Pl:HOWTO: Problemy z HDA-Intel

From Sabayon Wiki
Jump to: navigation, search
i18n: en it pl

Problemy z dźwiękiem w kartach muzycznych z chipsetem HDA-Intel

Jeżeli posiadamy kartę muzyczną z chipsetem HDA-Intel zdarza się, że po instalacji Sabayon Linux nie działa nam dźwięk. Wynika to z faktu, że producenci kart muzycznych z tym chipsetem opierają się na innych ustawieniach modułu do obsługi tych kart zawartego w jądrze Linuksa. Aby zatem, aby odpowiednio skonfigurować moduł należy uruchomić go z opcją, która wybierze nam ustawienia pasujące do naszego sprzętu.

W dokumentacji jądra znajdziemy listę dostępnych modeli kart z chipsetem HDA. Lista znajduje się w pliku /usr/src/linux/Documentation/sound/alsa/HD-Audio-Models.txt. Możemy ją wyświetlić:

$ cat /usr/src/linux/Documentation/sound/alsa/HD-Audio-Models.txt

Jeśli z jakichś przyczyn nie masz zainstalowanych źródeł listę można przeczytać w angielskiej wersji wiki.

Oczywiście wszystkie czynności wykonujemy jako root zatem:

$ su

a następnie podać hasło.


Ponieważ warto najpierw dobrać i przetestować model, który będzie pasował do naszego sprzętu należy wykonywać z każdym razem poniższe instrukcje, aby uniknąć ciągłych restartów komputera.

Moduł obsługujący kartę jest już prawdopodobnie załadowany, co więcej korzystają z niego niektóre programy (mimo, że nie słychać dźwięku). Należy go wyładować a przedtem zabić procesy (programy), które z tego modułu korzystają.

Aby sprawdzić, które programy korzystają z modułu wpisz:

$ lsof /dev/snd/*

a następnie wykonać:

$ killall <nazwaprocesu>

Po zabiciu wszystkich procesów korzystających z modułu należy usunąć sam moduł:

$ rmmod snd-hda-intel

Teraz próbujemy załadować moduł ponownie, ale z opcja modelu wybranego z listy:

$ modprobe snd-hda-intel model=TUTAJPODAJNAZWEMODELU

np. modprobe snd-hda-intel model=hp lub modprobe snd-hda-intel model=toshiba

I testujemy czy programy wydają z siebie dźwięki. Warto również uruchomić np. KMix i sprawdzić czy któryś z suwaków nie jest wyciszony.

Warto przetestować kilka różnych modeli (wykonując ponownie powyższe kroki), gdyż zdarza się, że wybrany moduł mimo, że uruchamia dźwięk nie jest on optymalny (np. występują szumy).

Jeżeli udało nam się znaleźć optymalny model należy dokonać poniższego wpisu, który sprawi, że wybrana opcja będzie uruchamiać się przy starcie systemu:

$ echo "options snd-hda-intel model=TUTAJPODAJNAZWEMODELU" >> /etc/modprobe.d/alsa.conf 

Tu mała uwaga: od wersji 5.0 Sabayon Linux wszystkie konfiguracje modułów jądra muszą nosić rozszerzenie .conf, zatem jeśli korzystaliśmy z wcześniejszych wersji Sabayon Linux, nalezy przemianować plik konfiguracyjny alsa na alsa.conf a następnie dokonać powyższego wpisu.

$ mv /etc/modprobe.d/alsa /etc/modprobe.d/alsa.conf

Pozostaje zaktualizować moduły jądra:

$ update-modules 

lub opcjonalnie:

$ update-modules force

Zdarza się czasem, że karta dźwiękowa, choć działa, wydaje z siebie irytujący, "modulowany" szum, który pojawia się kilka sekund po "zwolenieniu" karty przez system, czyli po odtworzeniu dźwięku, sygnału "beep" ze speakera, czy wyregulowaniu głośności, i trwa aż do następnego użycia karty, sytuacja taka występuje np. w Toshibie P200. W takim przypadku pomoże parametr power_save. Do pliku alsa.conf należy dodać wpis:

$ options snd-hda-intel power_save="0"

Pozostaje restart komputera, karta muzyczna powinna pracować prawidłowo.

--benyo 17:51, 24 August 2009 (UTC)