Tr:FAQ

From Sabayon Wiki
Jump to: navigation, search
i18n: ca en es it

SSSlar

Contents

Sabayon Linux'la alakalı GENEL SORULAR

Sabayon Linux'u niçin seçmeliyim?

1. Çeşitlilik

Sabayon'un seçilebilecek farklı türleri vardır. Masaüstü çeşitliliğinden, paket çeşitliliği ve yeni kullanıcılardan yüksek seviye ayarlamayı seven deneyimli kullanıcıları mutlu edecek kadar kurulumları vardır.

2. Sabayon Rolling bir dağıtımdır.

Masaüstünde güncelleme araçlarını kullanabileceğinizden kurduğunuzda güncellenmiş sürümü yeniden kurmanıza gerek yoktur. Bu ayrıca size her zaman paketlerin en son ve en gelişmiş şeklini size sunar.

3. Anaconda kurucu.

Sabayondaki Anaconda kurucu disk bölümlendirme ve isterseniz disk şifrelemeyide içeren kurulumu son derece basitleştirir.

4. Paket yöneticilerinin ve depoların seçimi.

Sabayon Paket Yöneticisi Entropy binarydir ve şu an 10,000 paket içermektedir. Gentoo'nun paket yöneticisi Portage kaynak tabanlıdır ve oldukça devasadır.

5. Destek

Sabayon son derece desteklidir. Forumlarımız, canlı yardımlarımız ve gelişen wikimizle yardım bulabilirsiniz.

6. Bak ve hisset.

Sabayon genellikle göze çok hoş gelen dağıtımlardan biri olarak düşünülür. Kurucudan, masaüstlerine ve komut satırının çalıştığı anlaması kolay ve göze hoş gelen bir renk şemasına sahip terminale kadar.

7. Sabayon kullanmak dünyanın korunmasına yardımcı olur

Sabayon Linux'un ekonomiyi geliştirdiği; küresel ısınmayı azalttığı; genellikle çevreci olduğu; dünya barışını desteklediği; diğer galaksilerden gelen istilacı türlerin defedilmesine yardım ettiği görülmüştür. Zor anlarınızda klavyeden başınızı kaldırmanın önemli olduğunu düşünerek, ayrıca mizah sağlığınızın gelişmesine katkı sağladığıda görülmüştür. (7 rakamının mizahta bir girişim olduğu düşünüldüğü için test sonuçları değişken olabilir)

Sabayon Linux'un temeli nedir?

Sabayon Linux esasen Gentoo GNU/Linux(Gentoo test bölümü) 'den doğmuş ve buna dayanmaktadır. Gentoo Linux en popüler kaynak tabanlı dağıtımlardan bir tanesidir. Ubuntu'nun bazı paketleri Debian'dan aldığı gibi, Sabayon'da paketleri Gentoo'dan alır. Bir bakıma, Sabayon Gentoo'nun test bölümüne dayanır. Gentoo'nun test bölümü Debian'ın Sid (kararlı olmayan bölüm) 'iyle aynı ayardadır. En yeni temelli olmasına rağmen, Sabayon Linux'un oldukça kararlı olduğunu göreceksiniz. Hem Sabayon hemde Gentoo Rolling dağıtımdır, ama Sabayon'un belirli aralıklarla dağıtımları mevcuttur.

Sabayon paket yöneticisi Entropy'i kullanırken binary tabanlıdır. (şu an Sabayon'da 10,000 paket vardır)

Sabayon Portage'i kullanırken kaynak tabanlıdır. (Gentoo deposu daha devasadır)

Kaynak tabanlı dağıtım ile binary tabanlı dağıtım arasında ne fark vardır?

Pekçok dağıtım Ubuntu, Debian, Red Hat, Fedora ve Suse gibi derlenmiş paketleri kurar. Basitleştirmek gerekirse, bir binary paket önceden derlenmiş uygulamadır, başka bir bilgisayarda derlenir, indirmeye ve diğer bilgisayarlara kurmaya hazır hale getirilir.

Kaynak tabanlı dağıtım, derleme ve paketleme konusunda diğerlerine güvenmektense, kurulum sürecinde hedef bilgisayar üzerinde kaynak koddan uygulamaları derleyen bir dağıtımdır.Kaynak tabanlı dağıtımlar depolarında bazı binary (önceden derlenmiş) paketlerde bulundururlar; derlenmesi saatler alacağı için, OpenOffice gibi büyük uygulamalar.

Sabayonu kaynak tabanlı mı yoksa binary temellimi kullanmalıyım?

Sabayon Linux'un iki paket yöneticisi vardır: Entropy (binary paketler) ve Portage (kaynak paketler). Kaynak kodlu paketler yerine binary paketler kurabileceğiniz için, Sabayon Linux kullanıcılara her iki dünyanın en iyilerini seçme fırsatı sunar. Entropy depolarındaki derlenmiş paketler Portage paket yöneticisi kullanılarak yapılmıştır ve o bilgisayarda Entropy paketleme araçları kullanılarak paketlenmiştir. Derlenmiş paketler Entropy depolarında tutulur ve bilgisayarınıza komut satırı işlemcisi Equo veya arayüz işlemcisi Rigo'le kurarsınız. İki paket yöneticisindeki paketlerin çıkış zamanı ve paket tarihleri birbirinden bir parça farklı olduğu için karışıklıkları önlemek için sadece birini kullanmanız önerilir.

Genellikle Entropy derlenmiş paketlerle kullanmak yeni kullanıcılara ve herşeyin kolaylıkla çalışmasını isteyenlere önerilir.

Portage (kaynak tabanlı) kurulumları daha yüksek seviyede ayarlamak isteyen deneyimli kullanıcılara tavsiye edilir.

