Pl:Introduction

From Sabayon Wiki
Jump to: navigation, search
i18n: ca en es fr it pl zh_cn(简体中文) zh_tw
UnderConstruction.png
W trakcie budowy

Ten artykuł jest w trakcie budowy co oznacza, że będzie rozbudowywany i zmieniany.

Witaj w Sabayon Linux!

Sabayon intro.png

Witaj w Sabayon Linux: całkowicie instalowalną dystrybucją live - http://www.sabayonlinux.org

Ten krótki wstęp powie Ci trochę o tym, skąd pobrać Sabayon Linux, co dokładnie ściągnąłeś, jak tego można łatwo używać i gdzie sięgnąć po więcej pomocy.

Skąd pobrać Sabayon Linux

Sabayon Linux można pobrać z wybranego mirrora. Listę mirrorów znajdziesz tu: Mirror Page

Co ja ściągnąłem?

Ściągnąłeś ISO wielkości cd lub dvd, które należałoby wypalić na płytę. To jest dystrybucja live, co oznacza, że kiedy uruchomisz system z dvd lub cd, w pełni funkcjonalny system operacyjny będzie czekał na Twoje rozkazy.

Sabayon Linux bazuje na kodach źródłowych dystrybucji Gentoo - http://gentoo.org. Gentoo jest wysoce konfigurowalną dystrybucją, której użyliśmy jako punktu wyjścowego naszych prac i używając jej świetnych technik developerskich, stworzyliśmy pre-konfigurowaną dystrybucję z świetną w sprawach Wydajności, Wszechstronności i Stabilności. Jeśli masz więcej pytań odnośnie Gentoo i jego filozofii, odwiedź ich stronę.

  • Wydajność: Zmodyfikowaliśmy make.conf aby zapewnić, że nasza dystrybucja działa z największą możliwą prędkością na nowych komputerach i dość szybko na starszych maszynach. Jako taka, nasza dystrybucja nie została stworzona dla Pentium Pro, jednakże takie połączenie jest jak najbardziej możliwe.
  • Wszechstronność: Znów zmodyfikowaliśmy make.conf , żeby dać wiele możliwości wszystkim komputerom. Skompilowaliśmy też kernela tak, aby działał na większości architektur jednocześnie zostawiając trochę miejsca dla wydajności i, jak zwykle, możliwość zmiany czegokolwiek wedle Twojego uznania.
  • Stabilność: Wiele osób nazwie naszą dystrybucję ekstremalnie eksperymentalną, ale dajemy Ci wybór. Możesz uruchomić system z xgl i mieć xgl automatycznie zainstalowane i skonfigurowane, albo możesz uruchomić system jak podstawowe gentoo i mieć bardzo skromny system. Ten system bierze z Gentoo wszystko co najlepsze, więc wiesz, że dostajesz dystrybucję solidną jak głaz, zdolną do intensywnego wykorzystania procesora i ramu, przy czym system operacyjny będzie chodził gładko.

Instalacja

Instalację można przeprowadzić bezpośrednio z płyty CD/DVD Live w trybie graficznym przy pomocy granicznego instalatora Anaconda stworzonego przez twórców Fedora Core. Instalator pozwala na przygotowanie partycji dyskowych do instalacji systemu, a także pozwala wybrać rodzaj instalacji (m.in. wersja Core - to instalacja podstawowych pakietów wymaganych do prawidłowego uruchomienia systemu, wersja KDE4 lub GNOME - instalacja systemu desktopowego z dołączonym wybranym środowiskiem graficznym i dużą ilością dodatkowych pakietów, wersja XBMC - instalacja systemu multimedialnego pozwalającego na uruchamianie różnych multimediów (Video, Muzyka itd). Życzymy zatem udanej instalacji systemu.

So How do I use It?

Zarządzanie pakietami

Z wykorzystaniem systemu Entropia:

Zobacz sekcję Entropia . Entropia to system zarządzania pakietami binarnymi w Sabayon Linux. Wszystkie pakiety są budowane z wykorzystaniem Portage i dostępne dla Ciebie w postaci binarnej, co upraszcza sposób instalacji oraz znacznie skraca czas instalowania pakietów.

Z wykorzystaniem systemu Portage

Ponieważ Sabayon Linux bazuje na Gentoo, możesz również korzystać z menadżera pakietów Portage. Aby uzyskać więcej informacji na temat filozofii i funkcjonowaniu tego sposobu zarządzania pakietami sięgnij do http://www.gentoo.org/doc/pl/handbook/handbook-x86.xml?part=2&chap=1. W skrócie, portage przechowuje skrypty ebuilds, które można pobrać. Skrypty te zawierają informacje o tym skąd pobrać źródła oprogramowania, jak skompilować oraz dba o realizację tzw. zależności czyli innych pakietów, których wymaga instalowany program.

See En:HOWTO: The Complete Portage Guide for a more complete guide to the package management system.

Back to the Basics

Alternatywne programy i narzędzia dla Linuxa znane z systemu Windows

Windows Linux
IE Firefox, Konqueror, Opera, Epiphany
Outlook Evolution, Kontact,
Outlook Express Thunderbird
IRC Konversation, X-Chat, Irssi
Gadu-Gadu, AIM, MSN Messenger, Yahoo! Kadu, Kopete, Pidgin, aMSN
iTunes Amarok, Audacious
Command Konsole, Terminal
Firewall KMyFirewall, Guarddog
Wireless Knetworkmanager
Microsoft Office OpenOffice.org

Firewall

WCIĄŻ POTRZEBUJĘ POMOCY!

Nie bój się. To małe wprowadzenie jest tylko po to, żebyś sam mógł wskoczyć na głęboką wodę i żeby dać Ci trochę ogólnej wiedzy, żebyś zaczął rozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Siła Linuxa wywodzi się ze społeczności, która zawsze jest gotowa Ci pomóc. Tu jest parę uliczek, w których możesz uzyskać pomoc.

Strony www:

FAQ:

Wiki:

IRC: #Sabayon @ irc.freenode.net
Forum: