Difference between revisions of "Cs:FAQ"

From Sabayon Wiki
Jump to: navigation, search
m (Co mám udělat, aby fungovala 3D Desktop Krychle?)
(Deleted old information.)
Line 126: Line 126:
 
* [http://www.gentoo.org/doc/en/ati-faq.xml Gentoo FAQ on ATI]
 
* [http://www.gentoo.org/doc/en/ati-faq.xml Gentoo FAQ on ATI]
  
===Jak nastavím AIGLX na své kartě ATI?===
 
* [http://www.sabayonlinux.org/forum/viewtopic.php?f=53&t=12438 HOWTO AIGLX with ATI and Sabayon 3.5]
 
 
===Jak nastavím duální monitory?===
 
===Jak nastavím duální monitory?===
 
Osobně používám dvojitý pohled (twin view) a s Compiz-Fusion to funguje skvěle. Podívejte se na [http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Dual_Monitors Gentoo Wiki article X.Org/Dual Monitors]
 
Osobně používám dvojitý pohled (twin view) a s Compiz-Fusion to funguje skvěle. Podívejte se na [http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Dual_Monitors Gentoo Wiki article X.Org/Dual Monitors]

Revision as of 11:26, 19 January 2013

i18n: ca cs de en es fr gr id it pl ru sv tr zh_tw

Contents

LiveCD/DVD

Nelze nabootovat LiveCD/DVD.

Ujistěte se, že váš md5 součet je správný a že jste vypálili ISO obraz tak pomalu, jak je to jen možné a s ověřovaným vypalováním (Burn Verify). Toto je hodně důležité a vždy budete dotázáni zda jste to provedli, takže to udělejte.

 • Použijte cheat codes -- Stiskněte klávesu F5 v LiveCD/DVD menu a zadejte váš(vaše) cheat code(s) do kolonky, která se objeví.
 • pokud máte stále problémy, popište na Sabayon Linux fóru váš hardware a zeptejte se jaké cheat code(s) by jste měli použít. Možná někdo další má nebo měl ten samý problém a našel způsob jak LiveCD/DVD spustit.

Otázka: Když instaluji Sabayon Linux, proces se zastaví po zobrazení zprávy "preparing the live CD environment". Co mohu dělat?

Odpověď: Stiskněte Alt-F1 v průběhu bootování, což přepne bootování do upovídaného módu a pomůže vám najít jasnější informace o tom co přesně se stalo.

Mám použít 32-bitovou nebo 64-bitovou verzi?

Toto je nekončící, diskutovatelná otázka. Pro nové uživatele je 32-bitová verze lehčí k provozu zatímco 64-bitová může být trochu složitější. Vše by mělo pracovat ve 64-bitové verzi i ve 32-bitové verzi. Mějte na paměti, že stále většinou používáte 32-bitové aplikace. Průměrný desktopový uživatel neuvidí výhody 64-bitového systému. Navrhuji lidem, aby zkusili obojí a rozhodli se sami. Většina lidí používá 32-bitovou verzi. Můžete se poohlédnout na Googlu aby jste získali více informací. 64bitů se zdá být směrem, kterým se věci vyvíjejí, i když většina aplikací je stále 32-bitová. 64-bitové verze jsou dnes více podporovány a stávají se rozšířenějšími. 64-bitové verze jsou v současné době bezpečnější, ačkoli většina 64-bitových systémů používá multi libraries. Multi libraries vám umožňují používat 64-bitové i 32-bitové aplikace najednou. 64-bitový systém, který používá multi libraries bude mít jistou míru zranitelnosti jako 32-bitový systém.

Mohu instalovat Sabayon Linux bez toho, abych vypaloval ISO na CD nebo DVD?

Ano můžete instalovat i pokud nemáte CD nebo DVD vypalovačku. Pokud váš počítač umí bootovat z USB klíčenky (flash disku), je další možností použít UNetbootin nebo podobný program, aby jste nainstalovali Sabayon Linux ISO na USB klíčenku a vytvořili tak bootovací USB klíčenku (která je zřejmě rychlejší než LiveCD/DVD). Pak můžete bootovat z USB klíčenky a instalovat z ní Sabayon Linux stejným způsobem, jako kdyby jste instalovali z LiveCD/DVD.

Hesla v LiveCD/DVD

V dřívějších verzích:

účet root = root

účet sabayonuser = sabayonuser

V pozdějších verzích:

účet root: Žádné heslo, pouze stiskněte klávesu Enter.

účet sabayonuser: Žádné heslo, pouze stiskněte klávesu Enter.