Kaynak tabanlı dağıtımların iki avantajı vardır. Öncelikle, kaynak tabanlı dağıtımlar binary dağıtımlardan daha önce yazılımların en yeni haline sahip olurlar. Bu genellkle şu gerçek yüzündendir; paketi derleyip başka bir bilgisayarda test etmektense, Sabayon Linux gibi şeylerde gerekli olan tek şey kaynak kodun nerede olduğunu ve nasıl derleneceğini gösteren bir dosyadır. İkincisi, şüphesiz bir uygulamanın itiyacınız olmayan, yer kaplayan ve uygulamayı yavaşlatan bir özelliği vardır. Binary dağıtımda, bu üzelliğe mahkumsunuz. Kaynak-tabanlı dağıtımda derleme sırasında (Entropy yerine Portage kullandığınızı kabul ediyoruz) istenmeyen özellikleri atabilirsiniz.

Sabayn Linux'da hangi türler vardır?

Sabayon tamamen seçimler üzerine kuruludur. Seçebileceiğiniz pek çok tad vardır.

Aşağıdakiler 32bit(x86) veya 64bit(amd64)'te seçebileceklerinizdir:

1. KDE

KDE tam kurulum.

2. Gnome

Gnome tam kurulum


Ocak 2011 itibariyle (dikkatlice kullanmanız gereken) tecrübe edeceğiniz başkaları da vardır:

3. LXDE
4. XFCE 
5. Enlightment
6. ServerBase
7. SpinBase

CoreCDX 32bit veya 64bit olarak sistemlerini isteklerine göre kurmak isteyenle (daha deneyimli kullacılar) içindir:

8. CoreCDX

Ayrıca şu an Oyun Sürümü mevcuttur ama sadece 32bit(x86)'de

9. Gaming

Masaüstü Kübü'nü nasıl çalıştırabilirim?

Masaüstü Kübü ve 3D grafikler Sabayon Linux'u hardiske kurduktan sonra çalışmıyor ama CanlıCD/DVD kullanırken çalışıyordu.

Bir bakalım, teoride CanlıCD/DVD'de gördüğünüz şey, Sabayon Linux'u kurduğunuzda sahip olacağınız şeydir. O halde 3D masaüstü CanlıCD/DVD'de çalışıyorsa, yeni kurulumunuzu çalıştırdığınızda da çalışmalı. Teoriler hakkında şunu biliyoruz; herkes için işe yaramaz. Ekran kartınızın modelinin 3D masaüstünü nasıl çalıştıracağıyla ilgili olarak Sabayon Wiki ve Sabayon Forumlarda araştırma yapabilirsiniz yada IRC #sabayon'da sorabilirsiniz.

Yapmanız gereken işl şey: indirdiğiniz .iso dosyasının md5sum değerinin doğruluğunu kontrol etmenizdir. Bunu yeterince vurgulayamadım. CD/DVD'yi mümkün olduğunca yavaş yazdırdığınızdan ve yazdırma uygulamanızda yazılan veriyi kontrol et seçeneğini etkinleştirdiğinizden emin olun.

Her seferinde bu iki soru sorulacak, o halde yeniden sorular sorarak vakit kaybetmeyelim. md5sum değerini kontrol etmek size önemsiz görünebilir, ama sağlam bir .iso dosyasıyla işe başlamazsanız, devam etmek faydasızdır. Sorun çözmeyle haftalar harcayabiliriz, eğer md5sum değeriniz tutmuyorsa , boşa pek çok zaman harcıyoruz ve hayalkırıklığına neden olur.Yanlış bir md5sum değeriyle herşeye rağmen çalışabilen bir masaüstüne sahip olabilirsiniz ama başka şeylerde sorun çıkar. O halde aklınızda tutun, boot edilebilir olması, iso dosyasının sorunsuz olduğu anlamına gelmez. Sorduğunuz diski ve md5sum değerini nasıl kontrol edebilirim? Şanlısınız: CanlıCD/DVD'nin doğruluğunu kontrol etme.

Tamam, md5sum değerinin doğru olduğundan ve yazılı veriyi kontrol et seçeneğini etkinleştirerek güzel bir yavaş hızda diski yazdığınızdan eminsiniz. Şimdi diğer şeylere bakabiliriz. Doğru ekran kartı sürücüsüne ve en son sürüme sahip misiniz? Bu bilinmesi gereken ilk şey.

NVIDIA kart sahipleri, aşağıdaki bağlantı sizi saatler süren hayal kırıklığından kurtaracaktır. Evet, belirli kartlar belirli sürücüler ister: http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Nvidia. Eğer 'maskelemenin' ne olduğunu anlamıyor veya ne olduğuyla ilgili fikriniz yoksa o halde lütfen daha çok okuyun (Portage kullancıları, bakın http://dev.gentoo.org/~dang/masked.txt. Entropy kullanıcıları, bakın [Entropy'de Bir Paketi Maskeleme ve Maskesini Kaldırma].

Wikimiz ayrıca NVIDIA ve ATI kartların nasıl çalıştırılacağı ile ilgili nasıla sahip, ilgili bilgiyi kullanın HOWTO: Get Ati or Nvidia Video Cards working in Sabayon. Ayrıca Sabayon Forumlarında kart üreticiniz ve modellerle ilgili olan konu başlıklarını araştırın.

Yukarıdaki yöntem pekçok kişi için işe yarar, ama belki sizin için işe yaramadığını göreceksiniz. Niçin? Bilmiyorum. /etc/X11/xorg.conf 'da biraz araştırma yapmak geriye kalanların sorunlarını çözmede genelde yardımcı olur. Bu link AIGLX'ile alakalı tam bilgiye sahiptir: http://en.gentoo-wiki.com/wiki/AIGLX/Troubleshooting. Tekrar söylemek gerekirse sadece ilgili bilgiyi kullanın. O sayfada gösterilen xorg.conf ayarlarına dikkat etmeli ve sizin xorg.conf dosyanızla uyup uymadığını kontrol etmelisiniz.

