Cs:Introduction

From Sabayon Wiki
Revision as of 10:30, 12 August 2013 by Jablko (talk | contribs) (Updated broken links. Další zdroje informací)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
i18n: ca cs de en es fr id it ru tr zh_tw

Vítejte v Sabayon Linuxu

Vítejte v linuxové distribuci, kterou lze nainstalovat z LiveCD/DVD nebo USB disku.

Informace o vydání

Dřívější i současné informace o všech našich vydáních Sabayon Linuxu můžete najít na fóru Press Releases. Podívejte se sem, aby jste zjistili, které vydání je aktuální.

Kde získat Sabayon Linux

Zrcadla na stahování najdete na naší Mirror Page.

Co si mám stáhnout?

Nejprve si stáhněte ISO soubor, velikosti DVD nebo velikosti CD. ISO soubor vypalte na optický disk. Toto je live distro, což znamená že po nabootování z CD nebo DVD dostanete plně funkční operační systém. Pro více informací o instalaci se podívejte na článek Instalace.

Sabayon Linux je založen na Gentoo Linuxu - http://gentoo.org. Gentoo je vysoce přizpůsobitelné distro a tím že jsme použili jejich vynikající vývojové techniky, vytvořili jsme předkonfigurovanou distribuci s principy Výkonu, Všestrannosti a Stability. Pokud máte jakékoli otázky k Gentoo a jeho filosofii, prosím navštivte jeho stránky. Sabayon je zejména založen na testovací větvi Gentoo. Testovací větev Gentoo je asi na stejné úrovni jako vydání Debianu Sid (nestabilní větev). Přestože je Sabayon založen na drsném prostředí Gentoo, je docela stabilní.

  • Výkon: Změnili jsme soubor make.conf tak, abychom zajistili, že naše distribuce poběží nejvyšší možnou rychlostí na novějším hardware a rychle na polostarém hardware.
  • Všestrannost: Změnili jsme soubor make.conf tak, abychom dosáhli velkého množství funkcí pro všechny počítače. Také jsme zkompilovali jádro tak, aby dobře fungovalo na většině architektur, ale pořád zůstává spousta místa pro výkon a, jako vždy, schopnost změnit cokoli podle vašeho přání.
  • Stabilita: I když je distribuce dost experimentální, můžete si vybrat z několika desktopových prostředí a správců oken nebo instalovat systém bez grafického prostředí optimalizovaný pro servery. Zároveň stavíme na silných stránkách Gentoo, takže dostáváte skálopevnou distribuci.

Hesla pro Live CD:

Pro starší vydání: Heslo pro uživatele root je "root" (bez uvozovek) a heslo pro uživatele sabayonuser je "sabayonuser" (bez uvozovek). Pro novější vydání není požadováno žádné heslo: stačí stisknout Enter.

Instalátor

Rozhodli jsme se pro migraci a přizpůsobili jsme si vynikající instalátor Anaconda vytvořený týmem Fedora Core. Instalační DVD je v podstatě hard-disk kopie s funkcemi. Můžete si vybrat balíčky, které chcete, nebo můžete instalovat všechno. Můžete si také vybrat postup, který se pokusí o záchranu systému nebo pouze záchranu zavaděče. Instalátor Anaconda také zjednodušuje nastavení oddílů a umožňuje snadné šifrování disku nebo diskového oddílu, pokud si to přejete.

Správa balíčků

Doporučujeme Vám, aby jste si vybrali a používali "jen" jeden ze správců balíčků uvedených níže. Přechod mezi správci balíčků Vám může způsobit problémy. Entropy doporučujeme méně zkušeným uživatelům nebo těm, kteří dávají přednost automatičtějšímu přístupu. Portage doporučujeme zkušenějším uživatelům, kteří chtějí upravovat a vylepšovat svůj systém více.

Sabayon je založen na testovací větvi Gentoo. Používáním příkazů portage budete stahovat balíčky a synchronizovat systém s testovacím Gentoo. Entropy vezme balíčky z testovacího Gentoo, jsou předkompilovány a vy je dostanete v binární formě. Nějaký čas trvá, než Sabayon zkompiluje tyto balíčky pro Entropy. Doporučujeme Vám používat jen 1 ze správců balíčků aby se předešlo případným konfliktům v důsledku zpoždění. Obvykle budou Entropy balíčky trochu více stabilní, protože už byly nějakou dobu uvolněny pro testování v testovacím Gentoo, než byly uvolněny do Entropy.

Pro Entropy:

Navštivte prosím naši sekci Entropy. Entropy je binární správce balíčků. Všechny balíčky v Entropy jsou pro Vás vytvořeny pomocí Portage (viz níže) tak, aby zjednodušily a zrychlily instalaci a aktualizaci softwaru. Poznámka: Portage USE flags nemají žádný vliv na Entropy - balíčky Entropy jsou předkompilovány se stávajícími USE flags na vzdáleném počítači.

Entropy je vlastní správce balíčků Sabayonu, Slufur je jeho grafická nadstavba a Equo je jeho nadstavba pro příkazovou řádku. Balíčky se skládají z aktualizací, ovladačů a jakéhokoli dalšího softwaru, který si budete chtít přidat do svého systému.

Příkazy Entropy obvykle začínají: equo

Pro Portage:

Portage je správce balíčků pro Gentoo. Portage můžete v Sabayon Linuxu také používat, protože Sabayon je založen na Gentoo, ale používání Portage je doporučeno pouze pokročilým uživatelům, protože může vést k nekompatibilitě s balíčky, které byly sestaveny a instalovány přes Entropy. Pro více informací o Portage navštivte http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Portage a En:HOWTO: The Complete Portage Guide.

Příkazy Portage obvykle začínají: emerge

Další zdroje informací

Cílem tohoto stručného úvodu bylo poskytnout vám základní informace, které vám umožní lépe pochopit co to je Sabayon Linux. Linux je o využívání komunity, která vám pomůže. Zde jsou jen některé z odkazů, kde získat pomoc:

Webové stránky:

FAQ:

Wiki:

IRC: #Sabayon @ irc.freenode.net
Fórum:

Další odkazy na zdroje informací naleznete v sekci Časté dotazy (FAQ) v části Pomoc a podpora.