Instalace

Minimální požadavky na systém

 • Live Environment (LiveCD) - Žádný 3D Desktop:
  • i686 procesor (tyto procesory má většina systémů od AMD K6 a Intel Pentium II)
  • nejméně 512MB paměti RAM (1GB doporučeno)
  • grafická karta
  • Monitor umožňující DDC
  • myš a klávesnice
 • Live Environment (LiveCD) - 3D Desktop:
  • i686 procesor (tyto procesory má většina systémů od AMD K6 a Intel Pentium II)
  • nejméně 512MB paměti RAM (1GB doporučeno)
  • grafická karta schopná OpenGL (většina karet NVIDIA, ATI, Intel, VIA)
  • Monitor umožňující DDC
  • myš a klávesnice
 • Instalace:
  • i686 procesor (tyto procesory má většina systémů od AMD K6 a Intel Pentium II)
  • nejméně 512MB paměti RAM (1GB doporučeno pro oku lahodící efekty)
  • grafická karta schopná OpenGL (většina karet NVIDIA, ATI, Intel, VIA)
  • nejméně 40 GB pro instalace s prostředími KDE nebo GNOME, nejméně 15 GB pro instalace s ostatními prostředími.
  • Připojení k Internetu (není povinné, ale doporučené)
  • Monitor umožňující DDC
  • myš a klávesnice

Když nastartují X, nic nevidím. Vypadá to, že rozlišení je příliš velké.

Stiskněte kombinace kláves "Ctrl Alt +" nebo "Ctrl Alt -" k procházení různými rozlišeními obrazovky do té doby, než uvidíte obrazovku. Později můžete nastavit rozlišení v KDE přes Nastavení systému -> Obrazovka a monitor, nebo můžete rovnou změnit váš soubor /etc/X11/xorg.conf. Dále také můžete použít "Ctrl-Alt-F1", aby jste se dostali do terminálu.

Je tu nějaký aktualizovaný repozitář binárních balíčků, který bych mohl použít místo kompilování všech balíčků ze zdrojů?

Ano. Použijte Entropy místo Portage.

3D Desktop/Compiz

Co mám udělat, aby fungovala 3D Desktop Krychle?

Krychle desktopu a 3D grafika nefunguje po tom, co jsem nainstaloval Sabayon Linux na pevný disk, ale v LiveCD/DVD fungovala.

Teoreticky, to co jste viděli v LiveCD/DVD by jste měli vidět i po instalaci na pevný disk. Takže pokud 3D desktop fungoval v LiveCD/DVD, pak by měl fungovat i když nabootujete vaší novou instalaci. Ale teorie vždy nefungují. Můžete najít pomoc na fóru Sabayon Linuxu nebo Sabayon Wiki nebo na IRC #sabayon.

Nejprve zkontrolujte, jestli md5 součet vašeho .iso souboru je správný. Můžete použít program md5sum (odkaz na jeho použití najdete v odstavci níže) pro Unix/Linux nebo nějaký program pro Windows. Ujistěte se, že jste vypálili vaše CD/DVD tak pomalu, jak to jen šlo a povolili Burn Verify (ověření) ve vašem vypalovacím programu.

Vždy budete tázáni na tyto dvě otázky (md5 a nejpomalejší vypalování), takže v první fázi vždy uplatněte tento postup. Může se zdát malicherné kontrolovat vás, jestli máte správný md5 součet, ale pokud nevíme jestli máte správný ISO soubor, je zbytečné pokračovat. Můžeme strávit týdny řešením problémů, a pokud bude váš md5 součet špatný, ztratíme tím spoustu času. Se špatným md5 součtem máte stále bootovatelný desktop, ale mohou nastat problémy jinde. Takže mějte na paměti, že pokud systém bootuje, nemusí to znamenat že ISO soubor je správný. Ptáte se jak můžete zkontrolovat md5 součet? Takto: HOWTO: Checking the integrity of a LiveCD or LiveDVD.

OK, takže jste se ujistili, že váš md5 součet je správný a vypálili jste disk nejpomalejší rychlostí s povoleným Burn Verify. Nyní můžeme začít hledat řešení problému jinde. Máte správný video ovladač a jeho poslední verzi? To je další věc, kterou musíte vědět.

Majitelé karet NVIDIA, následující odkaz vám ušetří hodiny utrpení. Některé karty vyžadují určité ovladače: http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Nvidia. Pokud nerozumíte pojmu 'masking', potom si přečtěte více:

Můžete se podívat na fóru Sabayon Linuxu a vyhledat tam informace o vaší kartě.

Výše uvedená metoda bude fungovat u většiny lidí, ale může se stát, že vám fungovat nebude. Proč? Nevím. Trocha průzkumu v souboru /etc/X11/xorg.conf může pomoci vyřešit váš problém. V následujícím odkazu je plno informací o AIGLX: http://en.gentoo-wiki.com/wiki/AIGLX/Troubleshooting. Používejte pouze informace, které jsou relevantní. Dávejte pozor na nastavení xorg.conf ukázané na té stránce a porovnejte ho s nastavením vašeho xorg.conf, jestli se shodují.

Další možností je tento postup: jakmile se přihlásíte, otevřete Terminál a napište do příkazové řádky fusion-icon. Podívejte se, jakou chybovou zprávu příkaz vypíše. Pro získání pomoci pošlete chybovou zprávu s vaším požadavkem, třeba na fórum.

Stále máte problémy? Kupte si novou grafickou kartu!

Pokud znáte nějaký jiný způsob jak zprovoznit grafickou kartu, který zde není uveden, prosím doplňte ho sem.