Hala problemleriniz mi var? Yeni bir kart alın!

Eğer çalıştırmakla alakalı özel bir yönteminiz varsa - lütfen uygulayın. Benimkisi her zaman çalışır ve bu tür sorunlarım yoktur.

CanlıCD/DVD'de şifre erişimi?

Daha önceki versiyonlarda:

root account = root

sabayonuser account = sabayonuser

Son versiyonlarda:

root account: Yok, sadece Enter tuşuna basın.

sabayonuser account: Yok, sadece Enter tuşuna basın.

CanlıCD/DVD'yi boot etmek

S: Sabayon Linux'u kurarken , süreç bu mesajla durdu "preparing the live CD environment /canlı CD ortamı hazırlanıyor)". Ne yapabilirim?

C: Boot süresince Alt-F1'e basın, bu sizi ayrıntılı moda geçirecektir ve nerede takıldığıyla ilgili ayrıntılı bilgi verecektir.

Lütfen deneyecebileceğiniz cheat kodlarla alakalı listeyi görün

Kurulum

S: Masaüstü veya dizüstü bilgisayarda Sabayon Linux kurmak ve çalıştırmak için minumum sistem gereksinimleri (işlemci, rem, boş hard disk alanı, ekran kartı) nelerdir?

C: Bütün ekran kartları için bütün sistem gereksinimleri burada verilmiştir. Ayrıca bir paket seçim aracı mevcuttur.

S: X başladığında hiçbirşey göremiyorum, çözünürlük çok yüksekmiş gibi görünüyor.

C: Ekranı görene kadar farklı çözünürlükleri denemek için "Ctrl Alt +" veya "Ctrl Alt -" tuş takımına basın. Daha sonra KDE'de çözünürlüğü System Settings (Sistem Ayarları) > Display and Monitor (Görünüm ve Monitör)'den ayarlayabilirsiniz, veya doğrudan /etc/X11/xorg.conf dosyasını düzenleyebilirsiniz veya konsola ulaşmak için "Ctrl-Alt-F1" tuş takımını kullanabilirsiniz.

S: Güncellemelerle alakalı herşeyi kaynaktan derlemektense, derlenmiş paketleri kullanacağım güncel bir depo varmı?

C: Evet, Portage paket yöneticisi yerine Entropy paket yöneticisi kullanın.

Multimedya

Bu özel olarak sahipli platformları da içerir mi? Evet, Sabayon Linux DVDler, MP3, WMA, AAC, DivX'leri destekler. Dahası, Ogg Vorbis, Matroska, Ogg Theora, FLAC, ve coder-decoder Xvid gibi açık platformlarıda destekler.

Oyunlar

Please Visit our Gaming Shed

AIGLX

S: AIGLX mevcut mu?

C: Eğer ekran kartınız destekliyorsa, herhangi bir düzenleme yapmaya gerek olmadan çalışır. Eğer sorun yaşıyorsanız, Gentoo Wiki makalesiyle başlayın http://en.gentoo-wiki.com/wiki/AIGLX/Troubleshooting.

S: HOWTO: Get Ati or Nvidia Video Cards working in Sabayon 'da ATI işlemcilerin AIGLX'i kapalı-kaynak FGLRX'ile kullanabileceği söylenmiş. Bu doğru mu? Daha önce bu sadece XGL ve açık kaynak DRI (direct giving infrastructure) Radeon sürücülerle çalışıyordu.

C: AIGLX hem açık-kaynak Radeon sürücüler hem de kapalı-kaynak FGLRX sürücüler tarafından desteklenmektedir. Bütün ATI kartları kapalı-kaynak FGLRX sürücüleri tarafından desteklenmemektedir ve Radeon sürücüleri kullanmak zorundadır. Kapalı-kaynak sürücülerin kartınızı destekleyip desteklemediğini bulmak için, ilgili FGLRX sürücü (namı diğer Linux için AMD Catalyst sürücüsü) sürümüyle alakalı çıkış notlarını görün.

Wolfden'nin En Çok Karşılaştığı Sorular

Sabayon Linux Nedir?

Sabayon Linux Gentoo Linux http://gentoo.org adlı kaynak-tabanlı dağıtım tabanlıdır. Gentoo önceden ayarlanmış dağıtım yaratmak için taban olarak kullandığımız belirli miktarda ayarlanabilir dağıtımdır. Eğer Gentoo ve felsefesiyle alakalı daha çok sorunuz varsa, sizden web sitelerini ziyaret etmenizi isteyeceğim. Özellikle belirtmek gerekirse, Sabayon Gentoo'nun test bölümüne dayanır. Gentoo'nun test bölümü, Debian'ın Sid (kararsız bölüm) 'üyle aynı değerdedir. Kararsız bölüme dayanmasına rağmen, Sabayon'u oldukça kararlı bulacaksınız. Hem Sabayon hem de Gentoo Rolling dağıtımdır, ama Sabayon'un belirli dönemlerde çıkan sürümleri vardır.

Gentoo ile farklılıklar?

 • Overlay: Ebuildler için kendi Portage overlaylerimiz var. Ebuildler paketlerin kaynaktan nasıl kurulacağını Portage paket yöneticisine gösteren programcık dosyalarıdır.
 • Performans: Portage make.conf dosyamızı dağıtımımızın yeni bilgisayarlarda yüksek hızda ve eski bilgisayarlarda da mümkün olduğunca hızlı olması için düzenledik
 • Çeşitlilik: Tekrar söylemek gerekirse, make.conf dosyasını x86 ve amd (x86_64) işlemci mimarilerini kullanan daha geniş bir donanım için düzenledik.
 • Entropy: Tek ve biricik paket yönetimi olarak kullanılabilecek derleme yöneticimiz var. Eğer tecrübeli bir kullanıcıysanız her ikisinide kullanabilesiniz diye Portage'la da etkileşim halinde. Entropy derleme paketleri kurulmaya hazırdır ve kaynak koddan herhangi bir şey derlemeye gerek olmadan hemen kurulabilir.
 • Gentoo'nun ana bölümü kararlı Gentoo olarak kabul edilir. Sabayon Gentoo'nun test bölümüne dayanmaktadır.
 • Sabayon'un çabuk ve sorunsuz kurulum için farklı sürümleri vardır. Gentoo kurulumu size bütün ayar seçimlerini sormakta size güvenerek en temelden yapılır.
 • Gentoo bayraklar kullanır. Sabayon Entropy kullanırken bayrakları gözardı eder ama Portage kullanırken bayrak kullanır.

