Pl:Visual Tour: Uruchomienie komputera z LiveDVD/CD Sabayon Linux KDE4

From Sabayon Wiki
Jump to: navigation, search
i18n: de en it pl tr

Opiszę tutaj jak uruchomić Sabayon Linux KDE i jak wprowadzić przy starcie dodatkowe parametry, tzw. "cheat codes". Opis jest robiony dla wersji 4.1.

Bootk.png

Wkładamy płytę instalacyjną do pierwszego napędu DVD i resetujemy komputer. Jeżeli komputer nie uruchomi się z płyty to należy w BIOS-ie zmienić kolejność napędów z których komputer próbuje się uruchomić. Pierwszym powinien być napęd DVD. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, to sprawdź w instrukcji obsługi płyty głównej. Jak już wystartujemy kompa z płytki to zobaczymy obrazek jak ten tu z prawej strony. Możesz kliknąć ten obrazek, jeżeli chcesz go zobaczyć w powiększeniu.

Start Sabayon 4.1 << uruchamia kompa bez efektów 3D

Start Sabayon 4.1 (No Music) << tak samo jak wyżej ale bez dźwięku

Start Sabayon 4.1 3D << uruchamia kompa z efektami 3D

Start Sabayon 4.1 MCE << uruchom w trybie xmbc (Media Center)

Start Sabayon 4.1 UMPC << to co wyżej, ale przeznaczone dla Ultra Mobile PC

Mogli byśmy już rozpocząć instalację, ale lepiej uruchomić system z płytki, żeby przekonać się czy wszystko dobrze działa, a następnie uruchomić instalację klikając na odpowiednią ikonę na pulpicie.

Bootk2.png

To jest pierwszy obrazek widoczny po wystartowaniu płytki (ten sam co wyżej). Wciskamy teraz:

  - F2 i wybieramy język polski 
  - F3 i wybieramy układ klawiatury 
  - F4 i wybieramy typ monitora jaki używamy.

Możemy jeszcze wcisnąć F5 i ukaże się wtedy na dole linijka z dodatkowymi parametrami, tzw. „cheat codes”. Parametrów, które zostały wprowadzone automatycznie, raczej nie zmieniamy, ale na końcu możemy dopisać swoje parametry. Tu możemy sobie poczytać o parametrach, jakie można dodać: Sabayon_Linux#Boot_parameters_and_workarounds_for_problematic_Hardware i Tips#Cheat_Codes Jak ktoś chce to może sobie poeksperymentować tu, bo jak coś źle wprowadzi, to po resecie nie będzie żadnego śladu po tych eksperymentach, chociaż ja osobiście uważam, że jak system dobrze startuje to nie warto bawić się z tymi dodatkowymi parametrami. No, to teraz podświetlamy odpowiedni tryb, w jakim chcemy uruchomić komputer, np. 'Start Sabayon 4.1 3D' i wciskamy enter.

Bootk3.png

I tu już pierwsza faza uruchamiania. Jak chcesz, to możesz wcisnąć Alt F1, to zobaczysz ekran taki jak poniżej.

Bootk4.png

Tu widzisz ekran na którym są wyświetlane komunikaty. Może on być bardzo przydatny, jeżeli wystąpią jakieś problemy z uruchomieniem.

Bootk5.png

I tu po raz kolejny włączył się ładny ekran powitalny. Możesz spokojnie przy nim poczekać na uruchomienie się systemu, lub wcisnąć F2, żeby przełączyć się w tryb wyświetlania komunikatów.

Bootk6.png

Tak wygląda ekran startowy, jeżeli w poprzednim punkcie wcisnąłeś F2. Możesz sobie powiększyć obrazek z prawej strony, żeby zobaczyć to dokładnie. Jest to już finał uruchamiania systemu. Widać tam ładnie na kolorowo zaznaczone nazwy użytkowników, oraz hasła. W ostatniej linijce widać, że są ładowane w tej chwili sterowniki do karty graficznej, żebyś między innymi mógł się cieszyć pięknymi efektami pulpitu 3D.

Bootk9.png

Live DVD powinno się uruchomić od razu do pulpitu, bez potrzeby logowania się, ale gdyby jednak pojawiło się okienko logowania, lub jak się wylogujesz to możesz się zalogować jako zwykły użytkownik lub jako administrator (root):

     - zwykły użytkownik to  sabayonuser, jego hasło to sabayonuser
     - administrator to root, jego hasło to root.
Bootk7.png

Tu widzimy fazę ładowania KDE.

Bootk8.png

A tu już piękne środowisko KDE jest gotowe do pracy.


Art powstał na podstawie ~wolfden~