Cs:Desktopová prostředí

From Sabayon Wiki
Revision as of 09:20, 6 October 2013 by Jablko (talk | contribs)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Desktopové prostředí zahrnuje GUI (Graphical User Interface - Grafické uživatelské rozhraní) a většinou poskytuje prvky jako pracovní plochu a pozadí, ikony, panely a funkce jako přetahování pomocí myši. V Linuxu existuje takovýchto prostředí několik. Nejpoužívanějšími jsou KDE a GNOME, ale existují i další prostředí (nebo správci oken) jako jsou MATE, Xfce nebo Fluxbox.

KDE

KDE je nejvíce podobné desktopovému prostředí ve Windows. Umožňuje nastavení oku lahodících efektů. Mnoho linuxových distribucí jej má v základní instalaci. Obsahuje lištu ve spodní části obrazovky, kde se spouští nabídka aplikací, je zde seznam virtuálních ploch, aktivity a v pravé části hodiny a ikonky některých dalších aplikací.

Stránky projektu KDE

Screenshoty plochy

Vydání Sabayonu s prostředím KDE mají příznak KDE, například Sabayon_Linux_13.08_amd64_KDE.iso

GNOME

GNOME je velký konkurent KDE. V GNOME lze nastavit podobné oku lahodící efekty a je stejně náročné na hardware jako KDE. Liší se kromě jiného tím, že v základu má dvě lišty - horní a spodní.

Stránky projektu GNOME

Screenshoty plochy

Vydání Sabayonu s prostředím GNOME mají příznak GNOME, například Sabayon_Linux_13.08_amd64_GNOME.iso

MATE

Xfce

XFCE má o něco menší nároky na hardware než KDE nebo GNOME. Vyplatí se jej proto použít tehdy, pokud máte pomalejší hardware a chcete mít rychlý, ale přesto graficky pěkný systém.

Stránky projektu XFCE

Screenshoty plochy

Vydání Sabayonu s prostředím XFCE mají příznak Xfce, například Sabayon_Linux_13.08_amd64_Xfce.iso

Fluxbox

Fluxbox není desktopové prostředí, je to jen správce oken. Fluxbox má minimální nároky na hardware a lze jej tedy provozovat i na starých počítačích. V základní instalaci není nijak graficky pěkný, lze si jej však přizpůsobit.

Stránky Fluxboxu

Screenshoty plochy

Vydání Sabayonu se správcem oken Fluxbox mají příznak Minimal, například Sabayon_Linux_13.08_amd64_Minimal.iso