Sabayon Linux'un minumum gereksinimleri nedir?

 • i686 İşlemci ( AMD k6 ve Intel Pentium II'den başlamak üzere)
 • 512 MB Ram (1 GB önerilir)
 • OpenGl destekleyen 3D ekran kartı (çoğunlukla NVIDIA, ATI, Intel, VIA)
 • DDC-özellikli Monitör
 • mouse ve klavye
 • İnternet bağlantısı (zorunlu değildir ama önerilir)
 • KDE ve GNOME için en az 12 GB boş disk alanı. Diğerleri için en az 5 GB ama daha fazlasını da ayırabilirsiniz. Ben KDE ve GNOME kurulumu için en az 40 GB ve diğerleri içinde 15 GB'ı öneriyorum.

Paket Yöneticisi Hakkında

Az önce kurdum, ilk önce ne yapmalıyım?

Bu soru her zaman beni şaşırtmıştır. Yapmanız gereken birşey olduğunu kim söyledi? İşeltim sistemini kullanmaya ve alışmaya çalışmaya ne dersiniz? Zaman ayırın ve belgeleri okuyun. Eğer birşey yapmak konusunda ısrarcıysanız Portage paket listenizi güncellemek için emerge --sync && layman -S yapın veya Entropy kullanacaksanız, bakın YENİ KURULUM - NE YAPILACAK?

Paketleri nasıl günceller/kurarım?

İki paket yöneticisi vardır, Entropy ve Portage. Sadece birini seçmeniz ve kullanmanız önerilir. İki paket yöneticisini kullanmanızdan kaynaklanan sorunlar çıkabilir. Lütfen Entropy sayfasını okuyun. Entropy özel olarak Sabayon Linux için üretilmiş bir paket yöneticidir. Komut satırı önyüzü (Equo) ve kullanıcı arayüzü (Rigo) vardır. Equo, Entopy'nin komut satırı uygulaması ve Rigo arayüzüdür ve Sabayon Linux'un yeni kullanıcılarına tavsiye edilir. Sabayon Linux'un tecrübeli kullanıcıları Portage kullanmayı isteyebilirler, Sabayon Linux'un dayandığı Gentoo Linux için üretilmiş paket yöneticisi. Portage ile ilgili bilgi için, lütfen okuyun [NASIL:Bütün Portage Rehberi].

Paketleri yönetmek için bir arayüz var mı?

Rigo Entropy paket yöneticisinin kullanıcı arayüzüdür.

Stop.png
emerge ve layman Portage komutlarıdır, Portage bizim kendi paket yöneticimiz değildir ama tecrübeli kullanıcılar için mevcuttur. Bu komutları içeren herhangi bir adım güvenle göz ardı edilebilir

Portage paket yöneticisi için kullanıcı arayüzleri vardır ama komut satırında emerge kullanmanızı sağlamaz.

 • Portato 'ı sürekli geliştirildiğinden Portage kullanıcı arayüzü olarak öneriyoruz. Home Page

Kişisel olarak söylemek gerekirse kullanıcı arayüzüne güveniyorsanız, onu sadece bir Portage tarayıcısı olarak kullanın ama paket kurmak için gene de komut satırını kullanın. Kendinizi pekçok başağrısından kurtaracaksınız. Gerekli bilgiyi kullanıcı arayüzünde arayın ve toplayın, sonra emerge komutunu kullanarak kurun.

Birden fazla paketi nasıl kurarım?

Entropy için:

# equo install foo foo foo foo foo

Portage için:

# emerge foo foo foo foo foo

Paket yöneticisi herbir paketi peşpeşe kuracaktır. Foo'ları gerçek paket adıyla değiştirin.

Bir paketi nasıl ararım?

 • Entropy için:
# equo search foo

veya kullanıcı arayüzü Rigo 'yu kullanın, veya Sabayon Linux'un Web sitesindeki paket arama sayfasını kullanın [1].

 • Portage için:
# emerge -s foo

veya Portato gibi bir kullanıcı arayüzü kullanın.


EIX'i Kullanma

 • Portage için:

EIX kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Arama yapmak için en iyi araç. Bir komut satırı uygulaması, ama son derece güçlü ve size pek çok bilgi verecektir.

# emerge eix && eix-update
# eix foo

EIX'i Entropy'de de kullanabilirsiniz:

# equo install eix && eix-update
# eix foo

EIX gedit çıktı örneği:

 [I] app-editors/gedit
   Available versions: 2.18.2-r1 2.20.3 (~)2.20.4 {acl debug doc python spell xattr}
   Installed versions: 2.20.4(07:05:31 AM 12/29/2007)(python -debug -doc -spell -xattr)
   Homepage:      http://www.gnome.org/
   Description:     A text editor for the GNOME desktop

Eix'in Portage ve tüm overlayları arama özelliği vardır. Basitçe /etc/eix-sync.conf dosyasını düzenleyin ve sadece * işareti ekleyin

# echo '*' >> /etc/eix-sync.conf

Sonra bunu yapın:

# eix-remote update

Şimdi ne zaman arama yaparsanız, eğer Portage ana ağacı içinde değilse bir paketi nerede ve neyin overlay yaptığını söyleyecektir. Overlays pek çok ebuilds bulundurduklarından bulma imkanınızı arttıracaktır.

http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Eix

Portage'da aynı anda iki paketi emerge yapabilirmiyim?