Jak aktualizuji Compiz-Fusion na nejnovější vývojovou verzi?

Máme návod na fóru, který je aktualizován zároveň s tím, jak se Compiz-Fusion vyvíjí. Toto platí pro uživatele Portage.

Jak poznám, jestli bude moje karta fungovat s Compiz-Fusion?

Máme seznam karet, který spravuje komunita a zjišťuje, jestli karta funguje nebo ne. Není to kompletní seznam, ale může být dobré si ho prohlédnout.

Kde mohu získat další pomoc ohledně Compiz-Fusion?

Na fóru podpory.

Jak nainstaluji KDE 4.x.x pomocí Equo?

# equo install kde-meta-4.x.x

Nahraďte x verzí KDE, kterou chcete instalovat.

Jak zapnu automatické přihlášení?

Otázkou je, jestli jej opravdu chcete vypnout. Pokud ano, měli byste si vzít kladivo a opakovaně se s ním mlátit do hlavy. Přihlašování, zvláště jako normální uživatel, ne root, je základní ale silné bezpečnostní opatření. Nepřátelské programy nemohou být automaticky spuštěny ve vašem systému, pokud se přihlásíte jako normální uživatel. Také nikdo nemůže náhodně nebo úmyslně najít vaši sbírku porna, historii hledání na google nebo vaše emaily pouze jednoduchým stisknutím tlačítka spouštějícího počítač, pokud si nastavíte uživatele s heslem. Prosím podívejte se sem, jak nastavit automatické přihlašování.

Jak mohu změnit umístění oznámení?

Standardně verze Sabayonu s GNOME používají notify-osd. Je vyvinuta firmou Canonical a Mark Shuttleworth říká, že umístění nemůže být konfigurovatelné [1]. Pokud tedy chcete, aby se vám oznámení zobrazovala v jiném rohu, musíte odinstalovat notify-osd a nainstalovat notification-daemon.

Poté bude možné změnit pozici oznámení pomocí
$ notification-properties
.

Video

Mám starší kartu NVIDIA, jaký ovladač potřebuji?

Potřebujete porovnat parametry vaší karty s informacemi níže, abyste zjistili, jaký ovladač je pro vaši kartu nejlepší:

Potřebuji pomoc s mojí AMD/ATI kartou!

Zde můžete najít pomoc:

Jak nastavím duální monitory?

Osobně používám dvojitý pohled (twin view) a s Compiz-Fusion to funguje skvěle. Podívejte se na Gentoo Wiki article X.Org/Dual Monitors

Grafická karta funguje na LiveCD/DVD, ale po instalaci už ne. Co s tím?

Pokud vaše grafická karta fungovala na LiveCD/DVD, nabootujte systém z LiveCD/DVD a zkopírujte soubor xorg.conf z tohoto systému do vaší instalace na pevném disku. Existuje několik možností jak to udělat. Vždy nejprve zálohujte soubory (v tomto případě xorg.conf z vaší nainstalované verze Sabayounu), než začnete něco měnit!

 • 1. možnost - Nabootujte LiveCD/DVD, jděte do /etc/X11/ a zkopírujte soubor xorg.conf do vaší nainstalované verze Sabayonu. Měli byste být schopni se dostat do vaší nainstalované verze Sabayonu přes adresář /media (cesta bude něco jako /media/mujdisk/etc/X11/). Restartujte počítač a měli byste mít to, co jste měli na LiveCD/DVD.
 • 2. možnost - Nabootujte LiveCD/DVD, jděte do /etc/X11/xorg.conf a použijte něco jako http://www.pastebin.ca aby jste tam zkopírovali váš soubor xorg.conf. Poznamenejte si URL tak, že až nastartujete vaší nainstalovanou verzi Sabayonu, budete mít k souboru přístup. Potom přepište váš stávající xorg.conf tím, který jste dostali z LiveCD/DVD.
 • Pokud vaše grafická karta stále nefunguje, může být užitečné zjistit, jaké máte ovladače. Zkuste přeinstalovat vaše video ovladače, ale před přeinstalací se ujistěte, že máte poslední vydané ovladače. Uživatelé karet NVIDIA, přesvědčte se, že používáte správné ovladače pro vaši kartu. Pro další informace se podívejte sem Check out the Nvidia Howto nebo sem Also the Nvidia Guide.

Jak se dozvím jakou verzi Sabayonu jsem si nainstaloval?

# cat /etc/sabayon-release

Sabayon Linux je 'rolling release' distribuce. To znamená, že pokud upgradujete vaší instalci přes Entropy nebo Portage, potom vaše instalace nebude dále verzí zaznamenanou v /etc/sabayon-release, protože tento soubor ukazuje verzi LiveCD/DVD, kterou jste použili k instalaci Sabayon Linuxu.

AIGLX

Otázka: Je AIGLX dostupné?

Odpověď: Pokud ho vaše grafická karta umí, pak by mělo standardně fungovat. Pokud máte problémy, začněte přečtením článku na Gentoo Wiki http://en.gentoo-wiki.com/wiki/AIGLX/Troubleshooting.

