Pl:Visual Tour: Instalacja dodatkowego oprogramowania przy pomocy Sulfur

From Sabayon Wiki
Revision as of 22:58, 16 August 2009 by Krisab (talk | contribs)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Sulfur to graficzna nakładka (GUI) na equo (managera skompilowanego oprogramowania), która umożliwia instalacje i zarządzanie oprogramowaniem w środowisku graficznym w łatwy i przystępny sposób. Jego obsługa jest bardzo prosta, jednak dla kogoś stawiającego pierwsze kroki w linuxie może wydawać się nie jasna i dlatego postanowiłem przedstawić tu podstawy użycia tego narzędzia. Wszystkie screeny znajdujące się z prawej strony można powiększyć poprzez kliknięcie na nie.

SabaKDESulfur1.jpg

Sulfur uruchamiamy poprzez ikonkę na pulpicie, lub jeżeli jej tam nie ma to wybieramy z dolnego menu:
'K/Programy/System/Sulfur'.

SabaKDESulfur3.jpg

Zaraz po pierwszym uruchomieniu klikamy na górne menu 'Sulfur' i tam zaznaczamy tryb rozszerzony 'Advanced Mode', tak jak widać to na screenie z prawej strony.

SabaKDESulfur4.jpg

Z górnych przycisków wybieramy Dostępne pakiety. W prawym, górnym narożniku znajduje się okienko wyszukiwania. Dla przykładu przedstawię tu jak zainstalować wine. A więc w okienko wyszukiwania wpisujemy 'wine' i wciskamy enter lub klikamy na Szukaj

SabaKDESulfur5.jpg

Tu widzimy co zostało znalezione. Można tu kliknąć lewym przyciskiem myszki na ten biały kwadracik z lewej strony i z menu kontekstowego wybrać 'Install', lub jeżeli zamierzamy za jednym razem zainstalować więcej aplikacji z listy to przytrzymujemy lewy klawisz 'ctrl' i prawym klawiszem myszki klikamy w okolicy środka aplikacji, którą chcemy zaznaczyć. Ja w ten sposób zaznaczyłem tu sobie wine i q4wine.

SabaKDESulfur7.jpg

Teraz lewoklik myszką na dowolny z białych kwadracików i 'Install'.

SabaKDESulfur9.jpg

Tu jeszcze okienko informacyjne. Klikamy 'OK' w celu kontynuacji.

SabaKDESulfur11.jpg

Instalacja już się rozpoczęła. Możemy teraz kliknąć na Przycisk Instalacja z zestawu pionowych przycisków znajdujących się z lewej strony. I otworzy nam się zakładka informująca o instalacji. Jeżeli chcemy więcej szczegółów to klikamy na przycisk Przycisk Przebieg Procesu Instalacji w prawym dolnym narożniku.


SabaKDESulfur17.jpg

Tu właśnie to okienko informujące dokładnie o przebiegu całego procesu. U góry widzimy dwa paski informujące w procentach o przebiegu procesu.


SabaKDESulfur18.jpg

I tu już koniec instalacji. Zniknęły górne paski informujące o procentowym przebiegu procesu (osiągnęły 100% i zniknęły), a pokazały się boczne przyciski z lewej strony. Klikamy na Przycisk Applications jeżeli chcemy coś jeszcze robić z oprogramowaniem lub zamykamy Sulfur-a.


Może tu jeszcze podam trzy bardzo przydatne programy które ja zawsze instaluję na samym początku po instalacji nowego systemu:

 - Krusader - bardzo dobry menedżer plików - odpowiednik windowsowego Total Commander 
 - Gimp - program do obróbki grafiki rastrowej - taki substytut windowsowego Photoshop
 - k3b - program do nagrywania płyt - odpowiednik windowsowego Nero Burning Rom