Evet yapabilirsiniz, ama sisteminizi bataklığa dönüştürebilir/dönüştürür. Gerçekte tavsiye edilmez.

Herşeyi bir anda nasıl güncelleyebilirim?

Entropy için:

# equo update
# equo upgrade
# equo conf update

Detaylar için Sabayon Wiki Entropy makalesine bakınız.

Stop.png
emerge ve layman Portage komutlarıdır. Portage bizim paket yöneticimiz değildir ama ileri kullanıcılar için muhafaza edilmektedir. Bu komutları kullanan herhangi bir adım güvenle göz ardı edilebilir

Eğer bu dağıtımın yeni bir kullanıcıysanız, bu dağıtımın nasıl çalıştığını öğrenene kadar bunu kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu sisteminizi bozmanın en hızlı yollarından biridir. Bu dağıtım büyük kolay güncelleme düğmesi olan diğer dağıtımlar gibi değildir. Bilginiz olsun, 'world update' Gentoo'nun tüm sistem güncellemesi olarak adlandırdığı şeydir. 'world file' dosyanıza bakar ve Portage ile karşılaştırır ve sonra bütün paketleri güncellemeye geçer. Aşağıdaki nasıl yapıldığıdır:

# emerge -- sync && layman -S
# emerge -ua world

Sizi uyardık. Sisteminiz açılmadığı için bağırarak geldiğinizde, hoşgörü beklemeyin.

Not: 'world' terimi artık Entropy'de kullanılmamaktadır.

Bir paketi nasıl kaldıracağım?

 • Entropy için:
# equo remove foo

Not - Bu bağımlılıkları kaldırabilir.

 • Portage için:
 # emerge -C foo

Not - Bu bağımlılıkları kaldıracaktır. Bunun için bunu depclean çalıştırmanız gerekecek. Söylediği şeyi gerçekten yaptığından, son derece dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.

Bir paketin bağımlı olduğu paketleri nasıl bulurum?

# equery depends <paket adı>

Bu komut size o pakete bağımlı bütün paketleri listeler. Daha fazla bilgi için bu bağlantıya bakabilirsiniz: using gentoolkit

Şu iletiyi almaya devam ediyorum !!! ARCH is not set... 'etc/make.profile' sembolik bağlantıyımı kaçırıyorum?

Uç birimde yönetici olarak giriş yapmak için su komutunu yazın ve:

 • Şu komutu çalıştırın: eselect profile list
 • Bunun gibi bir şey arayın: default-linux/x86/2007.0/desktop ve önündeki rakama dikkat edin.
 • Sonra bunu yapın: eselect profile set # <-- # işaretini sayıyla değiştirin. Benim durumumda bu olmalı eselect profile set 6 .

Şimdi tekrar işinize devam edebilirsiniz.

Yükseltme yapmak için her seferinde Canlı CD/DVD indirmek zorundamıyım?

Hayır, Sabayon rolling bir dağıtımdır. Ama yinede, bazı durumlarda Canlı DVD kullanarak yükseltme yapmak zaman tasarrufu sağlar.

Entropy: equo komutu yükseltmeyi daha kolay hale getirir - bakınız Entropy.

Portage: Portage daha yüksek seviye ayarlamayı tercih eden ileri kullanıcılara tavsiye edilir. Söylendiği gibi, bu işe dalmayı isteyenler için Gentoo belgeleri oldukça geniş ve faydalıdır.

Daima bir şey yapmadan önce belgelerinizin yedeğini alın. Benim felsefem: yedek al, taze kurulum, yedeği geri yükle.

Entropy veya Equo nedir?

Entropy Sabayon Linux'un ikili paket yöneticisidir. İkili paket kurmak için komut satırı uygulaması Equo veya Grafiksel Arayüzü Sulfur veya yeni Grafiksel Arayüzü Rigo'yu kullanabilirsiniz.

İkili paket kaynak koddan derlemek zorunda kalmaksızın önceden derlenmiş dosyaları içeren bir dosyadır. Equo, Rigo ve Sulfur bu dosyalarla ilgilenir.

Güvenlik güncellemelerini nasıl kontrol edebilirim?

system secure. sisteminizi güvenli tutmal oldukça kolaydır. Entropy bunu sizin için otomatik olarak yapar.

Portage için:

 • Yönetici kullanıcı olmak için uç birim açarak su komutunu yazın.
 • Sisteminizi kontrol etmek için glsa-check -t all komutunu çalıştırın.
 • Onarmak için glsa-check -f $(glsa-check -t all) komutunu çalıştırın.

Ayrıca daha faydalı ipuçları için güvenlik wikimizi ziyaret edebilirsiniz:

Engellenmiş paketlerle nasıl ilgilenirim?

Bu Portage'da bir konudur.

This is an issue in Portage. Burayla karşılacaksınız packages blocking other packages. Bu pekçok nedenden dolayı olabilir, örneğin depodan kaldırılan veya artık desteklenmeyen paket için Portage'dan düşmüştür. Pek çok durumda basitçe yeni paketin kurulumunu engelleyen paketi kaldırmalısınız. Bu konuda araştırma yapmak isteyeceksiniz. Ne olduğunu ve niçin olduğunu kontrol etmeden Portage'ın söylediklerini garanti kabul edip, körü körüne yapmayın.

Not: Portage(sürüm 2.2 ve sonrası)'ın son sürümleri pek çok engellemeyle başa çıkabilir.

Maskelenmiş paketlerle nasıl ilgilenebilirim?