Otázka: V HOWTO: Get Ati or Nvidia Video Cards working in Sabayon je uvedeno, že ATI GPU mohou použít AIGLX s uzavřeným ovladačem FGLRX. Je to možné? Dříve to fungovalo jen s XGL a DRI (direct giving infrastructure) Radeon ovladačem.

Odpověď: AIGLX je podporováno open-source ovladačem Radeon i uzavřeným ovladačem FGLRX. Všimněte si, že ne všechny karty ATI podporují uzavřený ovladač FGLRX a musí použít ovaldač Radeon. Aby jste zjistili, jestli uzavřený ovladač podporuje vaší ATI kartu, podívejte se na poznámky k vydání k příslušné verzi ovladače FGLRX (a.k.a. AMD Catalyst ovladače pro Linux).

Internetové připojení / Sítě

Jak zjistím jakou mám síťovou kartu?

Zadejte příkaz lspci jako root do Konsole nebo Terminálového okna. Tento příkaz vypíše seznam hardware; hledejte váš Ethernetový ovladač.

Jak nastavím síť?

Doufejme, že LiveCD/DVD rozpozná vaše síťové karty a NetworkManager vám nastaví síť. Když se tak nestane, zkuste zadat do Konsole nebo Terminálového okna jako root příkaz net-setup. Další pomoc hledejte zde: Gentoo Networking section.

Mohu "pingnout" router, ale nemám přístup k Internetu

Máte pravděpodobně problémy s DNS. Potřebujete změnit soubor /etc/resolv.conf, vložit správnou DNS a pak restartovat vaši síť. Pokud nevíte jakou použít DNS, použijte 4.2.2.2

Obecné otázky týkající se Sabayon Linuxu

Co je Sabayon Linux?

Sabayon Linux je založen na distribuci, která se jmenuje Gentoo Linux a která je instalována ze zdrojových kódů (http://gentoo.org). Gentoo je přizpůsobitelná distribuce, kterou jsme použili jako základ k vytvoření předkonfigurované distribuce. Pokud máte dotazy ohledně Gentoo a jeho filozofie, navštivte jejich webové stránky. Sabayon je založen na testovací větvi Gentoo. Testovací větev Gentoo je asi na stejné úrovni jako vydání Debianu Sid (nestabilní větev). Přestože je Sabayon založen na drsném prostředí Gentoo, je docela stabilní. Sabayon i Gentoo jsou "rolling release", aplikace jsou tedy aktualizovány průběžně. Sabayon jednou za čas uvolní novější vydání distribuce.

Rozdíly oproti Gentoo

 • Overlay: Máme vlastní Portage overlay pro ebuildy. Ebuildy jsou skriptovací soubory, které obsahují instrukce pro balíčkovací systém Portage o tom, jak instalovat balíčky z jejich zdrojových kódů.
 • Výkon: Změnili jsme Portage soubor make.conf s cílem zajistit, že naše distribuce poběží vyšší rychlostí na novějších počítačích a tak rychle jak jen to bude možné na starších počítačích.
 • Variabilita: Opět, změnili jsme make.conf s cílem vyhovět širokému spektru hardwaru používající architektury procesorů x86 a amd64 (x86_64).
 • Entropy: Máme binární manažer pro správu balíčků, který může být použit jako jedinečný správce balíčků. Funguje také s Portage, takže pokud jste pokročilý uživatel, můžete používat Portage i Entropy. Binární balíčky Entropy jsou předkompilovány a mohou být instalovány ihned, bez nutnosti něco kompilovat ze zdrojového kódu.
 • Hlavní větev Gentoo je nazývána jako Gentoo stable. Sabayon je založen na testovací větvi Gentoo.
 • Sabayon má odlišné verze připravené k rychlé a jednoduché instalaci. Instalace Gentoo se provádí od základu a očekává se od vás, že máte již nějaké znalosti a že si systém nakonfigurujete podle sebe.
 • Gentoo používá USE proměnné. Pokud budete používat Entropy, Sabayon bude ignorovat USE proměnné. Pokud budete používat Portage, USE proměnné budou používány.

Proč si vybrat právě Sabayon Linux ?

1) Rozmanitost.

Sabayon má více vydání, ze kterých si můžete vybrat. Od vydání pro různé počítače, po vydání kolekcí balíčků. Od vydání, která mohou být zajímavá pro nové linuxové uživatele po vydání pro pokročilé uživatele, kteří preferují větší přizpůsobivost.

2) Sabayon je rolling release.

To, co jednou nainstalujete, již není nutné znovu přeinstalovávat kvůli tomu, že vyšla nová verze. Aktualizace programů probíhá pomocí nástrojů na ploše. Ty vám umožní, abyste vždy měli poslední vydání vašich programů.

3) Instalátor Anaconda.

Instalátor Anaconda v Sabayonu zjednodušuje instalaci zahrnující také rozdělení disků a šifrování disků.

4) Volba správce balíčků a repozitářů.

Správce balíčků Sabayonu - Entropy je binární a nyní obsahuje kolem 10,000 balíčků. Správce balíčků Gentoo - Portage je založený na zdrojových kódech a je "trochu" větší.

5) Podpora.

V Sabayonu je spousta možností, kde získat podporu. Můžete procháze fóra, live nápovědy a rostoucí wiki.

6) Vzhled.

Sabayon je obecně považován za 1 z nejvíce oku lahodících linuxových distribucí. Od instalátoru, přes plochu až k terminálu, kde si můžete nastavit barvy jaké chcete a které způsobí, že jakákoliv práce v příkazové řádce je potěšením pro oči.

7) Použití Sabayonu pomáhá zachránit svět

Testy ukazují, že používání Sabayon Linuxu zdokonaluje ekonomiku; pomáhá snižovat globální oteplování; je obecně dobré pro životní prostředí; podporuje světový mír a pomáhá bojovat proti mimozemským invazním druhům z jiných galaxií :-)

Na čem je Sabayon Linux založen?

Sabayon Linux je založen na Gentoo GNU/Linux(Gentoo testing). Gentoo Linux je jedna z nejpopulárnějších source-based Linuxových distribucí. Tak jako Ubuntu používá některé balíčky z Debianu, tak Sabayon přijímá balíčky z Gentoo. Sabayon je založen na testovací větvi Gentoo. Testovací větev Gentoo je asi na stejné úrovni jako vydání Debianu Sid (nestabilní větev). Přestože je Sabayon založen na drsném prostředí Gentoo, je docela stabilní.

Pokud váš Sabayon používá systém pro správu balíčků Entropy, pak je binárně založený.

Pokud váš Sabayon používá systém pro správu balíčků Portage, pak je source based.

Jaký je rozdíl mezi source-based a binárně založenou distribucí?

Většina distribucí, jako Ubuntu, Debian, Red Hat, Fedora a SUSE, instaluje binární balíčky. Jednoduše řečeno, binární balíček je předkompilovaný program, který byl kompilován na jiném počítači a je možné jej stáhnout a nainstalovat na další počítače.

Source-based distribuce je distribuce, která kompiluje své programy ze zdrojového kódu na cílovém počítači, tedy když je program instalován. Source-based distribuce mají většinou ve svých repozitářích také nějaké binární (předkompilované) balíčky, například velké programy jako je OpenOffice. Důvodem je, že kompilace takového programu by trvala několik hodin.

Měl bych použít Sabayon jako source-based (založenou na zdrojových kódech) nebo binárně založenou distribuci?

Sabayon Linux má 2 správce balíčků: Entropy (binární balíčky) a Portage (balíčky se zdrojovými kódy). Můžete instalovat buď binární balíčky nebo balíčky se zdrojovými kódy. Binární balíčky v repozitáři Entropy byly zkompilovány pomocí Portage a pak zabaleny použitím Entropy packaging tools na tom samém počítači. Binární balíčky jsou uloženy v repozitáři Entropy a vy je instalujete na váš počítač použitím Equo v příkazové řádce nebo použitím grafického klienta Rigo. Čas vydání určitého balíčku v Portage a v Entropy se může lišit. Proto je doporučeno používat jen jeden správce balíčků (Entropy nebo Portage), aby se zabránilo konfliktům.

Entropy s binárními balíčky je doporučené pro nové uživatele Sabayon Linuxu a pro ty, kteří chtějí, aby vše šlapalo jako hodinky.

Portage je doporučené pro pokročilejší uživatele, kteří si chtějí svůj systém více přizpůsobit.

Existují dvě hlavní výhody source-based distribucí. Za prvé, source-based distribuce často nabízejí novější software než binární distribuce. Za druhé, program může mít funkci, kterou nepotřebujete, a která bude pouze zabírat místo nebo zpomalovat program. V binární distribuci nemůžete tuto funkci nijak změnit. V source-based distribuci máte možnost odstranit funkce, které nepotřebujete, když program kompilujete. (Za předpokladu, že používáte raději Portage než Entropy).

Jaká vydání Sabayon Linuxu existují?

Sabayon je o výběru. Můžete si vybrat z mnoha příchutí.

Toto jsou hlavní vydání dostupná pro 32bit(x86) i 64bit(amd64):

1. KDE

KDE je plně funkční vydání.

2. Gnome

Gnome je plně funkční vydání.


Od ledna 2011 existují také tato vydání, ale stále jsou poněkud experimentální (používejte je s opatrností):

3. LXDE
4. XFCE 
5. Enlightment
6. ServerBase
7. SpinBase

CoreCDX je minimální instalace pro ty, kteří si chtějí nastavit systém více podle sebe (pro pokročilejší uživatele) ve verzi 32bit nebo 64bit:

8. CoreCDX

Také máme aktuální Gaming Edition, ta je ale přístupná pouze pro 32bit(x86):

9. Gaming

Zvuk

Nefunguje mi zvuk, co mám dělat?

