Tr:Görsel Tur:Sabayon'u Boot Etme Linux KDE4

From Sabayon Wiki
Jump to: navigation, search
i18n: de en it pl tr

Sabayon Linux KDE mini-DVD'i boot etmenin görsel turuna hoşgeldiniz. Bu süreçte size "cheat codes" olarak ta bilinen geleneksel parametrelerle nasıl boot edileceğini göstereceğim.. Bu 5.2 sürümüyle çalışıyor.

Kdevt.png

Canlı cd/dvd'den çalıştırmak için yapmanız gereken tek şey, bios ayarlarınızda dvd sürücünüzün yükleme(boot) seçeneklerinde birinci sırada olduğundan emin olmaktır. Anakart kullanıcı kitabınıza boot sırasının nasıl değiştirileceğiyle ilgili olarak göz atabilirsiniz. Sonra bilgisayarınızın güç düğmesini açın ve dvdnizi sürücüye yerleştiriniz. Bilgisayar otomatik olarak boot-edilebilir diski tespit edecektir ve ekranın sağındaki buna benzer bir ekrana bakıyor olacaksınız. Tam ekran olarak görmek için tıklayınız

Start Sabayon 5.2 << bu 3 boyutlu masaüstü olmadan çalıştırma seçeneği

Start Sabayon 5.2(No Music) << yukarıdakiyle aynıdır ama boot sırasında muzik yoktur

Start Sabayon 5.2 MCE << xbmc önyüzüyle boot etme seçeneği

Sabayon 5.2 UMPC yukarıdakilerle aynıdır ama Ultra Mobil PCler için

Sabayon 5.2 Media C. UMPC yukarıdakilerle aynıdır ama üzerinde xbmc olan Ultra Mobil PCler için

Son olarak kuruluma başlamak - Ben masaüstünü yükleyip herşeyin çalıştığından emin olduktan sonra masaüstündeki installer (kurucu) programını çalıştırmayı tercih ediyorum.

Start in Safe Mode - minimal öğelerle boot etme

Kdevt2.png

Burası "cheat codes" kendi boot parametrelerinizi girebileceğiniz ekran. F5 e basıyoruz ve resimde görülen kutuya geliyoruz. Kutuda olan herhangi bir şeyi karıştırmamaya çalışıyoruz, sadece basitçe ekleme yapmak istiyoruz. Resimde de görebileceğiniz gibi ben kendi "cheat code" kodlarımı müzikten hemen sonra ekledim. res=1024x768 çözünürlüğünü ekledim çünkü benim donanınım bu. Sizin donanımınızın neye ihtiyacı olduğuna siz karar vereceksiniz, şimdi Enter'a basın - - Ayrıca bu sayfadaki boot parametrelerine de bakın Sabayon_Linux#Boot_parameters_and_workarounds_for_problematic_Hardware ve Tips#Cheat_Codes

Kdevt3.png

Ve işimiz bitti çalışıyor!

Kdevt4.png

Alt F1'e basabilir ve aşağıdakini görebilirsiniz. Bu ekran yükleme sorunlarında çok önemli olabilir.

Kdevt5.png

Bir kez daha sevimli ekran geri gelecek, ayrıntılı olarak yükleme işleyişini görmek için F2'e basabilir veya sadece geriye yaslanıp bekleyebilirsiniz.

Kdevt6.png

Sahnenin arkasında ne olduğunu ve bu tip şeyleri seviyorum diyorsanız [ tamam ] o halde F2. Burada sona yaklaşıyoruz ve kullacılar ve şifreler ile ilgili şu hoş ipuçlarına bakın. Şimdi bu noktada sabırlı olmanız gerekebilir ve ekran kartınızın göz alıcı bir şekilde hazır olmasının sihrinin gerçekleşmesine izin verin.

Kdevt7.png

Canlı dvd oturum açma kutusu olmadan masaüstünü yüklecektir, ama eğer oturum açma kutusunuda denk gelir veya masaüstü oturumundan çıkarsanız bu bulunduğunuz ekrandır. Username = sabayonuser ve password = sabayonunser ve root hesabı için kullanıcı adı root ve şifre boş bırakılacak. O halde root olarak su kullanmanız gerekirse, su yazın ve şifre istediğinde enter'e basın.

Kdevt8.png

Güzelim KDE masaüstü ortamı kullanıma hazır


~wolfden~