Bir paket masked maskelendiğinden şikayet ediyorsa ve kurulamazsa. Bu niçin maskelendiğini kontrol etmeniz gereken bir zamandır. Maskelenmiş paket genellikle sizi bir şeyden korumak içindir. Bir paketi maskelemenin pek öok yolu vardır. Maskeli paketleri maskelerin kaldırarak hala kurabilirsiniz, ama önce niçin maskelendiğini bulun.

Ayar dosyaları nasıl güncellenir?

Siz paket kurdukça, bazı paketler ayar dosyalarının yeni sürümlerini getirir. Bu ayar dosyaları, paketin çalışması için gerekli olan yeni ayarlamalar içerebileceğinden önemlidir. Bu ayar dosyalarına dikkat etmeniz gerektiğini tekrar tekrar vurguluyorum. Eğer dikkatli olmazsanız kurulumunuzun bütün çıktısını değiştirebilirsiniz. Şunu bilin config files. Bu dosyalarla ilgilenmenin pek çok yolu vardır.

Entropy için:

# equo conf update

Portage için: dispatch-conf ve etc-update muhtemelen ayar dosyalarının güncellemelerinin en yaygın yollarıdır. Grafiksel Arayüz Aracı etc-proposals.

Lütfen bu dosyalarla özenle çalışın. Bu dosyaları yeterince bilemezsiniz.

Sistemimi ayarlamaya nereden başlamalıyım?

Entropy için: Bütün paketler uzak bir bilgisayarda derlendiğinden uzaktan ön-ayarlaması yapılmıştır. Her hangi bir şey yapmanıza (ve yapamazsınız) gerek yok. Eğer bir paket ihtiyacınız olan özel bir bayrak kullanımı olmadan derlenmişse, o halde Entropy depo sağlayıcılarından paketin yeniden inşa edilmesi için istekte bulunmak (bugzilla'de bir böcek raporu doldurun) ve Entropy deposunda yeni bir sürümünün yer almasını istemek zorundasınız veya Portage kullanarak yeniden kendiniz inşa edin.

Portage için: make.conf dosyası işletim sisteminizin kalbi ve ruhudur. Öğrenin, düzenleyin. Sabayon Linux güneşin altındaki herşeyi desteklemeye çalışan generic make.conf ile yol alır. Bütün bunlara gerek yok ve ayarlayarak, Portage ve çakışmalarla daha az sorunlarınız olacak

Portage paketleri nereye indirir?

Paketler /usr/portage/distfiles/ dizinine indirilir ve saklanır.

Entropy paketleri nereye indirir?

Paketler /var/tmp/entropy/packages/ dizinine indirilir ve saklanır. Örneğin, benim Sürüm 4'ü kullanan amd64'imde, paketler /var/tmp/entropy/packages/amd64/5 dizininde saklanır.

How do I clean out Entropy downloaded packages?

# equo cleanup

See Sabayon Wiki page of Equo commands or equo --help --verbose

3D Masaüstü/Compiz Soruları

Küb calı CD/DVD'de çalışıyordu ama kurulumda çalışmadı, neden?

Şimdi daha fazla şeyi kontrol. etmemiz gerektiğinden güçleşiyor. Sabayon Linux Forum'unun veya IRC yardımına ihtiyaç duyacaksınız. İlk önce sorunun kaynağını aramanızı ve bulmanızı öneriyorum. Masaüstüne giriş yaptıktan sonra, uçbirim penceresi açın ve fusion-icon komutunu yazarak uçbirimdeki hata mesajına bakın. Bu hata mesajını yardım isteğinizle birlikte göndermeniz gerek. Ayrıca ekran kartınız için en son sürücülerin yüklü olduğundan emin olun.

Compiz_Fusion'u en son Dev. Sürümüne nasıl güncellerim?

Compiz_fusion gelişmesindeki değişiklikleri takip eden forumda bir rehberimiz var. Bu Portage kullanıcıları içindir.

Kartımın Compiz_Fusion'la çelışıp çalışmadığını nasıl öğrenebilirim?

Toplulukta kartlarının çalışıp çalışmadığıyla ilgili bildirmelerinden oluşmuş bir kart listemiz var.Tam bir liste değil, ama bakmak için iyi bir liste.

Cumpiz_Fusion konusunda daha fazla yardımı nereden alabilirim?

Onların destek forumunu tavsiye ediyorum.

KDE 4.x.x'i Equo ile nasıl kurabilirim?

# equo install kde-meta-4.x.x

x'i KDE'nin kurmak istediğiniz sürüm numarasıyla değiştirin.

Otomatik girişi nasıl etkinleştirebilirim?

Gerçek soru gerçekten istiyormusunuz? Eğer cevabınız evetse, bir çekiç almalı ve kafanıza defalarca vurmalısınız. Giriş yapma, özellikle yönetici olarak değilde, kullanıcı olarak giriş yapmak son derece basit ama güçlü bir güvenlik önlemidir. Eğer kullanıcı olarak giriş yaparsanız düşman programlar otomatik olarak çalışamaz. Eğer şifreli bir kullanıcı ayarladıysanız, hiç kimse kazayla veya bilinçli olarak sadece güç düğmesine basarak porno koleksiyonunuzu, google aramalarınızı veya indirilmiş e-postalarınızı bulamaz.

Nasıl yapıldığını görmek için lütfen Wiki sayfamızı ziyaret edin.

Uyarıların yerini nasıl değiştirebilirim?

Ön tanımlı olarak Sabayon Gnome sürümü bununla gelir notify-osd. Bu Canonical tarafından geliştirilmiştir ve Mark Shuttleworth uyarı yerinin ayarlanamadığını söylemektedir [2]. Eğer başka bir köşede görünmesini istiyorsanız notify-osd'yi kaldırmalı ve notification-daemon'u kurmalısınız.

Bundan sonra uyarı yerini bu komutla ayarlayabilirsiniz
$ notification-properties

Ağ Soruları

Hangi ağ kartına sahip olduğumu nasıl bulurum?