 • Podívejte se, jestli váš počítač našel zvukovou kartu. To zjistíte takto: v příkazové řádce zadejte su, aby jste se stali rootem a pak zadejte alsaconf. Doufejme, že se vaše karta zobrazí; nyní ji vyberte a zvuk by měl fungovat.
 • Potom můžete použít alsamixer, aby jste si přizpůsobili vaše nastavení zvuku. Stiskněte F6, aby jste vybrali vaši kartu v ALSAMixeru a ujistěte se, že žádné zvukové kanály nejsou ztlumené a že hlasitost zvukových kanálů je nastavena tak, aby byla slyšitelná.
 • Pokud máte kartu HDA-Intel, podívejte se prosím sem

Jak mohu určit jakou zvukovou kartu mám?

Zadejte příkaz lspci | grep -i audio jako root.

Jak mám nainstalovat alsa-driver tak, aby nebyl v jádře?

Sabayon Linux přichází s ALSA zabudovaném v jádře. Nemůžete instalovat alsa-drivers pokud je ALSA zabudovaná do jádra. Musíte odstranit ALSA z jádra předtím, než nainstalujete balíček alsa-driver. Zadejte tedy su, aby jste se stali rootem. Pak zadejte následující příkazy:

# cd /usr/src/linux
# make menuconfig
# make && make modules_install
# cp arch/i386/boot/bzImage /boot/kernel_name <--zaměňte kernel_name za aktuální název jádra
 • Restartujte počítač
# emerge alsa-driver

Proč musím spustit alsaconf pokaždé, když restartuji počítač?

Obvylke se to stává, pokud máte v počítači více než jednu zvukovou kartu. Spousta lidí má zvukové karty načteny(on-board) a pak přepne na lepší zvukovou kartu. Vypněte vaši on-board zvukovou kartu přes BIOS. Pokud pak znovu spustíte alsaconf, ALSA obnoví váš zvuk pokaždé, co restartujete počítač.

Multimédia

Podporuje Sabayon Linux uzavřené formáty? Ano, Sabayon Linux podporuje DVD, MP3, WMA, AAC, DivX. Navíc podporuje spoustu otevřených formátů, jako jsou Ogg Vorbis, Matroska, Ogg Theora, FLAC, a coder-decoder Xvid.

Hry

Prosím navštivte naši herní sekci

Správce balíčků

Právě jsem doinstaloval Sabayon, co mám udělat jako první?

Tato otázka mě vždy ohromí. Kdo říká, že musíte něco dělat? Co třeba začít používat operační systém a seznamovat se s ním? Udělejte si čas a přečtěte si dokumentaci. Pokud trváte na tom něco udělat, pak spusťte

 emerge --sync && layman -S 

aby jste aktualizovali váš seznam balíčků Portage. Pokud používáte Entropy podívejte se na Fresh Install

Jak aktualizuji/nainstaluji balíčky?

V Sabayon Linuxu jsou 2 správci balíčků, Entropy a Portage. Je doporučeno používat jen jeden z nich. Mohou se objevit konflikty, pokud budete mixovat oba správce balíčků.

Prosím přečtěte si stránku Entropy. Entropy je systém pro správu balíčků, který byl speciálně vytvořen pro Sabayon Linux. Má rozhraní příkazové řádky (Equo) a grafické uživatelské rozhraní (GUI)(Sulfur). Equo a Sulfur GUI používají Entropy a jsou doporučeny pro nové uživatele Sabayon Linuxu. Pokročilejší uživaatelé Sabayon Linuxu mohou používat Portage, systém pro správu balíčků, který byl vyvinut pro Gentoo Linux, na kterém je Sabayon Linux založen. Pro informace o Portage si prosím přečtěte HOWTO: The Complete Portage Guide.

A co GUI pro správu balíčků?

Rigo je GUI pro Entropy.

Stop.png
emerge a layman jsou příkazy Portage, Portage není náš správce balíčků, ale je přístupný pro pokročilé uživatele. Kroky týkající se Portage lze bezpečně ignorovat

Existují GUI pro Portage, ale neexistuje žádná náhrada za používání emerge na příkazové řádce.

Pokud jste závislí na GUI, pak se pokuste jej používat pouze jako prohlížeč Portage, ale stále používejte příkazovou řádku k instalaci balíčků. Ušetříte se mnoha problémů. Hledejte a shromažďujte informace pomocí GUI. Pak otevřete Konsoli nebo Terminal a instalujte používáním příkazu emerge.

Jak nainstaluji několik balíčků?

V Entropy:

# equo install foo foo foo foo foo

V Portage:

# emerge foo foo foo foo foo

Správce balíčků nainstaluje každý balíček jeden po druhém. Zaměňte foo aktuálním názvem balíčku.

Jak mohu vyhledat balíček?

 • V Entropy:
# equo search foo

nebo použijte Rigo GUI.

 • V Portage:
# emerge -s foo

nebo použijte nějaké GUI.

Používání EIX

 • V Portage:

Velmi doporučuji používat eix. Je to ten nejlepší nástroj, který máte k dispozici pro hledání. Je to nástroj příkazové řádky, ale je velmi mocný a zobrazí vám spoustu informací.

