Tr:HOWTO: Backup and Restore your partition table

From Sabayon Wiki
Jump to: navigation, search
i18n: en tr

NASIL: Bölümleme tablosunu yedekleme ve yeniden oluşturma

Evet, o halde senaryo kurucunun Gentoo kurmasını istiyorsunuz...basit derece doğru geliyor kulağa değilmi? Hepinizin "eğer veri kaybedeceksek hayır doğru gelmiyor" dediğinizi duyar gibiyim ama ne zaman? O halde...kurucuyu kullanmak bölümlendirme tablosunu kaybetme ihtimalini arttıracaktır ve sadece duraksıyoruz...o zaman ne yapılması gerek? Sadece aşağıdakini takip edin ve bütün korkularınız dağılacak!

O halde yapmamız gereken ilk şey, DVD'yi boot etmek ve çıkarılabilir hard diskin fişini takın (eğer yapabiliryorsanız ve yeterince ram'iniz varsa, CD/DVD yazıcınızı veri depolamaktan kurtarmak için toram seçeneğini kullanın. Konqi'yi açın ve sağa tıklayarak ve "Mount (Bağla)" seçeneğini seçerek bağlayın. Üzerine çift tıklayın ve sürücünün konumunu ezberleyin (buna benzer bir şey olmalı /media/sd1).

Şimdi, kaç bölümünüzün olduğuna bağlı olarak bu biraz zaman alabilir, ama bu denenmiş ve doğru yapma şeklidir. Diğer bütün hard disklerin bölümlerini bağlayın ve (NTFS bölümlendirme tablosu yedeklemesi hala deneysel seviyede olduğundan!) tanrıya NTFS olmamaları için dua edin.

Şimdi "root" şifresiyle birlikte bir yönetici uçbirimi açın ve yazın:


sfdisk -d /dev/hda > /media/sda1/hda-backup


/dev/hda yazan yer yedeklemek istediğiniz bağlanmış bölümünüzdür ve /media/sda1 yazan yerde çıkarılabilir hard diskinizin olduğu yerdir, ama bu değişebilir. O halde bölümlerinizin geri kalan kısımları için, /dev/hda 'yı yedeklemek için bıraktığınız hangi bölümse ona değiştirin ve "hdb-backup" gibi benzersiz bir ad verdiğinizden emin olun.

Şimdi bölümlerinizi kaybettiğinizi söylediğinizi düşünelim...kendi kendinize "korku" yaşamadan önce...yedeklediğiniz için geriye yaslanın! O halde yapmanız gereken tek şey bilgisayarı yeniden başlatmak, çıkarılabilir diskinizi, CD/DVD veya yedeklemenizi koyduğun herhangi bir şeyi bağlayın ve şunu yazın:


cat hda-backup | sfdisk /dev/hda


Yukarıdakinden, sanırım bu işin nereye gittiğini anladınız

Şimdi, diske kurulan şey ayrıca 1gb'dan 400milyon gb'a kadar sıkıştırabilen inaj alma uygulamalarıdır! Elbette biraz zaman alır, ama sadece tek bir bölümü yada şeyi kaybetmeyelim diye sıkıştırılmış yedeklemeler daima iyidir. Tekrar söylemek gerekirse, NTFS hala deneysel düzeydedir...bu nedenle eğer Norton Ghost gibi bir şeyiniz yoksa ihtiyatlı olun Eğer Norton Ghost'unuz varsa, devam edin, windows hard disk sürücüleri için kullanın ve diske yakın, ama bizim gibi açık kaynak hastaları için PARTIMAGE (bizim için zaten kuruludur ve bu Mululuk Vericidir) var. Şimdi yönetici uçbirimien gidin ve "partimage" yazın ve sonra bütün bölümleriniz listelenmiş olarak eski görünümlü bir metin ekranıyla selamlanılacaksınız. Geri yüklemek istediğiniz şeyi şeyi seçin ve saklama bölümünün yeni bir imaj dosyasının içine seçildiğinden emin olun. Şimdi eğer bir uzak sunucuyu yedekleyecekseniz, şimdi bilgi yazmanın zamanı. Şimdi ileriye tıklayın ve bölümün bağlanmadığından emin olun (bunu komut satırından veya Depolama Medyasına giderek ve sağa tıklayarak "Unmount (Çıkar)"yapabilirsiniz. Şimdi istediğiniz sıkıştırma şeklini seçme şansınız var (gzip işe yarar ama bzip2 büyük alan düşkünleri için daha iyidir) ve ayarların çoğu benim için tamam, ama ince ayar yapmak istiyorsanız şimdi tam zamanı. Sonra devam'a tıklayın ve imajı diske yakın veya upload edilmesi için bekleyin.

O halde bir imajı geri yüklemek için, eğer Norton Ghost kullandıysanız windows'unuz için Norton Ghost kullanın veya CanlıCD/DVD'deki partimage'i boot edin ve "restore" seçeneğini seçin. Bütün medyaları veya imajınızın üzerinde olduğu bütün sunuculara bağlayın. Ona imajın nerede olduğunu söyleyin ve sonra restore edin.

Ve işte ona sahipsiniz...artık bölün tabloları veya bölüm bilgisi kaybetmekten şikayet etmek yok, her şeyi yedekleme ve geri yükleme gücünüz var...gerisi size kalmış...ve "bilmek savaşın yarısıdır!"

Christopher