Yönetici kullanıcı olarak, uç birimde lspci komutunu girin. Bu donanımınızı listeleyecektir: Ethernet Bağdaştırıcınıza bakın.

Ağımı nasıl kuracağım?

Umarım Canlı CD/DVD ağ kartınızı tanır ve NetworkManager ağı sizin için kurar. Eğer yapmazsa, yönetici olarak şu komutu deneyin: basit bir şekilde su ve bunu net-setup çalıştırın. Bu adrese bakmak isteyeceksiniz You're going to want to consult the Gentoo Networking section.

Router'a ping atabiliyorum ama Internet'e bağlanamıyorum

Muhtemelen DNS sorunu yaşıyorsunuz. /etc/resolv.conf dosyasını düzenlemeniz gerekiyor, doğru DNS'yi girin, ve ağınızı yeniden başlatın. Eğer DNS için ne kullanacağınızı bilmiyorsanız 4.2.2.2 kullanın

Ses Sorunları

Ses yok, ne yapacağım?

 • Bilgisayarın ses kartınızı tanıyıp tanımadığına bir bakalım, yönetici olmak için su kullanın, alsaconf komutunu çalıştırın - umut ederim kartınız gösterilir ve yapmanız gereken tek şey seçmek ve devam etmek.
 • Onu çalıştırdıktan sonra, sesinizi ayarlamak için alsamixer'i kullanabilirsiniz. Kartınızı seçmek için ALSAMixer'de F6'ya basın ve hiç bir kanalın kapalı oladığını veya sessizleştirilmediğinden emin olun.
 • Eğer HDA-Intel kartınız varsa, bu NASIL'a bakın

Hangi ses kartına sahip olduğumu nasıl belirlerim?

Yönetici olarak bu komutu çalıştırın lspci | grep -i audio

Çekirdekteki yerine alsa-driver'ı nasıl kurarım?

Sabayon Linux ALSA built çekirdeğe kurulu olarak gelir. ALSA çekirdeğe inşa edilmişken, alsa-sürücülerini kuramazsınız. Alsa-driver paketini kurmadan önce ALSA'yı çekirdekten kaldırmalısınız. O halde yönetici olmak için su komutunu kullanın, ve aşağıdaki komutları girin:

# cd /usr/src/linux
# make menuconfig
# make && make modules_install
# cp arch/i386/boot/bzImage /boot/kernel_name <-- kernel_name (çekirdek_adını gerçek çekirdek adıyla değiştirin
 • Sisteminizi yeniden başatın
# emerge alsa-driver

Niçin her sistemimi başlattığımda alsaconf'u çalıştırmak zorundayım?

Bu genellikle makinenizde birden fazla ses kartı varsa olur. Pek çok insan on-board ses kartına sahiptir ve daha iyi bir ses kartına bağlanır. BIOS yoluyla on-board ses kartınızı devre dışı bırakın ve alsaconf'u tekrar çalıştırdığınızda, ALSA sisteminizi her başlattığınızda ses ayarlarınızı saklayacaktır.

Ekran Kartı Sorunları

Ekran kartım NVIDIA legacy kart, hangi sürücüyü kullanmalıyım?

Aşağıdaki bağlantılardan ekran kartınızla ilgili bilgileri inceleyip uygun sürücüyü bulabilirsiniz:

AMD/ATI ekran kartıyla ilgili yardıma ihtiyacım var!

Aşağıdaki bağlantılara bakabilirsiniz:

ATI ekran kartında AIGLX ayarını nasıl yapabilirim?

Çift ekranı nasıl ayarlayabilirim?

Şahsen ben "twin view" (ekranı kopyala) özelliğini kullanıyorum, Compiz-Fusion ile harika çalışıyor. Ayrıca aşağıdaki bağlantıya bakabilirsiniz: Gentoo Wiki article X.Org/Dual Monitors

Çalışan CD/DVD'de çalışan Ekran kartım kurulumdan sonra çalışmıyor?

Eğer Çalışan CD/DVD'de ekran kartınız çalışıyorsa, yerinizde olsam Çalışan CD/DVD'yi tekrar çalıştırıp oradaki "xorg.conf" dosyasını kurulu sisteme kopyalardım. Bunu yapmak için bir kaç yöntem vardır:

 • Seçenek 1 - Çalışan CD/DVD'den bilgisayarı başlatıp "/etc/X11/"'e gidin ve oradaki "xorg.conf"'u kurulu sisteme kopyalayın.Kurulu sisteme "/media " dizininden ulaşabilirsiniz, yani "/media/harddiskim/etc/X11/ " gibi bir yolu olması gerekir.Bilgisayarı tekrar başlattığınızda Çalışan CD/DVD'deki ayarlar aynen kurulu sistemde olacaktır. Dosyalarınızı kopyalarken üzerine yazmadan önce mutlaka bir yedeğini alın.
 • Seçenek 2 - Çalışan CD/DVD'den bilgisayarı başlatıp "/etc/X11/"'e gidin ve "xorg.conf" dosyasını açın. http://www.pastebin.ca gibi bir yer kullanarak "xorg.conf" dosyanızın içeriğini oraya yapıştırın. Yapıştırdığınız adresi bir yere kaydedin ki kurulu sistemi açtığınızda bu adrese giderek içeriğini kullanabilesiniz. Kurulu sistemi açtığınızda var olan "xorg.conf" dosyasının adını değiştirin. Az önceki adresteki dosya içeriğini de "xorg.conf" adlı yeni bir dosya oluşturup içine yapıştırın.
 • Hala işiniz yaver gitmediyse, sürücülerinize bir göz atın. Ekran kartı sürücülerini tekrar kurmayı deneyin.Ama kurmadan önce en son sürücüleri kullandığınızdan emin olun. NVIDIA kullanıcısı iseniz ekran kartınıza uygun sürücüleri kullandığınızdan emin olun. Video soruları bölümündeki birinci soruya bakın.