# emerge eix && eix-update
# eix foo

Můžete použít také eix v Entropy:

# equo install eix && eix-update
# eix foo

Příklad výstupu eix gedit:

 [I] app-editors/gedit
   Available versions: 2.18.2-r1 2.20.3 (~)2.20.4 {acl debug doc python spell xattr}
   Installed versions: 2.20.4(07:05:31 AM 12/29/2007)(python -debug -doc -spell -xattr)
   Homepage:      http://www.gnome.org/
   Description:     A text editor for the GNOME desktop

Eix má schopnost vyhledávat v Portage a dalších. Jednoduše editujte soubor /etc/eix-sync.conf a přidejte * do

# echo '*' >> /etc/eix-sync.conf

Dále:

# eix-remote update

Nyní pokud budete hledat, řekne vám to kde and what overlay a package is in if it is not in the Portage main tree. This will widen your abilities to find packages, as overlays contain a lot of ebuilds too.

http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Eix

Mohu emerge 2 balíčky v tu samou dobu v Portage?

Ano můžete, ale zamoříte si systém. Toto není doporučováno.

Jak mohu aktualizovat vše najednou?

V Entropy:

# equo update
# equo upgrade
# equo conf update

Podívejte se na wiki článek Entropy pro další informace.

Stop.png
emerge a layman jsou příkazy Portage. Portage není náš správce balíčků, ale je přístupný pro pokročilé uživatele. Jakékoli kroky používající tyto příkazy mohou být bezpečně ignorovány

Pokud jste v této distribuci noví a nerozumíte Portage, nedoporučujeme vám dělat věci uvedené níže do té doby, než pochopíte jak tato distribuce funguje. Toto je jedna z nejrychlejších cest jak si zničit celý systém. Pro vaši informaci, 'world update' je to, co Gentoo volá při aktualizaci celého systému. Podívá se na vaše 'world file' a porovná ho s Portage a pak pokračuje v aktualizaci všech balíčků. Proveďte toto:

# emerge -- sync && layman -S
# emerge -ua world

Byli jste varováni. Když budete naříkat, že se vám systém nespustí, neočekávejte slitování.

Poznámka: Termín 'world' už není v Entropy používán.

Jak odinstaluji balíček?

 • V Entropy:
# equo remove foo

Poznámka - toto odstraní závislosti.

 • V Portage:
 # emerge -C foo

Poznámka - toto neodstraní závislosti. Pro to potřebujete spustit depclean. Doporučuji s depclean zacházet opatrně.

Chyba !!! ARCH is not set... Are you missing the 'etc/make.profile' symlink?

V Konsoli/Terminálu spusťte příkaz su, aby jste se stali rootem a pak:

 • Spusťte následující příkaz: eselect profile list
 • Najděte něco jako: default-linux/x86/2007.0/desktop a poznamenejte si číslo před tím.
 • Potom udělejte: eselect profile set # <--nahraďte # tím číslem. V mém případě by to bylo eselect profile set 6

Musím pokaždé, když chci upgradovat systém, stahovat LiveCD/DVD?

Ne, Sabayon je "rolling release". Ačkoli v některých případech upgrade přes live DVD může ušetřit čas.

Entropy: Na aktualizace budete upozorněni žlutým štítem v systémovém panelu; klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte Spustit správce balíčků a zde klikněte na tlačítko Aktualizovat systém. Budete vyzváni k zadání hesla roota. Pak se spustí aktualizace.


Portage: Portage je určený pro pokročilejší uživatele, kteří preferují vyšší stupeň přizpůsobivosti. Jak již bylo řečeno, Gentoo dokumentace je poměrně rozsáhlá a užitečná pro ty, kteří se do ní chtějí ponořit.

Stop.png
Vždy si zálohujte vaše data předtím než začnete cokoli měnit.

Co je Entropy nebo Equo?

Entropy je binární správce balíčků Sabayon Linuxu. Pro instalaci binárních balíčků použijte klient příkazové řádky Equo nebo grafického klienta Rigo.

Binární balíček je balíček, který obsahuje už zkompilované soubory k instalaci. Nemusíte tedy nic kompilovat. Equo a Rigo pracují s těmito soubory.

Jak mohu zkontrolovat aktualizace zabezpečení?

Je jednoduché udržovat váš systém bezpečný. Entropy toto provádí automaticky.

V Portage:

 • Otevřete Konsoli nebo Terminal a zadejte příkaz su, aby jste se stali rootem.
 • Spusťte příkaz glsa-check -t all pro zkontrolování vašeho systému.
 • Potom spusťte glsa-check -f $(glsa-check -t all)

Také se můžete podívat na článek na wiki o bezpečnosti.

Jak mám pracovat se zablokovanými balíčky?

Toto je problém v Portage. Podívejte se na balíčky, které blokují jiné balíčky. Toto může mít několik příčin, například balíček byl odstraněn z Portage, protože už neexistuje nebo už není podporován. Ve většině případů musíte odstranit (odinstalovat) balíček, který blokuje nový balíček. Nejdříve si o tom něco najděte na Internetu. Nepoužívejte Portage ledabyle a nedělejte něco, o čem nevíte, proč se to tak děje.

