Cs:Dualboot

From Sabayon Wiki
Revision as of 10:23, 22 October 2013 by Jablko (talk | contribs) (Added one link to new article.)

Jump to: navigation, search
i18n: en

Nastavení počítače pro dualboot Sabayon Linuxu a Windows

Stop.png
Nejprve si přečtěte tento článek a teprve potom začněte s instalací.

Tento článek předpokládá, že máte na svém počítači Windows a chcete mít i Linux. Pokud již dualboot provozujete, ale chcete přeinstalovat Windows ze skrytého továrního oddílu či DVD disků, může vám pomoci článek Reinstalace Windows při dualbootu.

Pokud máte Windows Vista nebo Windows 7 nainstalované na vašem pevném disku, pak postup popsaný níže bude nejlepší cestou jak zajistit, aby vaše instalace Windows byla stále spustitelná i v případě, že v budoucnu dojde k poškození Linuxové instalace nebo GRUBu. Kromě toho, pokud má váš počítač skrytý tovární oddíl pro obnovení Windows, postup popsaný níže je nejlepší cestou jak zajistit, aby jste byli schopni v budoucnu obnovit Windows použitím tohoto skrytého oddílu. Postup popsaný níže nemění zavaděč v MBR, který může obsahovat kód vytvořený výrobcem ke startu skrytého továrního oddílu pro obnovení. Pokud je obsah originálního MBR přepsán -- i když je to jen pomocí nástroje Bootrec.exe na standardním Windows Vista/7 Instalačním DVD -- potom kód výrobce již dále nebude v MBR a pak nebude možné nastartovat skrytý tovární oddíl pro obnovení Windows stisknutím kláves určených výrobcem.

Zmenšete velikost existujícího oddílu

Stop.png
Nepoužívejte partition managery Parted, GParted nebo KDE Partition Manager ke zmenšení velikosti existujícího oddílu s Windows, zničili byste si vaší instalaci Windows!!!

1) Použijte Windows defragmenter (Defragmentace disku) nebo jiný defragmenter k defragmentaci oddílu s Windows.

2) Použijte Správce disků ke zmenšení oddílu (Start -> RMB na Počítač -> Spravovat -> Správa disků) (podívejte se na http://www.howtogeek.com/howto/windows-vista/resize-a-partition-for-free-in-windows-vista/).

Pokud nemůžete zmenšit oddíl s Windows na velikost jakou potřebujete použitím Správy disků, potom budete potřebovat přesunout MFT (podívejte se na http://www.howtogeek.com/howto/windows-vista/working-around-windows-vistas-shrink-volume-inadequacy-problems/). Jednoduše řečeno, budete potřebovat stáhnout shareware ('trialware') nástroj, který přesune MFT a defragmentuje oddíl s Windows na velikost, kterou si vyberete.

Question.png
Na HDD mohou být maximálně 4 primární oddíly, takže je možné, že se vám při instalaci vytvoří extended partition.

Nyní můžete začít s instalací Sabayon Linuxu. Při instalaci budete potřebovat rozdělit disk -- podívejte se na článek rozdělení disků. Návod na instalaci je zde.


Tento návod vychází z tohoto anglického návodu, kde můžete nalézt starší, ale podrobnější informace.