda. Basitçe söylemek gerekirse, yeni sürüm daha iyi ama kullanıcının, işletim sisteminin adaptasyonunu veya uyumunu içerir bu nedenle kullanmak istediğinizde olması gerektiği kadar uyumlu olmayabilir. GRUB Legacy'nin tersine, GRUB2 GPT disklerini destekler. Sabayon, Ubuntu ve türevleri ve pek çok diğer dağıtımlar GRUB2'ye geçmeyi gerçekleştirdi, bu nedenle GRUB2 gidilecek yoldur.

Question.png
Devam etmeden önce bütün işletim sistemlerinizin hem GPT hem de GRUB2 ile uyumlu olduğundan emin olun.

B. Bölümlendirme:

Stop.png
Bu bölümdeki adımlar bütün hard diskinizin bütün içeriğini silecektir.

1. BIOS'tan optik sürücünüzün ilk boot edilen aygıt olarak ayarlandığından emin olun. GParted Canlı diski sürücüye yerleştirin ve bilgisayarı yeniden başlatın.
Ekran kartı ayarlarını, klavye ve dil seçeneklerini doğru olarak yapın.

2. GParted'da Device (Aygıt) menüsünden 'Create Partition Table (Bölümlendirme Tablosu Oluştur)' seçeneğini seçin.
Gelişmiş ayarları açmak için oka tıklayın. 'gpt' seçeneğini seçin ve 'Apply (Uygula)ya tıklayın
Bu sona erdiğinde, yeni bölümler için hazır bir boş hard diske sahip olacaksınız.

3. Hard diskinizi temsil eden boş gri alanı seçin, sonra bölümleri oluşturmaya başlamak için 'New (Yeni)' seçeneğine tıklayın.

4. Hard diskinizdeki İLK bölüm bölümleme ve GRUB2 'boot.img' dosyasını saklamak için kullanılacak küçük bir tane OLMALI. Bu 32MB gibi minimum ölçüde FAT32 biçiminde bir bölüm olmalı. Bu MBR'nin hard diskinizin ilk bölümüne yaptığı şeyin biraz daha saydam şekli. Evet, bunu yapmalısınız yoksa sisteminiz çalışmayacak. 'Apply (Uygula)' seçeneğine tıklayın. Bölüme sağ tıklayın ve 'Manage Flags (Bayrakları Yönet)' seçeneğini seçin, sonra "bios grub" seçeneğini seçin. Pencereyi kapatın ve bölümün üzerine tekrar sağ tıklayın, bu sefer 'Label (Etiket)i seçiyoruz. "BOOT_GRUB" girin.
Uygulayın.

5. İKİNCİ bölüm, sizin /boot bölümünüz olmak ZORUNDA. Burası GRUB2'nin ayarlama bağlantılarını ve işlerim sistemlerine bağlantıları saklayacağı yerdir. Bunun çalışması için buna ve BOOT_GRUB bölümünün her ikisine ihtiyacınız var. Cömert olun, bunu ext2 biçiminde 1GB'lık bir bölüm yapın. "boot" olarak bayraklandırın ve "GRUB_FILES" olarak etiketleyin.
Uygulayın.

6. Bir Linux swap bölümü oluşturun, linux-swap biçiminde RAM'inizin bir iki kat büyüklüğünde olsun. Bunda bayrak veya etikete ihtiyaç yok.

7. İşletim sistemleriyle ilgili söylemek gerekirse. 3 tane istiyorum ve kaynak-tabanlı dağıtımları da içeren, her şey için esnek, pek çok boş alanları olmalarını istiyorum, bu nedenle her birine 60GB (61440 MB) ayarladım. Bunları boşluğun sonuna koymayı severim, bu nedenle ext4 biçiminde 60GB'lık ayırın ve hiç boşluk kalmayana kadar kutuyu sağa kaydırın. Bunu istediğiniz veya ihtiyacınız olduğu kadar yapın ve hangisi olduğunu ayırmanızı sağlayacak şekilde etiketleyin. Ben Sabayon kurmak istediğim bölümü ...."SABAYON" olarak etiketledim.