Poznámka - novější verze Portage (verze 2.2 a vyšší) zvládnou většinu blokování.

Jak mám pracovat s maskovanými balíčky?

Balíček si stěžuje, že je maskovaný a nechce se nainstalovat. Měli by jste zjistit, proč je maskovaný. Maskovaný balíček je obvykle maskovaný proto, aby vám zabránil násilně zasahovat do systému. Je několik způsobů jak může být balíček maskovaný. Můžete instalovat maskované balíčky jejich odmaskováním, ale nejprve se ujistěte proč jsou maskované.

Jak aktualizuji konfigurační soubory?

Jak instalujete různé věci, postupem času některé balíčky přidávají do systému nové verze svých konfiguračních souborů. Tyto konfigurační soubory jsou důležité, protože mohou obsahovat novou konfiguraci pro balíčky, kterou je potřeba implementovat. Zdůrazňuji, že je velmi, velmi důležité aby jste věnovali pozornost těmto konfiguračním souborům. Můžete změnit celý výsledek vaší instalace, pokud nebudete opatrní. Seznamte se s vašimi konfiguračními soubory. Je několik způsobů jak manipulovat s těmito soubory:

V Entropy:

# equo conf update

V Portage: dispatch-conf a etc-update jsou pravděpodobně nejlepší cesty, jak kontrolovat aktualizace konfiguračních souborů. Grafický nástroj je etc-proposals.

Prosím zacházejte s těmito soubory opatrně. Nikdy je nemůžete znát dokonale.

Kde mám začít konfigurovat svůj systém?

Pro Entropy: Všechny balíčky jsou předkonfigurovány, protože byly kompilovány na vzdáleném počítači. S tím nepotřebujete (a nemůžete) nic dělat. Pokud byl balíček kompilován bez určitého USE flag, který potřebujete, pak musíte požádat správce Entropy repozitářů o přestavění balíčku (podejte zprávu o chybě na bugzille) a nová verze balíčku bude umístěna v repozitáři Entropy, nebo použijte Portage a předělejte si balíček sami.

Pro Portage: Soubor make.conf je vaše srdce a duše vašeho operačního systému. Nastudujte si ho, upravte jej, a vybudujte si štíhlý a senzační systém. Sabayon Linux je dodáván s obecným make.conf, který se snaží podporovat všechno možné. Vy ale nepotřebujete všechno a konfigurací budete mít menší problémy s Portage a konflikty.

Kam stahuje Portage balíčky?

Jsou stahovány a ukládány do adresáře /usr/portage/distfiles/

Kam stahuje Entropy balíčky?

Jsou stahovány a ukládány do adresáře /var/tmp/entropy/packages/

Jak smažu stažené balíčky Entropy?

# equo cleanup

Podívejte se na Seznam funkcí Equo nebo

# equo --help --verbose
Question.png
Další informace o správci balíčků najdete v sekci Správce balíčků Entropy

Pomoc a podpora

Jak mohu získat Log soubory abych mohl lépe identifikovat svůj problém?

S balíčkem app-misc/sabayonlive-tools, můžete jednoduše shromáždit důležité informace, které vám pomohou vyladit a poskytnout podstatné informace pro support tým, který vám pomůže. Prosím podívejte se na toto vlákno.

Kde mohu podat zprávu o chybě?

Prosím použijte naší bugzillu.

Kde mohu získat pomoc?

Jste zmateni a ztraceni? Existuje spousta zdrojů, kam se můžete obrátit. Doporučuji vám nejprve hledat řešení vašeho problému předtím, než půjdete na IRC nebo na Fórum a vytvoříte to samé téma, které už bylo vytvořeno stokrát. Je nesmyslné odpovídat na stejnou otázku den co den, když je spousta věcí dobře zdokumentována.

 • Sabayon Linux Fórum
 • Sabayon Linux Wiki
 • Gentoo Handbook
 • Oficiální Gentoo Dokumentace
 • Gentoo Wiki
 • Gentoo Portage
 • Úvod do Portage
 • irc.freenode.net na kanálu #Sabayon -- poznámka pro uživatele IRC, mějte trpělivost. Nevkládejte do IRC chyby - použijte pastebin.ca, nebo jinou podobnou stránku. Potom jednoduše předejte URL vašeho vloženého textu, takže ostatní uvidí vaši chybu. Lidé, kteří jsou na IRC nejsou za tuto práci placeni, dělají tuto práci dobrovolně, tak s nimi vycházejte hezky. Trollování, hlouposti a hrubosti vám způsobí ban. Také mějte na paměti, že IRC tu není proto, aby vás naučil Linux nebo vás "držel za ruku".
 • Pokud posíláte chybové zprávy (error messages) - Nevkládejte samotnou chybovou zprávu: každý ví, že ERROR: x11-base/xgl-0.0.1_pre20070915 failed je chyba. Není. Chyba je popsána nad tím. Pošlete úplný záznam, abychom nemuseli ztrácet čas.