Tr:HOWTO: Advice on the hostname to specify when installing Sabayon Linux

From Sabayon Wiki
Jump to: navigation, search
i18n: tr

NASIL: Sabayon Linux'u Kurarken Hostname Oluşturulması İle İlgili Tavsiye

Bu makale Sabayon Linux'u kablolu ve kablosuz bir ağda kullanmak için kuranları hedef almaktadır. Özellikle gezici dizüstü bilgisayar kullanıcılarını ilgilendirmektedir.


Kurulum sürecinde aşağıdaki pencereye ulaştığınızda, bilgisayarınız için bir isim girmeniz veya öntanımlı olanı kullanmayı kabul etmeniz istenir.

Installer16.jpg


Bu bilgisayar adı için teknik terim 'hostname' dir, ve kullanımlarından bir tanesi ağdaki diğer bilgisayarlara veya ağ aygıtlarına (rooter gibi) bilgisayarınızı tanımlamaktır.

Yukarıda kurulum penceresinde gösterilen 'Computer name (Bilgisayar adı)' başlığının altına bakın. Hostname için "Set the hostname automatically via DHCP (Hostname'i DHCP yoluyla otomatik olarak atayın)" öntanımlıdır. Şimdi, pek çok kişi Sabayon Linux'u kurar ve burayı olduğu gibi bırakır. Sonuç bilgisayar için hostname "localhost" yapılır. Sizinde anladığınız üzere adı "localhost" sadece bir isim değildir, bilgisayarın gerçek adıdır.

Eğer Sabayon Linux'u kurarken öntanımlı olanı kabul ederseniz, /etc/hosts dosyası buna benzer:

File: /etc/hosts
# Do not remove the following line, or various programs
# that require network functionality will fail.
127.0.0.1        localhost localhost.localdomain localhost

# IPV6 versions of localhost and co
::1 ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
fff02::2 ip6-allrouters
ff02::3 ip6-allhosts

/etc/conf.d/hostname dosyası buna benzer:

File: /etc/conf.d/hostname
  HOSTNAME="localhost"

ve /etc/dhcp/dhclient.conf dosyası buna benzer:

File: /etc/dhcp/dhclient.conf
  send host-name "localhost";
  supersede host-name "localhost";

Yani bilgisayarınız ağdaki diğer bilgisayarlara, rutırlara "localhost" olarak adlandırıldığını söyler. Ama diğer cihazlarında "localhost" adına sahip olması olasıdır. Açıkca söylemek gerekirse, birden fazla hostnamei "localhost" olan bilgisayarlar probleme neden olabilir.

Bazı insanlar dizüstü bilgisayarlarla seyahat ederler ve çeşitli ofisler, oteller ve havaalanları gibi farklı yerlerde kablolu ve kablosuz ağları kullanırlar. İkinci durumda, genellikle bir proxy server ile bağlanmak zorundadırlar. Böyle bir durumda, eğer bilgisayarınızın hostnameini "localhost" olarak bıraktıysanız alan adı çözümlemesi ile ilgili sorun yaşayabilirsiniz. Pekçok vebsitesi hostnamei değiştirmek için komutları listelerler , ama gerekli bütün değişiklikleri içermeyebilir. Örneğin, eğer "hostname" yeni bir hostnamee dönüşse bile, proxy sörvır /etc/dhcp/dhclient.conf dosyasının içeriği değişmediyse hala dizüstünün adını "localhost" olarak görecektir. Eğer isim çözümlemesi çalışmıyorsa bilgisayar adı değilde web tarayıcının ağ bağlantı ayarlarından IP adresi girerek internete bağlantı sağlanabilir. Bu isim çözümlemesinin çalışmamasına yapılmış geçici bir çözümdür ama nihai çözüm değildir.

EĞer Sabayon Linux'u kurarken öntanımlı olanı kabul ederseniz ve sonra bilgisayarınızdaki bütün dosyaları taratırsanız "localhost" dizinini içeren (yorumlarda pek çok, ama bütün durumlarda değil) pek çok (ASCII ve ikili) dosyalar bulacaksınız. "localhost" u yerel bir isim olarak bilgisayarınızda kullanmanız iyi bir şeydir; hostname olarak "localhost" kullanmanız muhtemel ağ sorunlarına karşı sizi savunmasız bırakır.

Yüzde 99 oranında hostnamenizin "localhost" olması herhangi bir soruna neden olmaz, hostname olarak "localhost" kullanan Sabayon Linux'la dünyanın heryerinde kablolu veya kablosuz ağlara bağlanabilirsiniz. Bir hostname olarak "localhost" dan kaçınmanız akla uygundur -- isimlerden farklı olarak -- çünkü bilgisayarınız bir ağa bağlanırken sorun yaşabilirsiniz.

SL'u kurarken öntanımlı olarak "Set the hostname automatically via DHCP (DHCP yoluyla hostnamei otomatik olarak ata" yı SEÇMEMENİZ daha iyidir.

Ayrıca alternatif olarak "manually (elle)" seçmemek veya sadece öntanımlı olarak girdi kutusunda olan "sabayonx86" veya "sabayonx86_64" olarak bırakmamak ta iyidir, çünkü aynı ağdaki diğer bilgisayarlara da Sabayon kurduğunuzda hepsi aynı hostname (ör. "sabayonx86") sahip olabilir. Bu genede "localhost" hostnameinden daha iyidir, ama hala bazı dinamik isim çözümlemesi yapan ağlarda sorunlara neden olabilir.

En iyi yol "Set the hostname manually (hostnamei elle ata)" ve gezinirken diğer ağlarda veya ağınızda rutırların , diğer bilgisayarlarda karşılaşılması olası olmayan bir hostnamei girmenizdir. İstediğiniz herhangi birşeyi seçebilirsiniz (ör. "sabayonx86dave", "slx86john", "fred911", "davepcno2", " veya herneise).


(Eğer SL yi zaten kurmuşsanız ve şimdi hostnamenizi değiştirmek istiyorsanız, krtik değişiklikler veren Sabayon wiki makalesine bakabilirsiniz Hostname Değiştirme, which gives the critical changes.)


16.01.09'de Fitzcarraldo tarafından oluşturuldu.