8. Son olarak bütün her şeyimi koyacağım /data bölümü. Bu geri kalan hard disk bölümünün tamamını kapsamalı ve ext4 biçiminde biçimlendirilmeli ve "DATA" olarak etikenlenmeli. Ben bunu çoklu-boot edilen sistemlerde en iyi yol olarak buldum. Firefox ve Thunderbird gibi profillerinizi koyabileceğiniz ve çok fazla karışıklığa neden olmadan her bir dağıtımın /home klasöründen sembolik linkler verebileceğiniz, dosyalarınızı ve anahtar klasörlerinizi saklayabileceğiniz bir yer.

9. 'Apply (Uygula)' düğmesine tıkladığınızdan emin olun. Bölümleme tablonuzun küçük bir haritasını ve /sda#'ların ne içerdiğinin ve neyin nereye gittiğini tasarlayın.

Bunun gibi birşey olmalı:

(Buraya Bölümlendirme Tablosu ekran görüntüleri gerekiyor.)

GParted Live'den çıkın ve yeniden başlatı seçin. Diski çıkardıktan sonra, sürücüye Sabayon DVD'yi yerleştirin, kapatın ve enter tuşuna basın.

C. Sabayon'u kurun

Sabayon'un yeni kurucusu, Anaconda, gerçekten çok kolay ve oldukça hızlı. Bunu iyi biliyorum çünkü, günde bir kaç bunu yapıyorum :oops: Anacondayo yola koymaktaki çalışmayı gerçekten takdir ediyorum. Gerçekten kendini açıklayıcı. Aklımızda tutmamız gereken sadece bir kaç şey var:

1. Eğer çoklu boot ediyorsanız ve yukarıda tavsiye ettiğim /data yöntemini kullanıyorsanız, her dağıtımda aynı kullanıcı ismini kullandığınızdan emin olun. Bu ulaşırken baş ağrılarından uzak tutacak. Sabayon kurulduktan sonra, Sabayon içerisinde muhtemelen bölümdeki sahiplik ve izinleri değiştireceksiniz.

2. Bölümlendirme şemasını ayarladıktan sonra, Custom Layout seçeneğini seçin. GParted ile bölümlendirdiğiniz şekilde ilgili parçaları eşleştirin ve uygun bağlama noktalarını seçin.

Bunu gibi bir şey olmalı:

Bölüm Dosya sistemi Etiket Bağlama Noktası
/sda1FAT32BOOT_GRUB<---Dokunmayın
/sda2ext2GRUB_FILES/boot
/sda3linux-swap<---Dokunmayın
/sda7ext4DATA/data
/sda5,6ext4OS2,OS3<---Dokunmayın (diğer dağıtımlar)
/sda4ext4SABAYON/

3. Eğer kurucu size bootloader kurmak isteyip istemediğinizi veya nereye kurmak istediğinizi sorarsa, kurmayı seçin ve default setting of MBR on /sda (MBR'nin /sda üzerindeki öntanımlı ayarlarını aynı bırakın ve ileriye tıklayın.
Bu eğer bölümlere bakarsanız, kafanızı karıştıracak bölüm çünkü Diskinizde MBR yok ve sağlanan alternatif seçenek olarak hard diskinizdeki ilk bölüme yazmalı. GPT sezgiseldir ve MBR'ye yazmaya çalışır ve modaya uygun olarak sunduğunuz BOOT_GRUB bölümüne yazmaya çalışır. İşini yapmasına izin verin, bu şekilde daha iyi çalışır. O küçük yere 3 kurulum, beyler bu konuda bana inanın.

4. Kurucu işlemi bitirdiğinde, bilgisayarı yeniden başlatın, BIOS grafiklerini görür görmez Sabayon Canlı Diskini çıkar düğmesine basarak çıkarın. Çok geçmeden GRUB menüsünü görmelisiniz ve sonra yeni Sabayon'unuz yüklenmeye başlar. Daha önceden bahsettiğim gibi, kolaylıkla ulaşmayı ve üzerine yazmayı sağlamak için yönetici hesabı yerine kendi kullanıcı adınızla /data bölümünün sahipliğini değiştirebilirsiniz. Bu grafiksel olarak uçbirimde yönetici olarak 'chown -R' komutu kullanılarak yapılabilir.

Henüz diğer dağıtımları kurmayı denemedim, ama en son sürümü çalıştırdığından ve grub.cfg dosyasını ustalıkla yöneten GUI araçlarına sahip olduğundan Sabayon'un Grub2 ev sahibi olması fikrini sevdim. İşin içine girdiğimde nasıl olduğuyla ilgili sizi bilgilendireceğim.


Hoşçakalın!

Epidenimus