Hangi Sabayon sürümünü kullandığımı nereden bileceğim?

# cat /etc/sabayon-release

N.B. Sabayon Linux bir'rolling release' dağıtımdır. Bu yüzden, eğer kurulumdan sonra sisteminizi Entropy yada Portage vasıtasıyla güncellediyseniz sisteminiz sürümü artık burada (/etc/sabayon-release) kayıtlı olan sürüm değildir. Çünkü bu dosya kurulum yaparken kullandığınız Çalışan CD/DVD'nin sürümüdür.

Çalışan CD/DVD çalışmıyor. Yardım lütfen!

Md5sum 'in doğru olduğundan emin olun ve ISO dosyasını olabildiğince yavaş ve doğrulama seçeneği ile yazmaya özen gösterin. Bu önemli bir konudur ve bu sorunla karşılaştığınızda bunu yapıp yapmadığınız sorulacaktır, bu yüzden bunu yapın.

 • Bağlantıdaki boot parametrelerini kullanın: cheat codes -- Çalışan CD/DVD menusu geldiğinde F5 tuşuna basın ve çıkan kutuya size uygun boot parametrelerini yazın.
 • Hala sorun yaşıyorsanız Sabayon Linux Forum'a donanımınızı ve kullandığınız boot parametrelerini ekleyerek mesaj atın. Belki sizin gibi başka birisi de aynı sorunu yaşıyordur yada yaşamıştır ve bir çözüm bulmuştur.

32-bit sürümünü mü 64-bit sürümünü mü kullanmalıyım?

Bu sonu olmayan tartışmalı bir sorudur. Yeni kullanıcılar için, 64-bit biraz titizlik istediği için 32-bit sürümünü kullanmak daha kolaydır. 64-bit'de de her şey 32-bit'de olduğu gibi çalışması gerekir. Ayrıca unutmayın ki 64-bit'de kullanacağınız bir çok uygulama hala 32-bit olacak. Normal bir kullanıcı aradaki farkı pek anlamayacaktır. Genellikle insanlara iki versiyonu da kullanmalarını ve kararı kendilerinin vermelerini tavsiye ederim. Tecrübelerime göre bir çok yeni kullanıcı 32-bit'i seçmiştir.Bu konuda daha çok bilgiye Google'dan ulaşabilirsiniz.

Hala bir çok uygulama 32bit olsa da gelecek 64bit'ten yana gibi görünüyor. Bu günlerde 64bit daha yaygın ve daha çok yardım görüyor. 64bit şu anda daha güvenli, ama bir çok 64bit sistemler çoklu kütüphane dosyaları kullanıyor. Çoklu kütüphane dosyaları hem 32bit hem 64bit uygulamaları çalıştırmanızı sağlar. Çoklu kütüphane doyaları kullanan bir 64bit sistem güvenlik açısından 32bit sistem gibidir.

ISO dosyasını CD yada DVD'ye yazmadan kurulum yapabilir miyim?

Evet, yapabilirsiniz. Bilgisayarınız taşınabilir bellek üzerinden açılabiliyorsa UNetbootin yada benzer bir uygulama ile Sabayon Linux'u taşınabilir belleğe kurabilir, bilgisayarınızı bu bellek üzerinden çalıştırabilirsiniz. ( Bunu bir tür çalışan CD/DVD olarak düşünebilirsiniz.)Bilgisayarınızı bu bellekten çalıştırdığınızda aynı çalışan CD/DVD olduğu gibi önce işletim sistemini çalıştırır sonra da Sabayon Linux'u kurabilirsiniz.

Yardım ve Destek Sorunları

Daha iyi destek için Log kayıtlarını nasıl bulurum?

Bu paketle, app-misc/sabayonlive-tools, kolayca sorunu bulmanızı sağlayacak önemli bilgilere ve size yardımcı olmaya çalışan destek ekibine gerekli önemli bilgileri elde edebilirsiniz.

Nasıl olduğunu öğrenmek için bu konuya bakın.

Bug Raporunu Nereye Bildireceğim?

Bize ait olan bugzilla'yı kullanabilirsiniz.

Nasıl yardım bulurum?

Kafanız mı karıştı yoksa kayıp mı oldunuz? İnternette bir sürü harika kaynak vardır. IRC'de yada foruma koşup soru sormadan önce bir araştırma yapmanızı şiddetle tavsiye ederim, böylece daha önce yüzlerce kez sorulmuş soruları tekrar sormuş olmazsınız. Bu kadar güzel belgeler varken sabah akşam aynı sorulara cevap vermek biraz garip oluyor.

IRC Kullanıcılarına hatırlatma; insancıl ve sabırlı olun. Hataları kanala olduğu gibi yapıştırmayın. Hataları pastebin.ca, [3] yada kendi istediğiniz bir yere yükledikten sonra kanala bu hatanın bağlantısını yapıştırın.Böylece diğerleri sizin hata kaydınızı görebilir. IRC'de bulunan insanlar orada oldukları için para almıyorlar, bu işi gönüllü olarak yapıyorlar, bu yüzden onlara kibar davranın. Israrcı olmak, aptalca ve kaba bir şekilde davranmak kanaldan atılmanıza sebep olur. Ayrıca unutmayın ki bu kanal size Linux öğretmek yada bir elinizden tutmak için kurulmamıştır.Tembellik etmeyin ve sizde üstünüze düşeni yapın.

 • Hata notu yapıştırırken dikkat edin: sadece hata mesajını yapıştırmayın. Şöyle bir yazıyla karşılaşanlar hatanın bu olduğunu sanıyor:

ERROR: x11-base/xgl-0.0.1_pre20070915 Ama hata bu değildir. Hata bu yazının daha üstünde bildirilmektedir. Bu yüzden bütün kaydı gönderin ki tekrar hata kaydını yüklemenizi bekleyerek zaman kaybetmeyelim.