Sk:Introduction

From Sabayon Wiki
Jump to: navigation, search
i18n: ca de en es fr id it ru sk tr zh_tw

Vitajte v Sabayon Linuxe

Vitajte v SabayonLinux: v plne inštalovateľnej, live cd/dvd distribúcii - http://www.sabayonlinux.org

Pozrite si vizuálnu prehliadku Sabayon Linuxu Visual Tour: Booting Sabayon Linux Gnome a Visual Tour: Booting Sabayon Linux KDE4


Toto krátke predstavenie Sabayon Linuxu vám povie niečo o tom, čo presne ste si stiahli a ako to môžete používať, a taktiež kde získať viac informácií.


Informácie o jednotlivých verziách

Informácie o starých aj aktuálnych verziách môžete nájsť na fóre - Press Release. Určite by ste sa tam mali pozrieť, aby ste zistili, čo je najnovšia verzia.

Kde stiahnuť Sabayon Linux

Servery pre sťahovanie nájdete na našej Mirror Page

Čo som si stiahol?

Najskôr, stiahli ste si ISO buď DVD alebo CD veľkosti, ktoré sa má napáliť na disk. Toto je live distribúcia, čo znamená, že keď nabootujete z DVD/CD, v rukách budete mať plne funkčný systém.

SabayonLinux je založený na distribúcii Gentoo - http://gentoo.org, ktorej bázou pre inštaláciu aplikácií je zdrojový kód. Gentoo je vysoko personalizovateľná distribúcia, ktorú sme použili ako náš základ, a vďaka ich vynikajúcim technikám vývoja sme vytvorili predkonfigurovanú distribúciu s dôrazom na výkon, univerzálnosť a stabilitu. Ak máte otázky ohľadom Gentoo a jeho filozofie, navštívte ich stránku.

  • Výkon: Modifikovali sme make.conf, aby sme zabezpečili, že naša distribúcia beží najrýchlejšie ako je možné na novšom hardvére a rýchlo na trochu staršom hardvére. Takto naša distribúcia nie je stvorená pre Pentium Pro, aj keď je to možné.
  • Univerzálnosť: Opäť, modifikovali sme make.conf, aby sme pre všetky počítače umožnili širokú škálu možností. Taktiež sme skompilovali kernel tak, aby bežal na väčšine architektúr, stále nechávajúc miesto pre výkon a, ako vždy, pre možnosť čokoľvek zmeniť podľa chuti.
  • Stabilita: Aj keď mnohí by túto distribúciu nazvali extrémne experimentálnou, dávame možnosti výberu. Môžete nabootovať s xgl, ktoré sa automaticky nastaví a nainštaluje, alebo môžete nabootovať s gentoo legacy a mať veľmi konzervatívny systém. Taktiež, vystavaný na výhodách Gentoo, viete, že dostávate solídnu distribúciu hodnú úloh náročných na procesor a RAM, stále majúc rýchlo bežiaci a responzívny OS.
  • Heslá pre Live DVD/CD:
Pre staršie verzie, heslo pre roota je "root" (bez úvodzoviek). Pre novšie verzie, heslo nie je potrebné: len stlačte Enter.
Pre staršie verzie, heslo pre užívateľa sabayonuser je "sabayonuser" (bez úvodzoviek). Pre novšie verzie, heslo nie je potrebné: len stlačte Enter.

Inštalácia

Inštalácia Pre náš inštalátor, rozhodli sme sa upraviť vynikajúci Anaconda inštalátor vytvorený Fedora Core teamom. Inštalátor je prakticky kopírovanie z DVD na hard disk s vylepšeniami. Môžete si vybrať balíčky aké chcete, alebo inštalovať všetko. Môžete si tiež zvoliť pokus o obnovenie systému alebo len bootloadera.

Správa balíčkov

Pre Entropy:

Prosím pozrite si Entropy section Entropy . Entropy je binárny správca balíčkov. Všetky balíčky sú pre vás kompilované z portage, čo robí inštaláciu/updatovanie rýchlejšie a jednoduchšie. Poznámka: USE switche nemajú na systém Entropy vplyv, keďže sú predkompilované s existujúcimi USE switchmi.

Pre Portage:

Being based on Gentoo, you can also use the package manager Portage. For more information on what it exactly it is and its philosophy and inner workings, a great place to start would be http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Portage. In a nutshell, portage holds the records of all the ebuilds that are available to download and install software and have portage be able to manage it. Also, for all proper ebuilds, there is no such thing as dependency hell in Sabayon Linux. But to see this a bit more, let's go through a few commands.

First of all, the following CLI commands I will be giving should be done as the Root user. You need to type “su” and then your password that you set. Also, a GUI counterpart to this is Portato which is installed by default. For more information http://www.sourceforge.net/projects/portato .

See En:HOWTO: The Complete Portage Guide for a more complete guide to the package management system.

Resources

This little introduction is just to get your feet in the water and give you some general knowledge so you'll start to understand. Linux is about harnessing the power of the community to help you. Here are but a few avenues to get help from:

Websites:

FAQ:

Wiki:

IRC: #Sabayon @ irc.freenode.net
Forum: